Ernst Kestner (Christopher Plummer – V křesle režiséra; Alexandr Veliký) sloužil za druhé světové války jako mladý německý důstojník v malém francouzském městečku Lascaud, kde prožil vášnivou lásku s krásnou místní dívkou Janni. Za dramatických válečných okolností byl ale nucen svou lásku opustit. Po dlouhých čtyřiceti letech strávených v New Yorku se rozhodne do Lascaud vrátit, aby se pokusil bývalou lásku vyhledat a zároveň navázat vztah se svou tvrdohlavou dcerou, která žije v Paříži. V Lascaud právě probíhá slavnost u příležitosti výročí pádu Bastilly, ale Kestner cítí v atmosféře oslav cosi tíživého. Už zakrátko se má dozvědět něco z minulosti, co jím hluboce otřese a navždy změní jeho život... Film s Christopherem Plummerem v hlavní roli byl inspirován skutečnou událostí. (oficiálny text distribútora)

Joges

Docela příjemný, vzpomínkový (místy i zdlouhavý) film o cestě za dávnou láskou. Film "drží nad vodou" především bravurní výkon Christophera Plummera. ()

andy60

Životní bilancování bývalého vojáka německé armády, který se po mnoha letech vrací do Francie, aby vyhledal svou bývalou lásku. Film plyne volným tempem, aby největší gradace přišly až v samotném závěru. ()

Orlau32

Film, kde exceluje vynikající CHRISTOPHER PLUMMER. Vzpomínky na lásku a osobní život německého vojáka za 2.světové války. Přijíždí po 40. letech do země, kde jako mladý příslušník Wehrmachtu prožil velkou a opravdovou lásku. Jenže všechno se navrátit nedá a jsou v životě člověka i "hluchá místa" , která se musí pochopit, ikdyž mozek se tomu vzpírá. Podle mě krásný film, s velmi zajímavým a neotřelým námětem. Můžete se podívat, ručím za to, že nebudete litovat. ()

Volodimir2

Jedna sa o veľmi pekný film. V skutočnosti ide o masaker v Oradour-sur-Glane, kde 10.6.1944 za aktívnu účasť v odboji, bola celá obec zničená a jej 642 obyvateľov (240 žien, 205 detí a 197 mužov) povraždených príslušníkmi 3. roty 1. práporu pancierových granátnikov mjr. Adolfa Diekmanna (padol v Normandii 29.6.1944), SS tankového pluku Der Führer. ()

Big Bear

Suvenýr je hodně zajímavým film o návratu zpět. Bývalý voják wermachtu (tedy bývalý okupant) se po desítkách let, coby starý unavený muž vrací do Francie do vesnice, kde měla jeho jednotka posádku v roce 1944 před invazí spojenců. Během pobytu se tehdy stačil vášnivě zamilovat do francouzské dívky, která se zamilovala do něj. Oba tehdy značně riskovali, protože němečtí vojáci měli zakázán jakýkoliv kontakt s nepřítelem (který navíc odbojovými skupinami neustále obtěžoval) a pro francouzskou dívku byl vztah s okupantem brán rovnou jako akt kolaborace... Oba byli mladí, chtěli jen žít. On nebyl žádný nacista, jí se zase líbil mladý urostlí vojín. Proto když se Kestner - teď už penzista, který skončil se svými aktivitami v obchodě rozhoduje co dál se životem, padne jeho volba na městečko Lascaud ve Francii. Chce zjistit, co se stalo s jeho dávnou láskou, kterou (i když se po válce oženil) nikdy nepřestal milovat. Na cestě ho doprovází jeho dcera se kterou léta prakticky nebyl v kontaktu. Pro oba je tato velká cesta výpravou za poznáním sebe sama a pro Kestnera i výpravou časem zpět do doby války, kterou on se svou láskou vnímal v Lascaud na míle od světových bojišť jako ten nejhezčí čas svého života. Bohužel doba a dějiny Lascaud změnily a cesta má velmi osudový závěr, který zde nebudu vyzrazovat. Konec byl velmi překvapivý. Na filmu mi vadili dvě věci. Jednak jsem si celou dobu těžko spojoval Christophera Plummera s filmovým hrdinou Němcem Ernstem Kestnerem. Ačkoliv je to Kanaďan mám jej zafixovaného k rolím klasických anglických gentlemanů... Ta druhá je doba vzniku filmu, nesnáším módu osmdesátách let. Sáčka s ohrnutými rukávy, bílé ponožky v mokasínách, podivně barevné a nabírané šaty i trika... Toho je film díky natočení v roce 1989 plný... Ale to je moje subjektivní hodnocení. Námět byl velmi zajímavý a překvapivý. Natáčení prý bylo inspirováno skutečnou událostí (předpokládám že se jednalo o masakr SS jednotek v Oradour-sur-Glane )... Dávám tři tabatěrky. * * * ()

• Důstojník, který řídí likvidaci obyvatel městečka Lascaud, je v českém překladu uváděn jako plukovník, ale v německém originále je oslovován jako kapitán - Herr Hauptmann. (ČSFD)