Polní lilie

• USA Lilies of the Field (viac)

Nezamestnaný stavbár Homer Smith (Sidney Poitier) prechádza autom naprieč Amerikou cestou na západ a zastaví sa na odľahlej farme aby doplnil prehriatemu autu vodu. Farma je obrábaná skupinkou nemeckých katolíckych sestier, ktoré vedie prísna predstavená Matka Maria. Tá verí, že Homer bol zoslaný Bohom, aby postavil potrebný kostol v opustenej púšti. (genetique)

Falko

Mily film so sympatickym Sidneym Poitierom. Pacila sa mi hlavne pevna vola a istota prisnej Matky Marie, ze prave Homer Smith, ktoreho tak radi prezyvali Schmidt je ten spravny clovek na postavenie kostola a pritom on len tadial prechadzal autom. Film, ktory ma celkom pobavil, obcas som sa i zasmial, ale staci mi na jedno pozretie, preto 3 hviezdicky. Pre zaujimavost Matku Máriu dabovala Libuše Švormová, ktora dabovala i ANGELIKU, MARKIZU ANJELOV (1964). V zavarecnych titulkoch ma prekvapil hudobny doprovod skveleho Jerryho Goldsmitha, ktory pocas svojej celej kariery zlozil hudbu az pre 241 filmov a serialov. Napriklad: Votrelec (1979), Poltergeist (1982), Rambo: Prva krv (1982), Zakladny instinkt (1992) alebo aj Mumia (1999)... 20.12.2008 _____ Sidney Poitier - (Homer Smith) +++ Lilia Skala - (Matka Maria) +++ Lisa Mann - (Sestra Gertrude) +++ Isa Crino - (Sestra Agnes) +++ Francesca Jarvis - (Sestra Albertine) +++ Pamela Branch - (Sestra Elizabeth) +++ Stanley Adams - (Juan) +++ Dan Frazer - (Otec Murphy) +++ Hudba: Jerry Goldsmith +++ ()

cheyene

Slušný a úsměvný příběh o sympatickém Homeru Smithovi, jenž se dostane do prostředí německých katolických sester, pro které začne nakonec pracovat jako stavitel jejich kaple. Sidney Poitier je výborný herec, takže každá scéna, v níž se objevil, stála opravdu za vidění. Nakonec Oscar, kterého získal, to jen potvrzuje. Ještě teď mi v hlavě zní "éé-jmen...éé-jmen...éé-jmen...See the little baby...éé-jmen...éé-jmen...éé-jmen...". 4* ()

Mariin

Příjemný černobílý film podle literární předlohy W. E. Barretta, který ukazuje spíše dobrou stránku v člověku. Vtipný příběh o stavbě kaple černošským baptistou pro východoněmecké řeholnice, uprchlé před komunismem do USA. Kromě sympatického Sidney Poitiera stojí za pozornost i Lilie Skalová - Lilia Skala v roli energické matky představené. Herečka byla původem poloviční židovka z rodu Sofer, provdaná za židovského manžela, s nímž musela z Rakouska prchnout před nacismem do USA. Řekl bych, že tento film, ač jistě do značné míry idealizovaný, ukazuje v postavě Homera Smithe výstižně mentalitu americké (protestantské) podnikavosti i mentalitu ženské řeholní (katolické) komunity. Volným pokračováním je TV film http://www.csfd.cz/film/30542-christmas-lilies-of-the-field/. ()

misterz

Myšlienka snímku je hrejivá a veľmi pozitívna. Je to o prekonávaní predsudkov (a to nielen tých rasových) a hľadaní cesty samého k sebe a tých pravých hodnôt v živote. Dobrých ľudí nezastaví ani jazyková bariéra. Je pravda, že príbeh ako taký ma moc neoslnil, no je to skvelo zahraté a vynikajúco zrežírované. Lepší priemer. 65/100 ()

dobytek

Tady čtu, že to je Drama / Komedie. Moc teda nechápu, co bylo v tomto filmu dramatickýho. Hodnej černoch se z nějakýho nepochopitelnýho důvodu nechá překecat k tomu, že zadarmo postaví kapli uprostřed nějaký pustiny, kde žije 5 jeptišek a někde poblíž se ještě vyskytuje pár mexičanů. A jestli je nejvtipnější věcí na celym filmu to, že černochovi řikaj "Herr Schmidt", tak je to spíš k pláči. Ale ve chvíli, kdy všichni s úsměvem přiložej ruku k dílu a ona jim ta stavba tak pěkně roste, jsem se teda smál taky, protože mi to připomínalo nějaký budovatelský ptákoviny, co se tady točily v 50. letech. Jenom tady se holt stavěly obytný domy, nemocnice, školy nebo obchody a v USA kostel. Když si k tomu ještě přidáte, že celou dobu posloucháte nějaký náboženský písničky, modlení a různý kecy o bohu, tak je dílo dokonáno. Pochvalu si zaslouží snad akorát Sidney Poitier, kterej to zahrál celkem přesvědčivě. Tahle náboženská sračka tak vstoupí do dějin pouze tim, že to byl první film, na kterej jsem se podíval na nový televizi, kterou jsem včera dostal k vánocům. Vidět to na starý televizi, tak to možná ani nedokoukám. ()

• Natáčanie prebiehalo v Arizone a trvalo iba 14 dní. (Šuplík)
  • Sidney Poitier se stal historicky prvním černošským držitelem Oscara za hlavní roli. (Karlos80)

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier

07.01.2022

Dnes přišla smutná zpráva z bahamských ostrovů. Ve věku 94 let zemřel nejstarší herecký držitel Oscara za hlavní roli, floridský rodák Sidney Poitier. Médiím zprávu sdělil přímo bahamský předseda… (viac)