Grizzly Man

Snímek zpracovává příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který se pravidelně vydával na Aljašku, aby studoval medvědy grizzly a žil s nimi. Dokázal se tomuto ohroženému druhu přiblížit jako nikdo před ním. Jeho vášeň se mu však stala osudnou... Společně se svou přítelkyní Amie se v roce 2003 stali prvními známými oběťmi útoku grizzlyho na člověka a svoji vášeň zaplatili životem. (oficiálny text distribútora)

kleopatra

Jestli ve mě něco převládá, tak jsou to rozpaky. Nemůžu říct, že by mi Timothy byl nesympatický, ale připadal mi trochu jak Michael"I love you, too"Jackson s tím bezmála šišláním na vůkol pobíhající zviřátka a ne odborník, do něhož byl víceméně sám sebou pasován. Vlastní opakované "jak mi sluší šátek" záběry, vzpomínka rodičů na kolaps, když nedostal roli v "Cheers", či neustálé omílání, že medvědy je třeba chránit (ale pozor! "medvěd vám může ukousnoust třeba i hlavu") mě jen utvrdilo v tom, že to byl pošuk, který za celá léta nepoznal, že medvěd je "lhostejná bestie, která se ochraní sama". I když je z jeho vlastního materiálu mnoho zajímavého, napadá mě, jestli Timothymu tímto dokumentem Herzog neprokázal spíš medvědí službu. ()

Freemind

Tim byl naivní pošuk, který si o svůj smutný konec koledoval a který mi byl sympatický zhruba tak 20 minut - pak jsem zjistil, že to není žádný ochránce přírody, ale týpek, který chodí do divočiny jako do Zoo, aby si mohl šáhnout na huňatou zvířenu. To všechno nic nemění na tom, že jde o výborně natočený snímek. Herzog ukázal, že tenhle žánr má zmáknutý do nejmenšího detailu, místy to vypadalo jako hraný film (viz. postavička patologa). Skvělé. A poučné. ()

Malarkey

Na rovinu se přiznám, že mě tenhle film dojal a naprosto šokoval. Příběh o muži, který chlastal jak duha, ale zrovna díky medvědům dokázal pitivu vzdorovat a nakonec se rozhodl s nimi nadobro žít. Později začal nenávidět cokoliv lidského a jediné co opravdu miloval byla příroda a hlavně medvědi, kterých se nedokázal bát. Otázka je jestli to oni opětovali. Tak nebo tak bylo mu to osudné a v roce 2003 ho jeden z medvědů roztrhal a i když sám řekl, že i kdyby ho zabil medvěd tak nechce jeho smrt, nakonec ho zastřelit museli. První případ zabití člověka medvědem a zrovna muže, který se mi zdál sympatický, velice vtipný, ale přesto uzavřený a těžko pochopitelný. Jeho záběry se míchají spolu s autentickými rozhovory jeho přátel a během filmu se prolíná samotný komentář režiséra, který je navýsost skvostný a uctívá památku muže, který dokázal v přírodě takřka nemožné. ()

klerik

"Narobil viac škody ako úžitku" Uff. Dokument, ktorý ma rovanký problém ako hraný ÚTEK DO DIVOČINY - hlavný hrdina pôsobí tak trochu "americky primitívne". Ťažko sa nenudiť, keď počúvate detinskosťou presiaknuté múdrosti od dosplého chlapa. Film funguje hlavne ako psychologický profil nevyrovnaného človeka. Čo sa týka "kultového" režiséra, dosť som nepochopil o čo mu ide. Hlas, ktorý sprevádza filmom vyjadruje svoj názor na hrdinu? Tvrdia tu, že majú ohromné množstvo materiálu, no dlho a pre príbeh zbytočne rozprávajú Treadwellovi známi. Nehovoriac o tom, že hlavný hrdina svoj materiál točil akoby pre reality show... Imho aká ochrana zvierat? Aká odbornosť? (jedna informácia o tom, že robil prednášky pre deti). A šialený koroner to len zaklincoval. Ak sa vám to podarí, skúste si pozrieť úžasný dokument SÓLO o chlapíkovi, ktorí sa rozhodol preplávať na kajaku z Austrálie na Nový Zéland - hneď pochopíte, že aj tie moje tri hviezdy sú možno priveľa... ()

maseer2

tragický osud Timothyho Treadwella a okolnosti s ním spojené jsou samy o sobě bez debat šokujícím způsobem fascinující, ale tento dokument to prodává jen zčásti.. rozhovory s jeho blízkými jsou místy zbytečně sentimentální a nejsou dostatečně zajímavé, Treadwellovy ryze amatérské záběry divočiny a medvědů neukazují nic, co bychom už neviděli jinde (když pominu fakt, že je na nich občas k medvědům grizzly přiblížen na dosah ruky) a především samotný "tak trochu pošuk" Timothy se svým podivínstvím mi je děsně nesympatický.. jeho neustálé řeči o tom, že chrání své medvědy a podobně mi v jednom kuse lezly na nervy, protože mám pocit (alespoň z tohoto Herzogova dokumentu), že pro medvědy suma sumárum nedělal vůbec nic.. Grizzly Man je tak ve finále daleko víc studií rozpolcené mysli jednoho člověka než nějakou poutavou podívanou na téma člověk vs. příroda.. ()

• Osudový útok medvěda na Timothyho Treadwella a Amie Huguenard se odehrál poblíž jezera Upper Kaflia Lake v aljašském Národním parku Katmai. Ačkoliv Treadwell strávil 13 let ochranou medvědů (navzdory tomu, že tyhle šelmy byly chráněny aljašskými zákony), jeho smrt vedla k zabití dvou nebezpečných medvědů. (HellFire)