Fantasmagorie

• angličtina A Fantasy (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Animovaný / Fantasy
Francúzsko, 1908, 2 min

Réžia:

Émile Cohl

Jeden z vůbec prvních animovaných snímků, které kdy byly natočeny. Jedná se o vytváření postaviček a jejich činů na černé tabuli. (ČSFD)

LuiCJ

Nemám čo vlastne tomuto, vôbec prvému animovanému filmu vytknúť. Animácia je na ten rok výborná a mňa osobne veľmi inšpirovala. Je jednoduchá, no aj napriek tomu veľmi pekná. Je tu veľa šikovných a zábavných nápadov a celý film mi veľmi pripomínal staré české večerníčky. Škoda, že to nemá nejaký hlbší príbeh, ale predsa ide hlavne o tú animáciu. ()

bratr.Milan

Jako dítě jsem si podobné fantasmagorie kreslil do sešitů. Něco nakreslíte a to ve vás vyvolá nějakou další představu, kterou nakreslíte a tak dále. Proud náhodných myšlenek zaznamenaných kresbou. Émile Cohl tu zkouší možnosti nového uměleckého média a jako malé dítě se utrhl ze řetězu a kreslí co ho napadne. Před tím zkoušel natáčet filmy s loutkami rozpohybovanými uvnitř zamontovanými strojky, to ale nebylo ono. Když se dozvěděl o technice snímání kamerou „obrázek za obrázkem“, kterou už před ním použil James Stuart Blackton, nakreslil dva tisíce obrázků, které se rozpohybovaly v jednom z prvních animovaných filmů, a jak jinak ho nazvat než Fantasmagorie. Já bych to taky tak nazval. ()

Galadriel

Film z prvopočátků animace, kterému fantazie opravdu nechybí. Zajímalo by mě, který film byl opravdu ten PRVNÍ a ráda bych ho někdy shlédla... ()

Radko

Nádherné, divoké variácie animácie, obsahujúce okrem iného živú ruku v obraze, kresliacu obrázky. Jedno z pionierskych diel animácie nie je žiadnym ustráchaným pokusom, ale riadne uletenou kreslenou jazdou! Zodpovedá názvu. I keď názov je v skutočnosti poctou dobovo polozabudnutému prístroju "fantasmograph". Išlo o druh premietacieho prístroja- laterny magiky - diaprojektoru, používaného v polovici 19. storočia, premietajúceho strašidelné obrázky, prenášajúce sa cez steny. ()

Abiosis

Krátky film o transformáciách a podobné stvárnenia často vídavam v moderných hudobných klipoch. Je úžasné uvedomiť si, aké staré nápady a postupy sa aj v súčasnosti recyklujú a stále recyklovať budú. Predstavivosť autorovi nechýba a keby to bolo o niečo psychadelickejšie (ja viem, že chcem priveľa), bolo by to aj za ***** P.S. Scéna so stoličkami je výborná. 10.08.2010 ()

• Film vznikal kresbou na papír a vyfocením každého snímku na negativ, který dodal černý podklad. Celkem vzniklo na 700 políček, každé bylo 2x exponováno. Tuto techniku si Cohl pravděpodobně zapůjčil od Jamese Stuarta Blacktona. (Mr.Ocek)
  • Film je historiky považován za první animovaný film. (Mr.Ocek)
  • Autorova smrt je stejně groteskní, jako jeho příběhy. Émile Cohl, nosící dlouhý špičatý plnovous, byl kvůli 1. světové válce přes veškerý úspěch tak chudý, že si nechal z domu odpojit elektřinu a veškerou práci dělal při svíčkách. V roce 1938 mu nešťastnou náhodou plnovous vzplál a velký animátor uhořel. (Say)