Film byl natočen podle prózy J. A. Friise, norského spisovatele a universitního profesora laponštiny. Vypráví příběh Laily, jíž se po smrti norských rodičů ujme zámožný laponský (sámský) pastevec a majitel obrovských stád sobů Aslag Laagje. Lajla je vychovávána spolu s dalším Aslagovým chráněncem Melletem, který se do Laily zamiluje. Aslag chystá jejich svatbu, Laila se však setká s Andersem Lindem, ve skutečnosti svým bratrancem, a vzplane mezi nimi osudová láska. Smluví si tajnou schůzku, Anders však nepřijde, neboť onu noc bdí u smrtelného lože svého otce. Laila se cítí zrazena a souhlasí se svatbou s Melletem. V posledním okamžiku přeruší obřad Andersův příchod, pravda o Lailině původu vychází najevo a milenci konečně spočinou ve vytouženém objetí. Diváka zaujmou filmové reálie, divokost severské přírody, sámské kroje, zvyky i hudba, jež v kombinaci s tradičním klavírním doprovodem němých filmů umocňuje atmosféru tohoto melodramatu. (MFF Karlovy Vary) (oficiálny text distribútora)

radektejkal

Film se všemi parametry současných romantických filmů a s některými navíc. Např. úžasné sámské obleky (chci se vyhnout slovu kroje - jak to, že nemám v šatníku čepici čtyř větrů), především na hlavních sámských hrdinech: Aslag Lågje, Jåmpa a Lajla (nebo Laila či Layla - a jak zpívá Eric Clapton: "I'm down on my knees" atd.). Ráno budu asi marně hledat u domu oko na uvázání soba. Pozn. 1.: Oblast, kde se děj odehrává, Finmark, je zřejmě spojením slov Finland a Denmark, i když jde očividně o Norsko. Pozn. 2.: Zajímavý (ve smyslu: líbil se mi) byl vzájemný vztah Aslaga Lågje a Jåmpy. Nosili vždy stejný oblek, který by měl vyjadřovat rovnoprávnost, Jåmpa byl však podřízený (jeho tvář však bylo to poslední, co nám George Schnéevoigt ukázal). V jakém smyslu? Asi v nějakém sámském, nebo jsem nedával pozor. ()

PetraMishka

Nádherný norský snímek s Monou Martenson v roli Laily, dívky, která se narodila norským rodičům, ale po dramatických událostech na začátku jejího života se dostala do rodiny sámského boháče Aslaga. Jako dospělá by se měla provdat za jeho synovce, i když sňatky mezi Nory a Sámy jsou proti tradicím, ale ani sama Laila netuší, že není Sámka. Kromě košatého příběhu, kde od začátku do konce není nouze o akci, napětí nebo originální scény, jsou tu nádherné lokace a hlavně kostýmy a všechny detaily spojené se sámskou kulturou včetně svatební čelenky, bot, čepic apod. ()