Mladý Nicholas Nickleby má pohodlný život, až kým mu nezomrie otec a celá rodina Nicklebyovcov zostane bez peňazí. Nicholas, jeho mama a sestra skúsia šťastie v Londýne, kde žije ich strýko Ralph, ale Ralphov zámer je celkom iný - chce svojich príbuzných izolovať a vykorisťovať. Nicholasa pošle do školy, ktorú vedie krutý a násilný Wackford Squeers so svojou ženou. Ralph sa medzitým pokúša využiť Nicholasovu sestru Kate ako návnadu, ktorou by ovplyvnil investorov. Nicholas napokon ujde zo školy s invalidným Smikeom, sirotou, ktorý si nepamätá na svoje testvo. Ich cieľ je dať rodinu Nicklebyovcov opäť dohromady. Pripoja sa k divadelnej skupine Vincenta Crummlesa a spriatelia sa s Ralphovým dobrosrdečným tajomníkom Newmanom Noggsom... (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Z dosavadních setkání s adaptacemi románů Charlese Dickense vím, že Britové přistupují k jeho literárnímu odkazu s úctou, jaká přísluší národnímu klasikovi. Obvykle nešetří výpravou a minimálně do hlavních rolí angažují slavná jména. Přesně to jsou silné stránky Nicholase Nicklebyho. S tím ostatním je trochu potíž. Dickens svůj román psal ve 30. letech 19. století. Spadá sice do té lepší části dobové produkce, nešlo nicméně o nějaké novátorské dílo, dokonce i v rámci autorovy tvorby je to v nejlepším případě průměr. Prostý mravoučný příběh s tradiční sociální tématikou má výrazně černobílé charaktery a je předvídatelný až běda. První třetina disponuje určitým nadhledem, který obstarává především vypečená rodinka majitele venkovské školy. Druhou třetinu zachraňuje divadelní ansámbl, jenže s přibývajícími minutami nadhled mizí a film ovládne naivita a sentiment. V poslední třetině jsem se už při některých dialozích ošíval. Dnes máme holt vyšší vzdělanost a kultura prošla dlouhým vývojem, takže jsme zvyklí na komplikovanější charaktery a věrohodnější motivace. Možná to tentokrát chtělo být méně otrocky věrný duchu předlohy, i malý posun by byl ku prospěchu věci. Celkový dojem: 45 %. ()

angel74

Film amerického režiséra Douglase McGratha bezesporu vyniká věrným zobrazením dobových reálií a velmi kvalitním obsazením. Herci si přitom své role evidentně užívají. Podle mě jde o krásně staromilsky podaný klasický příběh, který se vší tou tragičností, komičností i romantikou musí potěšit každého milovníka románů anglického spisovatele Charlese Dickense. (80%) ()

misterz

Príbeh nie je síce z tých extra chytľavých, ale nebola to ani žiadna pohroma, nenudil som sa ani chvíľu. V podstate som si tento rozprávkový, naivný snímoček plný extrémne zlých ľudí na jednej strane a extrémne dobrých ľudí na strane druhej celkom užil. Páčila sa mi aj dobová atmosféra a kostýmy. A to som sa nezmienil, že sa tu zišiel snáď celý výkvet britského herectva. 70/100 ()

kleopatra

Příběh s tradičními prvky Dickensových románů jako jsou ztracení rodiče, sirotci, nalezení rodiče (i sirotci), podivná dědictví, která dostihnou nakonec toho, koho mají a vůbec kde zlo je po zásluze potrestáno a dobro zvítězí. Tahle výtečná adaptace měla navíc velmi kvalitní obsazení v té nejskvělejší formě a byla radost se na to koukat. ()

majo25

Menej známy román z pera Charlesa Dickensa nesie jeho jasné znaky. Má viacmenej podobnú šablónu ako väčšina jeho príbehov. Spracovanie, ktoré tak trochu pôsobí sucho až televízne, je ako na sínusoide, raz hore a potom dole. Ale obraz viktoriánskeho Londýna bol celkom vychytaný. Obsadenie je vcelku fajn, aj keď extra námahu si z ním asi nedali. Napríklad na miesto bezcitného strýka by som si vedel predstaviť niekoho iného ako starého dobráckeho Plummera. Zaujímalo by ma, ako by vyznelo porovnanie z britským spracovaním roku 1947. ()