V italské filmové adaptaci klasického Homérova eposu Odyssea sledujeme příběh krále Odyssea (Kirk Douglas), který se po deseti letech trojské války vrací domů za manželkou Penelopou. Čeká ho však dlouhá, strastiplná cesta plná nástrah a nebezpečí. (ČSFD)

fragre

Jak již napsali předhodnotitelé, triků je zde pomálu. No, a co? Když jsem staré pověsti řecké v dětství čítával, stačila mi vlastní fantasie, a zde tento film tu fantasii podněcuje skvěle. Nádherná výprava. Nevím zda historicky odpovídá (asi sotva), ale jako barevná ilustrace příběhu je vynikající. Mužní hrdinové a krásné hrdinky. A k tomu se hodí ten již trochu obstarožní sošný styl filmového vyprávění, který evokuje bájné vyprávění nějakého toho starořeckého barda. ()

berg.12

Trikově docela skromný film. Svým pozdějším známějším mytologickým bratříčkům se rovnat nemůže, většina trikových scén se tu odbývá nepřímým pohledem kamery. Vynikne snad jen scéna s Kyklopem. Na druhou stranu je tu přiměřená stopáž a příběh řešený pomocí vzpomínání a flashbacků, který spíš než ke košatým Odysseovým dobrodružstvím obrací pozornost k návratu a Penelopě. Celkem koukatelné. ()

Karlos80

Ano, souhlasím s Bergem. S pozdějšími filmy, především pod trikovou Harryhausenovou taktovkou se tento známý mytologický příběh rovnat nedá, ale na svou dobu a po již zmíněné trikové stránce, co bychom chtěli...To hlavní přišlo až v šedesátých letech, ale pak i později..Tento film tedy nechceme srovnávat s jinými, každopádně zfilmován byl tento slavný dobrodružný a hrdinský Homerův epos celkem pěkně. Bylo to v pořadí už čtvrté filmové ztvárnění (po třech němých první zvukové) a nejspíše jedno z nejlepších a nejpřesnějších, alespoň co se předlohy týče...Ty pohledy do minulosti (flashbacky) by snad ani nevadily, jako pro mě trochu nepřiměřeně stopáž, kdy jsem se zhruba tak od druhé poloviny začal trochu nudit. K jednotlivým rolím. Kirk Douglas v hlavní roli Ulyssese/Odyssea vracejícího se domů po deseti letech od Trojské války byl úžasný a vypadal opravdu dobře, jako by se do té doby a do své role přímo narodil. Penelopé (Silvana Mangano) také nebyla špatná, dokonce si zde zahrála dvojroli, ale vůbec se mi nelíbil arogantní Antonius, věčný nápadník Penelopy (Anthony Quinn), ani nevím proč, ale byla to menší role. Některé postavy však byly úplně opomenuty. Pár scén (Kyklop, vábící mořské panny, čarodějnice Kirké, nebo království mrtvých) stálo určitě za zmínku. Nejlepší, nejpamátnější a nejnapínavější byla však asi ta s obrovitým Kyklopem (velice dobrá maska), který se rozhodl dát si celou Odysseovu osádku k obědu, následné šlapání vína také nebylo špatné:-) Ta navíc nepostrádala i komické prvky, lest byla až na druhém místě. Plusové body: Ztvárnění, výprava, úžasná barevná fotografie, báječné dobrodružství ale i zábava..Doporučuji především fanouškům Kirka, tehdy měl ještě sedm let času na svého slavného Spartaka, lidem, co se zajímají o rané italské filmy žánru "swords and sanda"l a řecko-římskou mytologii jako takovou. Suma-sumárum za 3*. Podobné filmy: Ulisse contro Ercole, Helena Trojská, vše s Herculem/Ercole, Odysseus, Trója ()

Martin741

Zase miestny konspirator a retard Karel Chrocht tu uraduje, a ci nchcem, ci nie vidim tie kecy. No nic, Homerov epos je natoceny nudne, nezazivne, nuda zas dostala priserne vela priestoru, dialogy v strede filmu tvoria az vatovo plane plky, Mario Bava ma dlaeko lepsie filmy - La Frusta e Il Korpo napriklad : 45 % ()

fiLLthe3DD

Přijemný - leč místy poněkud zdlouhavý - snímek... Ústřední herecká dvojice (Douglas a Mangano) to táhla celkem dobře, rovněž i výprava a kostýmy byly na přijatelné úrovni, byl tam cítit náběh na velkofilm a skvěle fungovaly i prvky fantasy (Kyklop, čarodějka Kirké)... Jen to místy bylo takové nudné a nezáživné. ()