Môj bratranec Vinny

• Česko Můj bratranec Vinny (viac)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

Šuplík

Piata hviezda bola fakt na spadnutie. Hlavne vďaka údernému výkonu, ktorý na pľaci rozohrali Joe Pesci a Marisa Tomei. Ralph Macchio nezaostával. A výstup toho druhého obhajcu pred porotou bol dokonalý. Takto sa hrá. Proste žasnem. Keď som to pozeral, skoro ma potrhalo od smiechu. Vskutku, filmu k dokonalosti chýba už len krôčik. ()

Martrix

Nízkonákladová, nenáročná, ale překvapivě nehloupá komedie o neprávem odsouzených klucích, které se snaží uchránit od elektrického nábytku Vinny, na první pohled neschopný skoroadvokát, ale na ten druhý... . Velmi pomůže, když si divák uvědomí jak rozlehlé USA jsou a že mezi jednotlivými státy jsou velké rozdíly a často i rivalita. Já v Alabamě žil jen měsíc, ale stejně jsem se díky tomu bavil na její úkor asi víc, než většina Evropanů. Rozdíl mezi New Yorkem a dírou v Alabamě je podobný, jako mezi Prahou a dírou někde v Rumunsku. A v tomto případě se v oné díře ocitnul advokát mizerný, resp. svérázný a nezkušený nováček, který čelil různým překážkám. Od přísného soudce, po smůlu co se klidu na spaní týče. A sebou by vezl kočičku s vizáží Marisy Tomei, která by mu vydatně pomáhala a zdravě ho stimulovala. Řehtat se asi často nebudete, ale usmívat ano. 70% ()

pepo

Komédia zo súdnej siene s excelujúcim Joeom Pescim a Marisou Tomei, ktorá sa dokonca vďaka tejto role postavila ako víťaz na oscarové pódium. Jonathan Lynn (Môj sused zabijak) nebol nikdy nejako výrazne kvalitným režisérom. A ani Vinny určite nie je dokonalou komédiou. Je však výbornou oddychovkou s kopou naozaj vtipného humoru a veľkým potenciálom na opätovné zhliadnutia. Proste film, ktorý dokáže skvelo pobaviť a musíte ho mať radi. A to nie je málo. ()

nash.

Pohodová a zábavná soudní komedie, která odsýpá už od výtečné scény úvodního výslechu, ani později nenudí a vůbec nevadí, že obžalovaní mladíci i jejich případ jsou vlastně jen záminkou a pódiem pro herecký koncert, který bez okázalých efektů rozehraje skvěla dvojka Joe Pesci a Marisa Tomei. Jejich „kohoutková“ hádka je naprosto dokonalá, stejně jako Pesciho „kulečníkové vyjednávání“ nebo scéna, v níž s téměř vražedným sarkasmem odrovná svědky obžaloby. Zdatnou výpomoc přitom poskytuje také výborný Fred Gwynne či Austin Pendleton, kteří si své role očividně užívali. ()

P1tr

Vinnyho jsem viděl několikrát a pokaždé jsem se výborně bavil. Joe Pesci je neskutečně charizmatický chlapík, který je ve společnosti sexy Marisy Tomei neodolatelný. Vinny funguje výborně jako celek a jako bonus Vám v hlavě uvízne několik nezapomenutelných scén. Pro někoho je Pesciho životní rolí ta ze Scorseseho Mafiánů, pro mě je to tady. Pokud jste Vinnyho ještě neviděli, koukejte to napravit! ()

• Role Mony Lisy Vito byla nejprve nabídnuta Lorraine Bracc, která ji odmítla. Následně byla oslovena Marissa Tomei a za svůj výkon byla oceněna Oscarem. (Karlos80)
  • Interiéry soudní budovy byly postaveny ve staré tovární hale s kovovým stropem uprostřed léta. Teplota uvnitř dosahovala nesnesitelných hodnot. (don corleone)