Dobrodružstvá princa Achmeda

(festivalový názov)
  • Československo Dobrodružství prince Achmeda (viac)

Princ Ahmed se zamiluje do krásné víly Peri Banu. Zlý čaroděj však vílu unese a prince svrhne do jícnu sopky. Podaří se Ahmedovi najít ztracenou lásku v daleké Číně? Kouzelný animovaný film inspirovaný pohádkami Tisíce a jedné noci, ve kterém se sejdou létající koně, víly, princové, princezny i Alladinova kouzelná lampa. Německá výtvarnice Lotte Reinigerová (1899-1981) pracovala s vzácně používanou technikou stínového divadla. Celý film je tvořen z vystřižených siluet, které díky ladné animaci ožívají v kouzelném barevném světě světelných efektů. Na filmu DOBRODRUŽSTVÍ PRINCE AHMEDA pracovala Lotte Reinigerová se skupinou vynikajících animátorů (mj. Walter Ruttmann či Berthold Bartosch) dlouhé tři roky. Když Jean Renoir viděl výsledek, prohlásil: "Mistrovský kousek... Lotte Reinigerová se narodila s kouzelnýma rukama." (minus)

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Film a živá hudba (Die Abenteuer des Prinzen Achmed / THE ADVENTURES OF PRINCE ACHMED / Dobrodružství prince Achmeda) + doprovod: Icon Orchestra - 30. 7. 2010 - kino Hvězda - Uherské Hradiště - 1/2 filmu - 60% ()

Willy Kufalt

Je nepsanou povinností filmového fanouška dívat se alespoň z času na čas na snímky v jistém směru přelomové, novátorské a zapsané velkým písmem do zlatého fondu dějin kinematografie. Sice si někdy u nich připadám více jako během návštěvy technického či audiovizuálního muzea, než jako u tradičního filmového zážitku, nicméně Dobrodružství prince Achmeda patřilo k nejhezčím návštěvám takového muzea. Krásně vystylizované živé siluety s barevným pozadím fascinují svou hravostí a pěknými detaily i po necelých 100 letech od svého vzniku, pořád z něj vane ta kouzelná atmosféra oživlých ilustrací pohádkové knížky. Uznávám, že při tak jednoduchém ději se ty rovněž jednoduché animace mohou brzy okoukat a během hodiny občas i začít mírně nudit. Ale asi je pouze problém současného diváka, když zde nadobude pocit vítězství formy nad obsahem, protože v roce 1926 u tak originálně podané dobrodružné pohádky určitě nikdo nic podobného neřešil. Prince Achmeda řadím k mým nejpříjemnějším dosavadním setkáním s němým, experimentálním i animovaným filmem a po skončení mu s obdivem nad mravenčí prací tvůrců mohu udělit čestné 4 hvězdičky. [75%] ()

Morien

(1001) Čarokrásné v každém významu slova. Nevím, jestli jsem kdy jindy viděla krásnější a smyslnější princezny. A o princích to vlastně platí taky. Myslím si, že animovaným filmům by mělo jít rozumět i beze slov. (A možná i hraným, tam jsem ale na rozdíl od animace ochotna připustit nějaké výjimky.) Ty současné na to často zanevírají, ale tady je to pošušňáníčko. ()

evapetra

Krajkově něžné tmavé siluety kontrastující se světlým barevným pozadím, dobrodružný příběh z Orientu, k tomu patřičně dramatická hudba. Kouzelný pohádkový zážitek. Tady určitě našly inspiraci francouzské Pohádky noci. Viděno v rámci projektu 52 Films by Women. ()

Anderton

Jeden z najúžasnejších animovaných a výtvarných počinov v histórii kinematografie. Originálny vizuál skvelo doplňuje aj hudba. Lenže je tu jedno lenže, v prípade Princa Achmeda mám pocit, že forma prevyšuje obsah. Ja viem, že sa jedná o rozprávku (navyše natočenú v kinematografickej dobe železnej), ale je tu napríklad taký Zlodej z Baghdadu (čo je síce hraný film, ale z trikového hľadiska rovnako úchvatný), ktorý má aj ten dej veľmi strhujúci a je k tomu dvakrát dlhší. Čo sa dialo v Princovi mi bolo v podstate jedno, s postavami som sa až tak nestotožnil, ale rozhodne mi nebolo jedno, ako to je celé natočené. Achmed je určite viac, ako povinná filmová čítanka pre animátorov a filmových historikov. ()

• Kameramanem všech filmů Lotte Reinigerové byl její manžel Carl Koch. Jejich spolupráci přerušila až jeho smrt v roce 1963. (Morien)
  • Na filmu spolupracoval jako animátor Berthold Bartosch, který se narodil v Čechách. (Zdroj: kniha Panáčci na plátně). (M.B)
  • Jedná se o nejstarší dochovaný animovaný celovečerní film. Starší než on by mohly být pouze dva argentinské filmy, které jsou ale oba ztraceny. (Morien)