Bytosť

• Česko Bytost (viac)

Carla Morenová je ve svém pokoji kýmsi surově napadena a znásilněna. Nikdo, včetně manžela, jí ale nevěří, že útoky záhadné bytosti se opakují, ačkoli má tělo samou modřinu. Když se Carle nepochopitelným způsobem porouchá auto a ona se málem zabije, poslechne svou přítelkyni Cindy a vyhledá pomoc psychologa doktora Sneidermana. Ten s ní probírá její dětství a mládí a společně skládají mozaiku událostí, které by mohly nynější útoky vysvětlovat. Doktor Sneiderman usoudí, že útoky jsou jen Carliny představy, s jejichž pomocí se snaží vyrovnat s rozličnými životními traumaty. Carla s jeho závěry nesouhlasí a když ji chce doktor hospitalizovat, odmítne a rozhodne se čelit útokům dál sama a zůstat se svými dětmi. Nedlouho nato se Carla seznámí se dvěma parapsychology z místní univerzity, kteří ji vyslechnou a rozhodnou se věci přijít na kloub. K pokusu se dostaví i doktor Sneidrman, který parapsychologii nevěří a chce Carlu za každou cenu chránit... (oficiálny text distribútora)

Morholt

Teda že bych byl zrovna vystrašenej se určitě říct nedá, ale když duch udeřil už v prvních minutách, řikal jsem si, že to bude sakra dobrý. Navíc ten "hudební" doprovod je fakt pecka. Jenže duch se projevoval pořád stejně a začal mě trošku nudit, i když znásilňovací scény byly natočený perfektně a Barbara Hershey měla něco do sebe (jen by se mohla holit :D). Z letargie mě pak vytrhla banda inženýru, kteří si přinesli různá hejblata, aby mohli strašidlo lapit a zkoumat, čemuž se jim snaží zabránit doktor-skeptik, kterej průběžně celej film systematicky leze na nervy. Že se bubák nehodlá stát předmět pokusů není nutno zdůrazňovat. Finále bylo vůbec legrační a s "podle skutečných událostí" se jděte bodnout. 50% ()

BoPo

Bytost za pochodu mení svoje žánrové zaradenie. Začína ako klasická duchárina, potom dráma o duševných nemociach a celé sa to zakončí v štýle sci-fi Insidious. S Insidious je tu priame prepojenie, nakoľko Barbara Hershey si o 30 rokov neskôr zahrala matku Josha Lamberta (Patrick Wilson). Scény v ktorých prichádza k zneužívaniu až znásilňovaniu si rozhodne neberú servítky a majú výborne zvládnuté neviditeľné ruky, a ústa. Dojmu škodí neúdernosť celkového tempa. Sú tam zbytočné opakovačky toho istého + neustále odchody a návraty. Možno neprávom prehliadaný horor, ktorý si však za to môže sám. ()

igi B.

A jéje, zase jednou ty >skutečné události< , pojednané ovšem bytostně hollywoodsky a stádu naservírované skutečně tak polopatě a prostoduše, až se jeden zas musel lehce ušklebovat - a ta vrcholná scéna s tekutým dusíkem či co to bylo za plyn, kterým chtěli páni a dámy univerzitní(!) profesóři poltergeista zmrazit a pak jen tupě zírali, to už jeden pouštěl smíchy plyny! . . . Tož ty svatá duchařino, jo bavil jsem se >odduchově< , byť našinec (díky televizáckému ořezu na 4:3) zas ke své smůle neviděl třetinu obrazu (zcela jistě se tam dělo něco zásadního, co igitátorovi takto uniklo...;o) a ten čudlárenský bezzvučný odduševnělý dabing taky za kulový stál... Tak aspoň že tam byla vidět na svou dobu velmi odvážně obnažená a onou entitou vcelku drsně przněná tehdy velmi šumná B.H.! - - - P.S. A na mou duši nekecám, během sledování mi sklouzly zničeho nic z klávesnice na stole ložené noviny (úterní Stará fronta Hnus!) na zem a dotkly se mé levé nohy! No, byla to jediná momentka, kdy mi zatrnulo a lehce jsem se zachvěl a vylekal. Asi mě v tu chvíli navštívil Duch sám! - - - P.P.S A co by na to můj ty jardo asi řekl Jarda Dušek? ;-o - - - - - (Poprvé viděno 8.2.2012 na hlubocenoční >vydušené kůůlovizi< mezi duchem a duchnou, hodnocení 706., komentář zde s racionálním úšklebkem jako šestaosmdesátý - 8.2.2012) ()

destroy83

Precizní duchařina, která díky svému námětu neprávem zapadla do stínu slavného Poltergeista. Příběh matky tří dětí, která je opakovaně znásilňována duchem, je pojat takovým způsobem, že ho z hlavy jen tak nedostanete. Dusnou atmosféru dotváří geniální hudební doprovod a herecký koncert představitelky hlavní hrdinky, Carly Morenové. Carla po děsivém zážitku nenachází pomoc ani u své přítelkyni ani u psychologů, začne ji pohlcovat totální bezmoc a útoky ducha řádně přitvrzují. Po krátké zkušenosti s parapsychology se odhodlá podstoupit nebezpečný experiment, který se jeví jako poslední naděje na skoncování s nezvaným duchem. Na dobu vzniku snímek disponuje vskutku povedenými efekty, za zmínku stojí především dotyky ducha na Carlině nahém těle. Až na správňáckého doktora Sneidermana, nemám dílku co vytknout, takže u mě za plný počet. ()

A.L.E.S.

Příjemně tajemný horor, jehož atmosféru právě tvoří Bernsteinova hudba. Film jsem si pouštěl pozdě v noci, ale nebyl důvod k obavám, že se něco podobného stane i mně, byť byl snímek natočen podle skutečné události. Ale nechtělo se mi spát, i když jsem byl dost unavený. Vydržel jsem až do konce a byl jsem příjemně překvapen. S hodnocením je to tedy jasné. ()

• Carla Moran se po událostech ztvárněných ve filmu celkem pětkrát stěhovala, ale útoky nepřestaly. Po přestěhování do Texasu náhle útoky ustaly, a to po dvou letech. (HellFire)
  • Pro scény, kde se entita dotýká Carly Moran (Barbara Hershey) vymyslel tým speciálních efektů systém přístrojů, pomocí kterých byli schopni foukat horký vzduch. (HellFire)
  • Martin Scorsese umístil film na jedenáctou příčku seznamu nejděsivějších filmů všech dob. (Terva)