Matti

Scenár:

Marko Leino

Kamera:

Pini Hellstedt

Jasper Pääkkönen, Elina Hietala, Juha Veijonen, Peter Franzén, Elina Knihtilä, Kari Hietalahti, Jope Ruonansuu, Jani Volanen, Jussi Lampi, Toni Wahlström (viac)

Príbeh športového hrdinu. Dosiahol takmer všetko, čo sa v skokoch na lyžiach dosiahnuť dalo. Siahol na najhlbšie dno. Snímok režiséra Aleksi Mäkeläho ukazuje bez obalu s trochou humoru súkromie jedného z najlepších skokanov na lyžiach všetkých čias. Za všetko hovorí podtitul filmu: MATTI - Peklo je pre hrdinov. (suomifilm)

eLeR

Tento film som pozerala hlavne kvôli Jasperovi (Paha Maa, Leijonasydän) a Petrovi (Leijonasydän). Tí ma teda nesklamali, boli výborní, najmä Peter. No a k samotnému Mattimu ... tomu udeľujem desať hviezd za jeho život, lebo ja som len pozerala s otvorenými ústami. Nejedenkrát som s otcom ako školáčka pozerala skoky na lyžiach a jeho meno mi bolo známe, ale jeho ostatný život bol pre mňa novinkou. Hneď som si aj vypočula nejaké jeho songy na YT ... no nádhera ... a úplná nádhera bola tá jeho modrá vetrovka zapravená v rifliach s opaskom. Ale skokan to bol pár exeláns. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

filmharmony

omylem jsem dala pět... strašně špatný film... silný námět, nabízející zajímavé zpracování... tohle byla čistá hrůza... o skocích nic a o chlastu a nemohoucnosti rozvleklé nic... matti si určitě zasloužil daleko víc... kde je jeho talent, pracovitost, kuráž? nemám předsudky, ale pohled skrze tento "film" je velmi urážlivý... z černobílé se stala jen černá... ale já si ho pamatuji na můstcích a tam žádná černá nebyla... a co ti okolo? no, tohle se finům fakt nepovedlo... ()

Rakosnicek77

"Život, je nejůžasnější část tvýho života! Matti Nykänen" Tak jestli byl tenhle film opravdu podle skutečnosti, tak jsem celkem v šoku. Matti Nykänen , světový šampión, několikanásobný olympijský vítěz atd.atd. Finská skokanská legenda, která si tohle všechno, po shlédnutí filmu, dle mého názoru ani nezasloužila. Opilec nejhrubšího kalibru s nulovou přípravou a tréninkem, totální blb, který se nechal celý život vyžírat všemi okolo, nejvíc povedeným kamarádem parazitem, který je nakonec oba prodal do bordelu :o) Naprosto jsem mu přál, když státu nabízel své medaile za 100 tisíc marek, že se na něj vykašlali. Nakonec mu stačilo 100, ale ne tisíc, ale pouhých 100 marek i když on je vlastně velkoryse věnoval muzeu. Vše co měl o to si sám sebe připravil, včetně dítěte, možné manželky, prostě vše. Talent od boha tentokrát dostal totální ztroskotanec a je mi líto všech těch, co dřou týdny, měsíce i roky a nedostane se jim takových výsledků, jako tomuhle "sportovci" Pustil jsem si na netu dvě jeho písničky :o) No tak tady teda rozhodně bůh tak štědrý nebyl :o) Už mu asi došla trpělivost, nad tímto násilníkem, feťákem a alkoholikem. Raději jsem na to neměl koukat, Mattiho Nykänena jsem měl vždy za největší sportovní talent historie, takhle je můj názor naprosto zkreslený. Nicméně film úžasný a dokonale natočený. Viděno jako 20 film v pořadí v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií https://www.stream.cz/vzestupy-a-pady/169308-vzestupy-a-pady-matti-nykanen ()

Frajer42 odpad!

Nějak mě tato sonda do osobního života Mattiho nechytila. Celý dvouhodinový snímek pojednává o tom, jak Matti někde chlastá a se svými přáteli - alkoholiky, posouvá svoje hranice šílenosti vždy o kus dál. Samotné skoky na lyžích divák zaznamená snad jen na plakátu. Zřejmě se mi krví v době zhlédnutí snímku prohánělo příliš málo alkoholu (0), tak jsem patřičně nedovedl jeho eskapády docenit. Všechna čest, že při takovém neprofesionálním přístupu ke sportu dosáhl takových úspěchů. Všechna čest i jeho agentům, kteří museli mít nervy ze železa. Rozhodně fajn nahlédnutí pod pokličku dalšího sportu, při kterém lze souběžně neomezeně pít. Chlapci z Viktorie Plzeň v tomto boji rozhodně nejsou sami.Snímek je neskutečně stereotypní. Absolutně mi nesedla forma, jakou je snímek zpracován. Rovněž mi nesedl Jasper Pääkkönen v hlavní roli. Především mi však zcela utekl humor, který se snad měl v tomto snímku skrývat. Pěknější odpad. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka eLeR. ()

Aljak

Matti Nykänen - jeden z najslávnejších skokanov na lyžiach v celej histórii tohto športu, no zároveň jeden z najväčších (ak nie úplne najväčší) príkladov športovej trosky a skrachovanca. Ja by som tento film nazval skôr "Matti: From Hero to Zero" - lebo presne toto by na Mattiho sedelo dokonalo. Kto nepozná Mattiho život a nevedel by, že tento film je spracovaný podľa skutočnosti, asi by si pri pohľade na životný osud tohto človeka pomyslel, že tak absurdný scenár je doslova neuveriteľný, hlúpy a viacmenej nemožný. Ale opak je pravdou... No teraz k samotnému filmu: keď som na neho narazil, celkom som sa potešil, že Mattiho sfilmovaný život je dokonalý námet na trhák. Len škoda, že prezentácia sa zamerala z 90% len na to zlé. OK, Nykänen nebol žiadny anjelik a počas svojej kariéry a aj po nej sa skôr preslávil ako stroskotaný alkoholik, ale netreba zabúdať na jeho skokanské úspechy, vďaka ktorým sa stal večnou legendou. 5 medailí z Olympiády (z toho 4 zlaté), 15 medailí z MS (z toho 6 zlatých), 4x víťaz svetového pohára - to sú len tie najväčšie úspechy tohto skvelého skokana. Škoda, že toto bolo prezentované len v maličkých úlomkoch, pretože toto tvorilo veľkú časť Mattiho života - niečo čo naozaj miloval (možno aj viac ako alkohol). Takže absencia úspechov a zvýraznenie pádov na dno - to bolo podľa mňa tak trochu nefér voči Mattimu. Každopádne, zaujímavý film o tom, že cesta na vrchol je veľmi ťažká, no cesta na dno je záležitosťou pár hlúpych rozhodnutí a ovplyvňovania okolia. ()

• Jedná se o nejvýdělečnější finský film roku 2006. (Cheeker)
  • Do 26. 1. 2013 byl Matti Nykänen rekordmanem v počtu vítězství ve Světovém poháru ve skocích na lyžích. Toho dne ho ovšem dohnal Rakušan Gregor Schlierenzauer svým vítězstvím v letech na lyžích v norském Vikersundu. Překonán byl rekord dvěma vítězstvími Schlieriho 3.2.2013 v Harrachově. (jirka.jindra11)