Únik

• Slovensko A čo ďalej... (viac)

Jediný syn Stollerových ukončil střední školu a společně se svými třemi přáteli stojí před rozhodnutím, co bude v životě vlastně dělat. Vyniká především v cyklistice, věnuje se jí a je častým vítězem v místních závodech. Jeho favoritem je tým Cinzano z Itálie, a protože sní o tom, že bude závodit právě za tento tým, začne poslouchat opery, aby se naučil italsky, dokonce předstírá, že je italský student na výměnném pobytu. (oficiálny text distribútora)

Rozjimatel

3,5  "I want some American food, damn it! I want French fries!"  Komediálna dráma, ktorá je vtipnou a aj trefnou sondou do americkej (údajne netriednej) spoločnosti. Film o dospievaní a sociálnych rozdieloch sleduje príbeh party mladých a bláznivých flákačov, ktorých zrejme (kvôli pôvodu) žiadna trblietavá budúcnosť nečaká. Trochu mi to témou i spracovaním pripomenulo novší film "Good Will Hunting" (žeby mierna inšpirácia?). Práca so psychológiou postáv je pomerne slušná, chalani sú vo svojich rolách celkom vierohodní (štvorica mladých, začínajúcich hercov Dennis Christopher, Dennis Quaid, Daniel Stern, Jackie Earle Haley, ktorí sa poväčšine presadili aj v budúcnosti. Pochválim aj výbornú (klasickú) hudbu, hlavne jej perfektné použitie. A tie parádne stvárnené cyklistické preteky, počas ktorých som od napätia takmer nedýchal, sú už len takou čerešničkou na torte. ()

Cushing

Na pět hvězd to není, ale já je dám. Něco tak pozitivního a optimistického -- a přitom drsnej reál, který zná každý z nás -- jsem dlouho neviděl. Stejně jako jsem neviděl tak perfektně -- vskutku zábavně, kdo by to byl řek? -- natočený ježdění na bicyklu. A ten bazénovej kamenolom byla jako ze sna. Škoda, že se tam nekoupaly nahatý holky... ()

blackrain

Taky miluju cyklistiku a dalo by se říct, že kolo považuju taky za takovou určitou rebélii a hlavně se na kole cítím absolutně svobodná. Nic mě netíží, na nic nemyslím, vypnu. V tu chvíli jsem jen já, kolo a silnice podemnou. Při tom závodě jsem klukům držela palce a málem si okousala všechny nehty na rukách. Povzbuzovala jsem je, aby vyhráli. ()

kaylin

Ne, tohle opravdu není jen o tom závodění na kole. Tohle je o tom, jak se člověk mění, jak dospívá, jaké jsou jeho hodnoty. A v tomhle je krása filmu, který je především skvěle zahrán mladými herci, kteří ani dnes nezapadli. Hlavní čtveřice pořád hraje a někteří z nich jsou skutečně známé obličeje. Tady ukázali, že filmy o dospívání jsou jedny ze základních stavebních kamenů americké společnosti a její kritiky. ()

Han22

No Oscarový scénář to vážně nebyl, ale příjemný film ano. Je to o 4 klucích z malého městečka. Střední škola skončila, na výšku se nedostali, pro namyšlené vysokoškoláky jsou "cutters" a tak se flákají a přemýšlí co dál se životem. Jeden se pere se svým malým vzrůstem a chystá se ženit, další je tak trošku přerostlé dítě, třetí je rapl kterého štvou věčné posměšky. A hlavní hrdina miluje cyklistiku a protože všichni dobří závodníci jsou z Itálie, tak mluví všude italsky, poslouchá italské opery a kouzelně italsky balí slečnu :) A rozčiluje tátu. Jsou tu sympatičtí hercci - začínající D. Quaid, Stern který tu 11 let před Sám doma vypadá jako roztomilý střapatý klučina. Je to místy vtipný, místy hezký, místy vážný, ale nijak strhující, tak akorát na 3*. Za ten parádní finální cyklo závod a celkový příjemný pocit ale zvedám na 4*. ()

• Závod Little 500 Indianské univerzity začal roku 1951. Založil jej Howard S. „Howdy“ Wilcox. (HellFire)
  • Daniel Stern v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Film byl v roce 2008 zařazen Americkou filmovou institucí  v žebříčku nejlepších sportovních filmů na 8. příčku (TheDude)