Viking Rolfe (Richard Widmark) se vrátí z loupežné výpravy po Středomoří domů. Protože ví, kde se nachází bájný zlatý zvon vysoký jako tři muži nazvaný Matka Hlasů a vyrobený kdysi mnichy, žádá otce a bratra Orma (Russ Tamblyn) o novou loď. Tu starou i s posádkou ztratil v bojích s Araby vedenými zvonu žádostivým princem Ali Mansuhem (Sidney Poitier), který se nezastaví před ničím. Loď sice nedostane, přesto se na cestu vydá, a to na Ormově drakkaru i s bratrem. Výprava za bohatstvím a pokladem začíná... (monolog)

Dale

Nie som historik, tak nebudem hodnotiť film z pohľadu histórie, aj keď historických nezmyslov by sa tu našlo určite plno. Nebudem ho hodnotiť ani zo zemepisného hľadiska, keď si Vikingovia plávajú k Arabom, akoby sa tí nachádzali niekde na Pobaltí. Dokonca Rolfe prepláva celú trasu kraulom, aspoň tak to vyzerá, keď skočí do vody v Arábii a vylezie z vody v Škandinávii. Možno poznali nejakú dobrú skratku. :-D Budem film hodnotiť s ohľadom na dej a kvalitu spracovania. Dej je na dvojhodinový film až príliš banálny, akčné scény, ktorých je zúfalo málo, sú natočené veľmi slabo, hlavne v porovnaní s filmami tej doby ako Spartakus alebo Lawrence z Arábie vyzerajú ako lacný TV film. Poitiera je v tejto úlohe škoda, nikdy som ho nevidel takého nevýrazného, vždy do každej svojej úlohy dal niečo zo seba, bolo v nich množstvo emócií, tu nie je nič z toho. Dokonca ho ešte natreli, aby bol černejší ako zvyčajne... Dobre, tento film sa nehrá na historický, je to čistá dobrodružná rozprávka okorenená odľahčenými pasážami (hárem), aby bolo všetkým jasné, že sa neberie príliš vážne, no aj tak je to len čistý priemer na jedno zhliadnutie. 50% ()

AGAMENON

Pěkné (bezduché) dobrodružství od tvůrců Čingischána, kterým dobrodružné pohádky sednou mnohem lépe, než seriozně pojaté filmy. Hudba je opět skvělá, kostými pěkné, i když vikingové pobíhají polonazí (není jim zima?), mohamedáni vypadají v každé epoše stejně a jugoslávské exteriery jsou moc kouzelné. ()

majo25

Briti opäť dokázali, že dobrodružno-historické filmy vedeli točiť. Paradoxne obsadenie hlavnej dvojice mohlo byť lepšie, ale ostatné funguje ako má. Atmosféra, hlavne na vikinskej logi, je perfektná; vôňa dobrodružnosti a veľkovýpravnosti sa vinie zo všetkých strán a hoci sa nemôže oprieť o náročnejšiu zápletku, vôbec to nevadí. Akurát je tu na môj viac humoru a siláckych rečí, ale zasa scéna, kde náruživí Vikingovia po mesiacoch plavby nabehnú na hárem maorského panovníka a spustí sa obrovský hurhaj a ženský krik, nemá chybu. Spracovanie je na kvalitnej úrovni, vidno to hlavne na akcii, ale aj kostýmoch a velkolepých kulisách. Od začiatku do konca sa je na čo dívať. ()

Han22

Dlouho jsem neviděl takhle nepovedený starý film. 50letý Widmark hraje mladého hrdinu, příšerně namaskovaný Poitier hraje (asi) arabského prince (dle staveb). Islámská říše dávno po křížových výpravách se setkává s Vikingy stále věřícími na Odina, Thora a Valhallu, přičemž je dělí pár století. Technická stránka je příšerná - zoufalé modýlky lodě, vikingská ves utopená ve tmě, lodní scény utopené v mlze, vojáci v bitvě padají z koní aniž by se jich cokoliv dotklo, naprosto nezvládnutá scéna padání zvonu. Příběh o soupeření vikingů a maurů o obrovský zlatý zvon obsahuje spoustu zbytečných pitomostí (řádění v harému, železná kobyla), korunu tomu dává "obrovský zlatý zvon z půlky zlata na světě" SPOILER který bůhví proč leží zapomenutí na ostrově uprostřed ničeho. Navíc to má 2 hodiny a nudí to. Ruce pryč. ()

WolfIssen

Nevěděl jsem, že někteří Vikingové nosili šortky, zatímco jiní byli zabaleni v kožešinách :-) Na začátku filmu, když je vyprávěn příběh o Zlatém zvonu, je chyba. Je řečeno, že zvon byl v dávných dobách mimojiné vyroben i ze zlata Křižáků, ale za dob Vikingů ještě Křižáci neexistovali. Zbraně ve filmu nejsou taky reálné, stejně tak i jiné věci (kostýmy), ale hudba i příběh jsou naopak velmi zdařilé. Jako dobrodružný historický film starý 50 let určitě stojí za podívání. ()

• Na začátku filmu, když je vyprávěn příběh o Zlatém zvonu, je chyba. Je řečeno, že zvon byl mimojiné vyroben i ze zlata křižáků, ale za dob Vikingů ještě křižáci neexistovali. (WolfIssen)