Modus smrti

Švédsko, (2015–2017), 11 h 53 min (Minutáž: 43–45 min, Alternatívna 45 min)

Predloha:

Anne Holt (kniha)

Hudba:

Jacob Groth

Melinda Kinnaman, Henrik Norlén, Kim Cattrall, Marek Oravec, Simon J. Berger, Esmeralda Struwe, Magnus Roosmann, Peter Jöback, Johan Widerberg (viac)

Během vánočního období je psycholožka Inger Johanne Viková a její autistická dcera zapletena do vyšetřování série znepokojivých úmrtí. Přitom se potkává s detektivem Ingvarem Nymanem. Nyman je povolán do Uppsaly, aby vyšetřil překvapivou vraždu biskupky Elisabeth Lindgrenové, k níž došlo na Štědrý den. Ve Stockholmu se začínají objevovat další těla, způsoby úmrtí se však liší. Brzy si Inger Johanne všimne jistého vzorce ve vrahově jednání. Detektivní seriál vyvolává otázky týkající se náboženství, lidských práv i samotné podstaty lásky a zabývá se rovněž žhavými politickými tématy či kritikou intolerance. (Filmbox)

amirgal

Jelikož se s patrně s nikým se zde komentujícími neshodnu na hodnocení, tak si mne prosím vůbec nevšímejte, hovořím teď pouze k těm, kteří mne sledují. Pokud by si někdo chtěl nechat poradit, jak eklektismem aj. pokazit jinak možná dobrý seriál měl by se obrátit na tvůrce tohoto výjevu. Základním kamenem neúspěchu je svatá trojice stěžejních postav - psycholožka, vyšetřovatel a vrah. Všichni naprosto bez charismatu a bez účelu. Vrah, který je znám téměř od první chvíle a většinu seriálu postává nečinně v pozadí jako nezaměstnaný Polák, čímž pokazí jakékoliv překvapení ze spáchaného zločinu. Patrně měl tzv. hrát ksichtem, ale na to nemá dostatečné charisma a budete se muset spokojit s jeho vizáží druhořadého filmového bodyguarda. Paní psycholožka, o kterou se perou policie na obou stranách oceánu, je ustaraná roztržitá unavená mamina, která svou vynikající inteligenci a intuici hraje dost neuměle a má sklony k neprofesionálním, hloupým a lehkovážným úletům. Palce nedržíte ani nudnému vyšetřovateli, který neví, co vlastně se sebou a s vyšetřováním snad vůbec nikam nehýbe. Všechny charismatické a potenciálně zajímavé postavy a herci se v seriálu bohužel jen mihnou. V seriálu jsou také nepěkné chyby - např. spoiler: oběti až na jednu byly zabity zezadu - říká forenzní lékařka, paní psycholožka briskně odvětí - je vidět, že se nebojí konfrontace - rád se dívá obětem do tváře. Po tom přestanete postavy i vyšetřování brát vážně. Je to zbrklé, jakoby si to po sobě ani nepřečetli, narychlo vřazené ďábelské motivy - např aluze na Red Dragon apod. jsou nekonstruktivní, nadbytečné a trapné. Většina symbolů a odkazů není nijak vysvětlena, promyšlena, prostě tam pouze je, aby tam byla, a čím víc tím lépe. Autor překladu titulků k Mostu tento seriál doporučoval, ale byla to z mého hlediska chyba. Nekoukejte na to. Od pátého dílu jsem musela zkouknout na dvojnásobnou rychlost, protože se to nedalo vydržet. Dvě hvězdičky za vizuál. Děkuji za pozornost. ()

JohnyD

Škoda malo to skvelý potenciál, pretože feelingom a kamerou je to čistý Broen. Aj príbeh a motív je veľmi zaujímavý, ale to by nemohli adaptovať knihu od A. Holtovej, ktorá bola aj jednou z producentiek a jej dve knihy som mal problém dočítať a pochybujem, že po jej knihách ešte siahnem. Všetky jej hlavné postavy sú ploché až beda, hlavný vyšetrovateľ je iba prívesok, ktorý na nič nepríde sám a vozí externú konzultantku a dúfa, že sa jej dostane do nohavičiek a ona urobí celú robotu za neho. Najviac ma však mrzí nevyužitie hlavného záporáka. Málokedy sa stáva, že by sme vedeli od začiatku, kto je vrah. Ale odbiť jeho pozadie a prečo robí, čo to robí iba dvoma vetami, keď si čítame jeho policajný spis je plýtvanie jeho potenciálom. No proste fail. No a finále ani nehovorím. Prečo sa, ale oplatí seriál vidieť? - ségra Joela Kinnamana je sexi milfka a jej bežiacu scénu v družikovských šatách len tak z hlavy nedostanem; už ste videli Trapped aj Broen a hľadáte niečo na tieto zimné večery, kde sa môžete zabaliť do deky, s čajom/vínom/whiskey a užívať si nádherné nočné zábery so Stockholmu a Uppsaly; tých necelých 8 hodín ubehne ako voda a skrátite si tak čakanie na Snehuliaka a nový Broen; ako fanúšik Nordic Noiru nebudete sklamaný, ak nebudete čakať druhý Broen alebo Killing; nič pre homofoby a rasistov 6/10 ()

bloodcountes

Když jsem vyplácala poslední díl Mostu, nezbylo mi než sáhnout po tomhle:)) Ano, je to horší, předně to nemá ty grády, které sliboval začátek. A ten konec jako cože? Je pravda, že je to poměrně oblíbený konec, ale když to udělá Sara Lund nebo Martin Rohde, je to zásadně jiné, než v tomto případě. V tomto případě to spíš připomíná velkolepý rozmach se značně umolousaným a ustřiženým ocáskem... Jako by tvůrci nevěděli, jak z toho ven. Nebo že by naopak velmi dobře věděli, jak jedině lze z toho ven, vezmeme-li v potaz všechnu tu lidumilnou legislativu a soudnictví? No fakt nevím. Nicméně byly tam jisté momenty, které mě u toho udržely, poměrně pěkně vyklreslená atmosféra, zdařilé herecké výkony a Simon J.Berger je opravdu fešák - takže nakonec celkově celkem spokojenost. ()

anatheman

Navzdory mrazivé atmosféře tajuplného severu je v tomto seriálu pořádné teplo... Již z předchozích komentářů je patrné, že Modus je a bude srovnáván s Mostem. Asi hlavně kvůli tomu, že druhý jmenovaný je již takovým skandinávským monumentem, který představuje snadný cíl pro nutkavé srovnávání, jež bude prokletím veškerých nových severských kriminálek. Celkově Modus při tomto srovnání prohrává, ale to vůbec neznamená, že je nějakým odpadem. Naopak. Sice nějaké myšlenky či motivace by mohly být dotaženějšími a postavy by mohly disponovat větší hloubkou. Nicméně je nutné si uvědomit, že seriál má 8 dílů a nedochází u něj k žádným překombinovaným aktům. Počet postav je ideální a každá má nějaký ústřední určující atribut. Vůbec nevadí, že vrah je představen již v prvním díle. Díky tomu je celé vypravování zaměřeno na osvětlování detailů a veškerých motivací. Seriál konzistentně drží i díky hlavnímu (a stále horkému) tématu, které sice na první pohled nemusí působit originálně, jelikož je to opět buzerantství. Nicméně mě zaujalo, že seriál toto téma předkládá poměrně objektivně a nezaujatě (byť hlavním záporákem je tedy buznovrah) a také si celkem uvědomuje rizika dnešní proklamace co největší volnosti. Jinak se mi velice líbilo i intro, které řadím mezi ty nejpovedenější, co znám. Také oceňuji zvolené prostředí měst, jako je úchvatná a harmonická Uppsala. To je tedy velice příjemná změna oproti depresivnímu Malmö. No a jen taková zajímavost - je to snad první kriminální seriál (alespoň pro mě), kde si hlavní postavy dobijí mobil. :-) ()

Rodriguez

Od severského krimi jsem očekával laťku hodně, hooodně vysoko. Bohužel toto rčení se zde nepotvrdilo a já dostal úplně obyčejně průměrnou detektivku. Škoda, že vždycky upoutávky, recenze a intro seriálu vypadají na obalu pěkně, ale uvnitř jsou špatné. 50% ***** Druhá série mě velice mile překvapila a zvedla laťku hodnocení o něco výš. 80% ()