Příběh malíře, jehož umělecký i osobní úděl je vystaven těžké životní zkoušce... Adaptace jedné z "Malířských povídek" Františka Langera je zasazena do Paříže šedesátých let minulého století, do období po alžírské válce. Abstraktní malíř Renast (P. Trávníček) má výstavu, na kterou přijde sběratel a znalec umění Tessier (L. Frej). Koupí od něj sadu obrazů a rozradostněný malíř spěchá domů, za svou milou (J. Riháková). Nenajde ji ale samotnou. Nejdřív vyhodí milence (K. Roden), pak shodí ze schodů i ženu. Ta pád nepřežije a malíř je odsouzen na osm let do káznice. Setká se tam s farizejským ředitelem, kterého nevědomky urazí hned při prvním setkání. Neboť ředitel se považuje také za malíře a Renast jeho kýčovité obrazy zkritizuje, aniž tuší, kdo je jejich autorem. Ředitel mu sjedná zdánlivě lehkou službu lakýrníka, ale vlastně v něm vědomě zabíjí tvůrčí představivost… (Česká televize)

Pohrobek

Udělal jsem chybu, že jsem se na tento malířský film díval bezprostředně po Minnelliho opusu o van Goghovi Žízeň po životě. Moskalyk nejsou Minnelli s Cukorem a Trávníček není ani Kirk Douglas, ani Anthony Quinn. No a Trávníček by mi neseděl asi i normálně - jako televizní hra to je však díky dobré Langrově předloze stále lehký nadprůměr. ()

Terva

Drama malíře, jehož umělecký i osobní úděl je vystaven těžké životní zkoušce........ Námět : František Langer. Scénář : Ivo Pelant. Kamera : Alois Nožička ()

Amonasr

Na svou dobu nadstandardní televizní inscenace. Docela mě ale překvapilo, že v r. 1983, tedy ještě v době poměrně tuhé normalizace, mohla být natočena hra na téma  svobody uměleckého projevu, nota bene dokonce vyzdvihující abstraktní umění.  Vše se vysvětlilo až v závěrečných titulcích - inscenace totiž vznikla v r. 1988, kdy už k nám silně doléhala gorbačovská perestrojka a režim postupně dodýchával, nikoliv jak je zde chybně uvedeno o pět let dříve.  Mile mě překvapil výkon Pavla Trávníčka, který poměrně přesvědčivě předvedl, že má na víc, než na ony ploché škatulky, do kterých byl většinou obsazován.  Nezklamal ani Eduard Cupák v roli prohnaného ředitele věznice, který se z vlastní frustrace úspěšně snaží ubít malířův talent. ()

farmnf

To je velmi dobré a naše hvězdy filmu se o to postarali. Drama z vězení, kde malíř ztratí talent. Cupák je neuvěřitelný hajzl. Stejně tak Vlach. Na závěr filmu běží titulek 1988-což není v souladu s rokem 1983. I Husák hraje pěknýho hajzla. Naopak Frey je opravdu uvěřitelný mecenáš. Fraimanová kočka z baru. Poloczek jako vždy je fajn vrah. Výborná inscenace náhodně nalezena na youtube. Dnes se točí jen píčoviny. ()

• Na motivy Malířských povídek Františka Langra. (Terva)