Večer před odjezdem do války by si měl každý užít trochu té zábavy. A protože již zítra poletí osmnáctiletý Eddie Birdlace do Vietnamu (píše se rok 1963), snaží se udělat vše proto, aby šlo o večer, na který hned tak nezapomene. Přistoupí na nápad svých kamarádů rekrutů a uspořádají mírně pubertální, ulítlou soutěž o padesát dolarů, které vyhraje ten, kdo na večírek dostane tu nejošklivější holku. Jak se vyvíjí večer, vypadá to, že by Eddie skutečně mohl vyhrát, protože plachá Rose, s níž si domluví rande, rozhodně nepatří mezi královny krásy. Přesto z ní však cosi vyzařuje. A to něco, v momentě kdy se provalí jakou boudu mladík na dívku hraje, Eddieho donutí, aby opustil párty a vydal se hledat utíkající dívku do noci. Možná totiž právě nalezl mnohem víc, než si od večera původně sliboval. Lásku. Ve vynikajícím, citlivém a výborným scénářem opatřeném romantickém dramatu sehrál v roce 1991 jednu ze svých životních rolí předčasně zesnulý hollywoodský idol River Phoenix. (oficiálny text distribútora)

kleopatra

River Phoenix hraje kluka, který odchází do Vietnamu, guláš v hlavě i v srdci a před odjezdem se chce ještě jednou pořádně pobavit a tak vytáhne holku, která - a tady si teprv uvědomíme, jak Lily Taylor při svém jemném půvabu dovede být i nevábná - podlehne iluzi, že se mu snad líbí, jenže jediný důvod její účasti na pařbě je příslib výhry pro jejího objevitele v soutěži "Kdo přitáhne nejšerednější buchtu". Ale to je teprve začátek filmu s výborným scénářem, režií a hlavně hereckým obsazením, filmu o hodnotách, které někdy přes klam oka a pod vlivem "jámámnavíc" zdání nepustíme do srdce. ()

Matty

Potkali se na jediný večer. On má odletět do Vietnamu. Netuší, co ho čeká. My ano a uvědomujeme si hodnotu každé jejich společné vteřiny. Žádné okázalé drama, rozhodně ne komedie, jen nádherně obyčejná romance. River Phoenix se blížil k nikdy nedosaženému vrcholu svého floutkovského herectví. Ve společnosti dívky až takový machr není, číší z něj ostych a nezkušenost. Zábavně neohrabaný kluk. V závěru stačí pár bezeslovných záběrů a je jasné, že sledujeme jiného člověka. Budí respekt. Už ví. O dva roky později se Phoenix předávkoval drogami. 75% ()

Malarkey

Na Rivera Phoenixe jsem se dost těšil. O to pro mě bylo větší zklamání, že mě ten film absolutně nebavil. Komedii jsem v tom nenašel a postavy samotné my byly naprosto lhostejné. Taky do toho tahali docela velkou kopu romantiky a prostě mi to absolutně nesedlo. Občas se to holt stane. ()

Superpero

Něco jako Blbec k večeři, ale s ošklivkama. A není to komedie nýbrž citlivej a dojemnej film, kde je srandovní jen začátek s výběrem těch největších košťat. River Phoenix zahrál výborně a Lily Taylor byla taková hrozně hodná. A štáb jí podle mě nějak zošklivil, protože v jinech filmech nevypadá tak děsně. ()

emma53

Jsem dvěstějedenáctá v hodnocení Dogfight a jsem docela překvapená, jak málo se o tak báječném filmu ví. Je to strašná škoda, protože mně bylo s Eddiem a Rose moc fajn a sledovat Rivera Phonixe, jak prochází vnitřní proměnou, na kterou má vliv nejen Rose, ale velkou měrou i válka ve Vietnamu, byl opravdu zážitek. Moc příjemný a citlivý film, který v každém případě doporučuju. A jestli si myslíte, že se v té době vůbec nefuckovalo, tak to by byla velká chyba:-) Hodně silná čtyřka a je docela možný, že to ještě zvednu. ()

RHK

Opravdu výborný film ze života s dobrým scénářem popisujícím komorní příběh jedné nečekané lásky. Soutěžení drsných rekrutů odjíždějících válčit do Vietnamu o nejošklivější sbalenou šeredku tomu dodá nápad a spoustu humorných okamžiků při balení dívek, o zbytek vtipných dialogů se ve druhé půlce postará ústřední dvojice mariňáka Edieho a zodpovědné folkařky Rose. Trochu mi to připomnělo výtečné ranné Formanovy filmy. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=BTPkLUf9c10 ()

freddy

Takhle nějak si představuji citlivě a zajímavě ztvárněný příběh, který ve mně dokáže vyvolat ty správné emoce a správnou náladu. Navíc musím říci, že velké štěstí v případě tohoto příběhu je i v tom, že se odehrává v 60. letech, protože to prostředí je opravdu úžasně podané a ta hudba, která tam v pozadí častokrát zní, ta tomu filmu ještě přidává na zajímavosti. Ty šedesátky z filmu přímo vyzařují něco kouzelného, a troufám si tvrdit, že z velké části ten film působí tak dobře, jak působí, právě díky období, ve kterém se odehrává. A z další podstatné části na tom mají samozřejmě zásluhu kvalitní herci, jmenovitě River Phoenix (ten kluk byl fakt talentovaný, je ho škoda) a Lili Taylor, která mě zde neodpuzovala, ale spíše mi přišla tak nějak svým způsobem půvabně krásná. Opravdu jsou zde k vidění kvalitní herecké výkony a je mi s podivem, že tenhle film je tak málo známý a nespravedlivě opomíjený. Ale dobrý nápad byl i zasadit děj do nočního bloudění San Fraciscem, jak už jsem psal v jiném komentáři, příběhy odehrávající se v noci na mě působí doslova magicky a mají své kouzlo, a tenhle film se téměř celý odehrává v noci, což na mě dokázalo velmi silně zapůsobit. Takže skoro to vypadá, že nejslabší stránkou filmu je děj, jelikož jsem se zde o něm dosud nezmínil. Ale opak je pravdou. Příběh je velmi sympaticky pojatý, válka je celou dobu příběhu v nedohlednu a vzdálená, ale přitom tak blízko. Romantická část příběhu nemá chybu a závěr je rovněž naprosto úžasný (škoda jen toho poněkud otevřeného konce). Takže jinými slovy, tenhle film je absolutně dokonalý, nemám k němu jedinou výhradu, a s radostí mu uděluji pět hvězd. ()

Fiftis

Najväčšia sranda sa odohrá v podniku, kedy sa hlavná predstaviteľka v podniku správa vulgárne a arogantne, aby ukázala nápadníkovi, že nadávky neznejú pekne. Druhá sranda potom je, že film je najlepší v scéne z Vietnamu, lenže ten vtip je, že tá scéna trvá asi 25 sekúnd. Presne toľko strávime vo vojne vo Vietname. Inak je to o partií výrostkov, ktorých poslali užiť si so ženami, než umrú vo vojne. Respektíve partia to ani nie je, náš hlavný protagonista sa osamostatní a hľadá po meste s ktorou slečnou by si vrzol. No proste námet za milión. V hlavnej úlohe zosnulý River Phoenix, z ktorého by dnes bola určite herecká hviezda. Holt, drogy sú sviňa. ()

Aky

Citlivé drama v obhroublé slupce. Cynismus proměňující se v soucit, porozumění a nakonec v lásku. To, co kolem nás probíhá pořád dokola, se zde umocňuje Vietnamem, který tady ovšem hraje jen roli katalyzátoru, který to všechno prohlubuje. a dodává na intenzitě. Filmařsky skvěle zvládnuté, a tím působivé, aniž by to zahrozilo kýčem. ()

misterz

Ja si nemôžem pomôcť, vôbec ma to nezaujalo. Príbehovo, postavami, atmosférou i spracovaním hrozne sterilné a zbytočné. Ústredná myšlienka je síce pekná, len čo z toho, keď je rozvedená do absolútne nudného a banálneho scenára. Navyše mi boli vedľajšie postavy hrozne nesympatické. Lepší dojem nezachránil ani River Phoenix. Ano, hral dobre, ale zas nebol to ani výkon, z ktorého by človek padal na zadok. Skrátka nuda, nuda a ešte raz nuda, spolu s banalitou tu vyskakujú v každom smere. 40/100 ()

DwayneJohnson

Milé, místy hodně vtipné, velmi dobře zahrané. Film, na který se moc pěkně kouká i po těch 21 letech. Rivera, toho je věčná škoda a Lili, tak si tuhle plachou dívku střihla opravdu bezvadně. Konec naprosto dokonalý a celkově velká spokojenost, víc není potřeba ani psát. ()

Ant

Nesmírně nedoceněný fim. Jeden z těch, které se točí jednou za deset let. Hned ze začátku mě zasáhl zábavnou zápletkou a obdobím 60. let. Film vypráví o partě mariňáků, kteří pořádají soutěž o to, kdo si na party přivede ošklivější ženskou. A o tom, co se stane, když jeden z nich pozná, že ta ošklivka je uvnitř ve skutečnosti krásná. Ve filmu se stihnou vystřídat hned 3 různé žánry, od komedie, romantiku až po drama. Navíc disponuje tak vynikající ústřední dvojicí, že není možné, abyste jim ten jejich malý příběh neuvěřili. Křehký film, který v sobě skrývá lehkou hořkost, ale zárověň krásný konec. ()

nascendi

Film ma ničím nezaujal. Neviem, z čoho niektorí usudzujú, že sa Eddie zamiloval. Zamilovaní predsa nevyhadzujú roztrhaný lístok s adresou milovanej von oknom. Ani záverečné objatie Eddieho a Rose mi nepripadalo, ako objatie milencov, skôr ako vzájomné podopieranie sa dvoch mladých ľudí, ktorí počas niekoľkých málo rokov prišli o svoje sny a ilúzie. ()

rikitiki

Na rozdíl od většiny komentátorů si nemyslím, že se Birdlace do ošklivky zamiloval. Jenom využil poslední příležitost užít si ještě před odjezdem na frotu. Až tam si uvědomí, že se zachoval hnusně, asi proto, že to co zažil nebylo jednoduché. Člověk má většinou víc soucitu, když na vlastní kůži pozná nepřízeň osudu. Proto po skončení svého nasazení za dívkou přijde. Možná, aby se ji omluvil, možná aby si připomněl jaký býval, než ho válka změnila. Možná proto, že pro něj znamenala domov, protože byla poslední vzpomínkou na normální život. ___ Po letech jsem ten film viděla znovu a opět mě dostal - skvělé dialogy, skvělé herecké výkony. Podle mě jeden z mála očividných důkazů, že i někteří američtí herci umí hrát dobře. ()

veru_needy

Tenhle film se mi hrozně líbil, má v sobě neuvěřitelné kouzlo. Je vtipný i dojemný. Úžasné retro do 60. let s hity Boba Dylana, Joan Baez a dalších. Celý film vlastně vypráví o jednom dni, který spolu náhodou stráví voják Eddie Birdlace rukující do Vietnamu a ne právě pohledná dívka Rose. A přesto je tento den sblíží natolik, že se stává pro oba tou nejsilnější vzpomínkou. River Phoenix je vynikající jako ostatně vždycky, ale výborná je i Lili Taylor. Každopádně, čím si mě ale už od první chvíle tento film nejvíce získal, je jeho začátek, je takový poklidný, přirozený. Úvodní scéna je velice tichá. V autobuse plným vojáků slyšíte pouze tlumený šepot. I první záběr na Eddieho se nese uplně ve stejném duchu; sedí poklidně, tiše a osamotě - v člověku to vyvolává různé pocity. Podle mého je toto naprosto skvělý a nenucený způsob, jak hlavního protagonistu, který si v průběhu celého snímku prochází obrovskou charakterární změnou, divákům představit. Film vlastně začíná koncem, který nám dovoluje nahlédnou do života mladého chlapce, jež právě vzpomíná na hezké chvíle, které před odjezdem do Vietnamu prožil. Tento film má velice pomalý a jemný způsob vyprávění. Setkáváme se zde s mnoha hezkými a cituplnými momenty, ktere úsměv na tváři vykouzlit rozhodně umí. Ale také se setkáváme i s momenty, které naopak pěkně pobaví. Hlavním tématem tohoto filmu je upřímnost, přátelství, schopnost odpouštět, válka a láska. Tento filmový počin rozhodně nepatří mezi typické romanťárny. Naopak, přístup k lásce a přátelství, je zde odprezentovaný s ne-hollywoodským přístupem, což je zrovna jedna z věcí, která tento film dělá vyjímečným. První polibky nejsou vůbec dokonalé, naopak jsou nešikovné, místama nejisté a jsou podány v té nejvíce realistické podobě dvou mladých zamilovaných lidí. Dokonce nejsou ani podložené žádnou melodramatickou hudbou, ale naopak přesně takovou zvukovou kulisou, která se zase spíše přibližuje reálným momentům. Konec filmu je stejně tak jako začátek poklidný, upřímný a tichý. V této chvíli pochopíme, že slova jsou někdy opravdu zbytečná. "I'll just take a fucking beer." ()

jhrasko

Malý smutne nostalgický film o veľkých veciach. A fakt, ktorý je tým najsmutnejším (a najnostalgickejším) zistením: že River PhoeniX už nikdy podobne dokonale nevdýchne žiadnej duši kus svojho ja. Ach jaj. P. S. Lily Taylor - dokonalosť sama. ()

Lacike

Tak som sa nechal nachytať V.I.M.kom na Moviezone. Prvá polhodina je totálne utrpenie. Sledujeme bandu nesympatických mladučkých mariňákov, ktorý zahrali vlastnú verziu hry Blbec k večery. Len namiesto blbca si každý z nich privedie najškaredšiu ženu akú zbalí. Potom sa jeden pár od zbytku oddelí a film sa prepne do romantickej polohy v štýle filmu Pred úsvitom. Lenže chémia medzi týmto párom príliš nefunguje a Riverova postava ma nonstop iritovala. Postava Lili Taylorovej je síce celkom sympatická, ale skôr som ju ľutoval, že sa zahadzuje s takým idiotom. Takže celkovo to je za mňa strašná nuda. 4/10. ()