Modus smrti

Švédsko, (2015–2017), 11 h 53 min (Minutáž: 43–45 min, Alternatívna 45 min)

Predloha:

Anne Holt (kniha)

Hudba:

Jacob Groth

Melinda Kinnaman, Henrik Norlén, Kim Cattrall, Marek Oravec, Simon J. Berger, Esmeralda Struwe, Magnus Roosmann, Peter Jöback, Johan Widerberg (viac)

Během vánočního období je psycholožka Inger Johanne Viková a její autistická dcera zapletena do vyšetřování série znepokojivých úmrtí. Přitom se potkává s detektivem Ingvarem Nymanem. Nyman je povolán do Uppsaly, aby vyšetřil překvapivou vraždu biskupky Elisabeth Lindgrenové, k níž došlo na Štědrý den. Ve Stockholmu se začínají objevovat další těla, způsoby úmrtí se však liší. Brzy si Inger Johanne všimne jistého vzorce ve vrahově jednání. Detektivní seriál vyvolává otázky týkající se náboženství, lidských práv i samotné podstaty lásky a zabývá se rovněž žhavými politickými tématy či kritikou intolerance. (Filmbox)

anatheman

Navzdory mrazivé atmosféře tajuplného severu je v tomto seriálu pořádné teplo... Již z předchozích komentářů je patrné, že Modus je a bude srovnáván s Mostem. Asi hlavně kvůli tomu, že druhý jmenovaný je již takovým skandinávským monumentem, který představuje snadný cíl pro nutkavé srovnávání, jež bude prokletím veškerých nových severských kriminálek. Celkově Modus při tomto srovnání prohrává, ale to vůbec neznamená, že je nějakým odpadem. Naopak. Sice nějaké myšlenky či motivace by mohly být dotaženějšími a postavy by mohly disponovat větší hloubkou. Nicméně je nutné si uvědomit, že seriál má 8 dílů a nedochází u něj k žádným překombinovaným aktům. Počet postav je ideální a každá má nějaký ústřední určující atribut. Vůbec nevadí, že vrah je představen již v prvním díle. Díky tomu je celé vypravování zaměřeno na osvětlování detailů a veškerých motivací. Seriál konzistentně drží i díky hlavnímu (a stále horkému) tématu, které sice na první pohled nemusí působit originálně, jelikož je to opět buzerantství. Nicméně mě zaujalo, že seriál toto téma předkládá poměrně objektivně a nezaujatě (byť hlavním záporákem je tedy buznovrah) a také si celkem uvědomuje rizika dnešní proklamace co největší volnosti. Jinak se mi velice líbilo i intro, které řadím mezi ty nejpovedenější, co znám. Také oceňuji zvolené prostředí měst, jako je úchvatná a harmonická Uppsala. To je tedy velice příjemná změna oproti depresivnímu Malmö. No a jen taková zajímavost - je to snad první kriminální seriál (alespoň pro mě), kde si hlavní postavy dobijí mobil. :-) ()

JohnyD

Škoda malo to skvelý potenciál, pretože feelingom a kamerou je to čistý Broen. Aj príbeh a motív je veľmi zaujímavý, ale to by nemohli adaptovať knihu od A. Holtovej, ktorá bola aj jednou z producentiek a jej dve knihy som mal problém dočítať a pochybujem, že po jej knihách ešte siahnem. Všetky jej hlavné postavy sú ploché až beda, hlavný vyšetrovateľ je iba prívesok, ktorý na nič nepríde sám a vozí externú konzultantku a dúfa, že sa jej dostane do nohavičiek a ona urobí celú robotu za neho. Najviac ma však mrzí nevyužitie hlavného záporáka. Málokedy sa stáva, že by sme vedeli od začiatku, kto je vrah. Ale odbiť jeho pozadie a prečo robí, čo to robí iba dvoma vetami, keď si čítame jeho policajný spis je plýtvanie jeho potenciálom. No proste fail. No a finále ani nehovorím. Prečo sa, ale oplatí seriál vidieť? - ségra Joela Kinnamana je sexi milfka a jej bežiacu scénu v družikovských šatách len tak z hlavy nedostanem; už ste videli Trapped aj Broen a hľadáte niečo na tieto zimné večery, kde sa môžete zabaliť do deky, s čajom/vínom/whiskey a užívať si nádherné nočné zábery so Stockholmu a Uppsaly; tých necelých 8 hodín ubehne ako voda a skrátite si tak čakanie na Snehuliaka a nový Broen; ako fanúšik Nordic Noiru nebudete sklamaný, ak nebudete čakať druhý Broen alebo Killing; nič pre homofoby a rasistov 6/10 ()

sofiapetra

Je to další zajímavý a napínavý severský seriál, na kterém si lehce vytvoříte závislost. Se skvělým Mostem a jeho atmosférou, kterou těžko někdy někdo překoná, ho není potřeba srovnávat. Není k tomu ani žádný důvod. Modus je úplně jiný, komornější a intimnější. Navíc má mimořádně vydařenou zápletku. Oceňuji také, jak uvěřitelně a civilně byly napsány charaktery hlavních postav. Poměrně nízké hodnocení má - doufám - zatím jen proto, že ho vidělo málo lidí. Proto maličko nadsadím a dávám plný počet. ()

flyboyeda

Pochmurne demonicke atmosfere teto serie se spatne odolava. Az si vyplacate posledni dil Mostu, timto pocinem rozhodne nic nezkazite. Jsem jen trochu sokovan zdejsim nizkym hodnocenim a imho i znacne prizemnim obvinenim z kopirky Mostu. Se zminenym serialem ma spolecnou predevsim intenzivni atmosferu, rozhodne nemam pocit, ze by se opisovalo. Ac nesnasim, kdyz je vrah znam, vubec nevadi. Je zde nastesti dost veci ci tajemstvi, co se vyjasnuji postupne pozdeji, takze stale cekaji nova mraziva prekvapeni. Jen velka skoda te imho uz trochu preplacane az kontraproduktivni americke dejove linie... ()

petrsv

1. série - 4* s odřenýma ušima a oběma zavřenýma očima. Napínavé, typicky seversky drsné, ale místy předramatizovaná hudba a postupy vyšetřování, které bych čekal tak před 10 lety, ne dnes. Škoda, nicméně za shlédnutí to rozhodně stojí. 2. série - 2*, bohužel mám pocit, že zde se tvůrci příliš honili za efekty na úkor děje a preciznosti scénáře, ve kterém je až příliš iracionálních věcí. Je i lepší, když se do krimi neplete politika. ()