Reportéri v ohrození

Francúzsko / Belgicko, 2007, 18x52 min

Anne Coesens, Jérôme Robart, Patrick Bouchitey, Christine Boisson, Didier Bezace, Caroline Ducey, Marianne Denicourt, Olivier Rabourdin, Élodie Navarre (viac)

O médiích se ve Francii mluví jako o čtvrté velmoci ve státě. Za první tři jsou považovány: exekutiva, legislativa a soudnictví. Ale platí to i dnes? Zastává tisk a televize skutečně ještě roli hlídače demokracie? Nebo je hračkou v rukách politiků? Uvědomujeme si vůbec, jak ovlivňují média naše vědomí a chování? Tyto otázky si kladli tvůrci francouzského seriálu, když se rozhodli natočit seriál z prostředí televizního zpravodajství a redakce celostátního deníku. Nebezpečné investigativní pátrání, snaha politiků manipulovat médii, rivalita uvnitř redakce, ekonomické tlaky, to vše patří k novinářské práci. Ve Francii se seriál setkal s velkým úspěchem, takže byla ihned natočena další řada. Tvůrci nahlíží do nitra televizního zpravodajství televize TV2F a do redakce velkého deníku 24 hodin. V seriálu se objevuje řada známých francouzských herců, mezi nimiž vyniká Patrick Bouchitey v roli novinářského matadora Michela. Jednou z hlavních postav je Thomas, enfant terrible televizního zpravodajství stanice TV2F, jenž se snaží rozkrývat ilegální obchod se zbraněmi, do kterého jsou zapleteni i někteří členové vlády. Thomas se chová jako neřízená střela, a občas se tak dostane do životu nebezpečných situací. (oficiálny text distribútora)

LiVentura

Ústřední melodie, troufám si tvrdit, zdárně odkazuje na starou francouzskou tradici hudebních tvůrců typu Sardeho či Colombiera.. Seriál coby ukazatel špinavé politiky, zkorumpovanosti dobrý, leč příliš v místech přehrávaný nedobrými herci. ()

kinderman

Takový seriál (závažný co do tématu, moderní ve zpracování) rozhodně patří na veřejnoprávní obrazovku, ovšem nikoli zbaběle zasunutý ve všední (byť prázdninové) dny do předpůlnočního času, zatímco v prime timu debilkuje reprízovaný Donutil. Na to, že by něco podobného mohlo vzniknout za peníze nás koncesionářů v ČT, jsem už rezignoval. ()