Na zapadlé planetě Nimbus III, kde se střetávají hranice Federace, Klingonské a Romulanské říše, na planetě takzvaného galaktického míru, kde najdete vše kromě míru, se vynořuje Vulkánec Sybok a začíná stavět svou galaktickou armádu Světla, aby naplnil dávná proroctví. Na rozdíl od jiných Vulkánců využívá své telepatické schopnosti ke kontrole ostatních, kteří ho pak slepě následují. Když přímým útokem získá kontrolu nad "hlavním městem" pusté planety, zajme vyslance všech tří mocností. Kapitán Kirk je spolu s novou a dosud neseřízenou Enterprise vyslán, aby rukojmí osvobodil. Avšak Sybok pro ni připravil past, ze které není úniku... (oficiálny text distribútora)

novoten

Přijmout Nejzazší hranici znamená smířit se s tím, že nálada půjde výrazně proti té, kterou divák dostal na Cestě domů. Místo strefování se do americké společnosti tak přichází klišé typu nevlastního bratra nebo dalšího nenávistného Klingona a pokusy o navození dobré nálady v podobě táboření nebo rozbité Enterprise jsou až příliš nucené. I tak u mě ale pátý díl získává překvapivě kladné body a to hlavně za svoji druhou polovinu. Sybokem vyvolané vize a finální rozhovor s Ním jsou doslova úžasné, ať už atmosférou napínavou k prasknutí nebo kontroverzí, kterou si Shatner s Lougherym bez zaváhání dovoluje vyvolat. Bez zbytečných odboček a s od začátku jasněji určeným cílem by to byl vrchol série. ()

Galadriel

Jednoznačně nejstupidnější film ze Startrekovské série (včetně pozdějších filmů s posádkou pod velením Picarda), který nezachrání ani zmíněné kultovní prostředí. Režije se ujal představitel kapitána Kirka William Shatner a zřejmě podle toho to také vypadá. Chybí akce, napětí a vůbec všechno, co ke Star Treku patří. Tímhle filmem jsem byla opravdu značně zklamaná, ještě že se tvůrci, producenti a kdovíkdo ještě nakonec vzpamatovali, natočili Neobjevenou zemi a vskřísili kult ST výbornou Novou generací... ()

Gemini

Až moc filozofické, příšerně rozvláčné a dohromady o ničem. Ani Spockův bratr jako hlavní záporák, ani zpěvy u táboráku to nenarovnají. Světlým místem je snad návrat poctivého Goldsmithova hudební tématu. Final Frontier dostává 40% jakožto nejslabší článek celé Kirkovy série. ()

Tom Hardy

Velice slabé technické provedení a nenápaditá režie jsou těžkými břemeny, které tento film příliš zdatně netáhne. Celkově to navíc působí hrozně netrekovsky... zase ale na druhou stranu je to, hned po Spaceballs, moje nejoblíbenější sci-fi parodie... ()

Marigold

Přešlap, Shatnere! Paramount to zřejmě bral jako malý úplatek revoltující hvězdě, ale diletantská režie a nahrubo slátaný scénář poslali Star Trek číslo 5 do kategorie propadáků. Příšerné žvástání o bohu, hodně chtěný humor a nepřirozené vztahy mezi postavami poprvé od roku 1979 přerůstají tvůrcům přes hlavu. Zatímco Wiseova "jednička" vysoké ambice jakž takž vybalancovala, Shatnerova pětka zaslouží... dostatečnou. S odřenýma ušima pana Spocka. ()

KarelR

Bože, proč... Spock a létající boty? Uhura balící Scottyho? Kirk vs. bůh? Shatner se dostal k režii a snažil se ze svého kapitána udělat až moc velkého borce, což dopadlo nejhůř jak mohlo. Půl filmu tak jen nevěřícně kroutíte hlavou, co se to sakra děje a kam se poděla inteligence trekovských zápletek. Některá odhalení jsou sice fajn (McCoyův otec), jiná však z rodu debilních (Spockův bratr) a celý příběh je bohužel jen jedno velké rádoby filosofické krafání, které se nakonec promění v mlácení prázdné slámy. O zabitých hláškách a hrozných tricích nemluvě. ()

B!shop

Vzhledem k mizernymu hodnoceni a po kecech Shatnera u tretiho a ctvrtyho dilu, jak je vlastne skvelej reziser a Nimoye naucil vsechno, co umi, jsem cekal naprostou katastrofu. Ta se sice nekona, ale porad se to radi mezi jeden z nejslabsich Star Trek filmu. Vlastne tu nemuzu najit nejakej vylozene klad. Pribeh je sice zajimavej, ale nejsem si jistej, jestli je hledani Boha zrovna idealni tema pro Star Trek, navic je dej odlehcenej spoustou vtipku, coz by sice nevadilo, jenze zatimco ve ctvrtym dilu to bylo pochopitelny a vcelku i logicky, tady misty postavy jednaj jak paka. Dalsi problem je v tricich, minimum jich je sice peknejch, ale vetsina je o tridu slabsi nez v predchozich dilech, coz je problem. No a nejzasadnejsi problem je, ze film proste nema tempo, neni napinavej ani nejak zvlast sviznej, vlastne tu neni zadnej vylozene zaporak a skoro ani zadna akce. Shatner to proste neukociroval, kecal do scenare, nasral se do rezie a vysledek je takovej rozplizlej a nic moc. ()

Eodeon

nejhorší, respektive jediný špatný ze všech dnes již dvanácti celovečerních filmů podle Star Treku. Shatner se sice nedávno ukázal jako nesmírně talentovaný režisér schopný dostat se až na dřeň citlivého tématu, ale schopnosti, jež projevil v oblasti niterných, hluboce osobních dokumentů (The Captains), nedovede uplatit u akčního blockbusteru. jeho režie, ostatně jako celá dramaturgie filmu vyznívají vysloveně amatérsky. tragédii dovedly do konce na svou dobu mimořádně špatné speciální efekty, které mají blíže Původnímu seriálu z šedesátých let, nežli áčkové filmové produkci konce osmdesátých. film velkou měrou mrzačí také střihová skladba. těžko spekulovat, jestli střihač byl až takový diletant, nebo zda se touto cestou pokoušel zamaskovat lacinou výpravu a jiné následky malého rozpočtu. buď jak buď, zdařilo se mu obrat o jakékoliv napětí i to málo nadějných akčních scén, které byly ve scénáři (přistání raketoplánu pod klingonskou palbou, zátah na město v pouštní krajině, nechtěně kuriózní závěrečný souboj s "Pánem Bohem", atd.). co ovšem neměl nejmenší šanci zakamuflovat nikdo, je fakt, že celá fabule je pouze děravou sítí z absurdit navěšených na další absurdity (slézání hor bez jištění, odlákání hlídky ženským zpěvem a tancem, vysvobození z "papírového" vězení, únik nekonečně vysokou výtahovou šachtou na raketových botách, nadržení Sulu s Chekovem slintající za klingonskou mužatkou, sonda Pioneer 10, které narostl warpový pohon a dostala se tak až na klingonské území, a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho...). Děje nerespektují elementární fyzikální zákonitosti ani kontinuitu fikčního světa (Spock má náhle bratra? A cože to je ve středu galaxie?), jejich zvraty se jeví být motivovány čirou náhodou, jednání postav často nebývá objasněno o mnoho lépe (především Klingoni jsou naprosto nevyzpytatelní pomatenci), akční závěr filmu vyznívá přímo jako fraška. Co je ale ze všeho nejhorší a sotva odpustitelné, z filmu se zcela vytratila veškerá podstata původního Star Treku – jakákoliv ušlechtilá teze nebo myšlenka, kterou bychom mohli vyčíst mezi řádky. namísto ní dostávají diváci jen ostudně banální frázičku, že "bůh je v našich srdcích" a míní se tím asi tak tolik, abychom ničemu nevěřili slepě, byli na sebe hodní a měli se rádi. Star Trek je ovšem krev v mých žilách, a tak přes naprosto zpackané podání a tupou sluníčkovou tezi v závěru, mám sklony vnímat především ty malé izolované ostrůvky kvalit, jakých si film přeci jen pár uchoval. Jedním z nich je Goldsmithův legendární soundtrack, dalším jsou vybrané scény blíže rozkrývající skryté kouty duše legendárních postav, pojetí prožité bolesti jako konstituční součásti lidské duše (nic objevného, ale potěší) a plno dalších nepatrných momentů a chvil, kdy zpod toho nánosu neumětelství vysvitla přežívající trocha toho zabitého potenciálu. ()

RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Vůbec ne špatný Star Trek. Jediné, co vadí, je dost pomalejší tempo. Příběh o prorokovi hledajícím Boha pomocí únosu lodě Federace je sice ujetý, ale pořád lepší než např. záchrana velryb a jejich přenos do 23.století (viz Star Trek IV: Cesta domů). Trailer: http://www.csfd.cz/film/20585-star-trek-v-nejzazsi-hranice/videa/ ()

Jara.Cimrman.jr

Přiznám se bez mučení, že Enterprise bez estékáčka mne pobavila. Také Scottyho hlášky ke stavu lodi byly vynikající a o kvalitách Spockova tradičního nechápání emocí není vůbec třeba pochybovat. Jinak bych však tuto cestu k Bohu označil za slepou a pátý díl za nepříliš povedený. ()

xxmartinxx

Scéna s lezením na horu je svou celkovou špatností kouzelná, ale to jen stěží vynahradí celkovou nedostatečnost Shatnerovy režie. Navíc jsem nějak tak vždy chápal, že posádka Enterprise už se navzájem spřátelila, nemuselo by to tedy být demonstrováno v dlouhých dialozích bez děje. Jediné, co filmu zbývá, je sebeshazující humor, to je ale chabá z nouze ctnost. A na konci, kdy přichází epika, se už nedaří vzbudit zájem. V řadě Star Trek filmů, které jsou povětšinou chytré, je prvoplánovost a nedomyšlenost tohohle zarážející. ()

Skejpr

Nemohu si pomoci. Vím, že by to měl bejt nejslabši St film (a hodnocení 4,7 na IMDB to je potvrzují) ale mě to nadchlo. Už úvodní scéna na Planetě Nimbus III... Film je opět neuvěřitelná sranda, trojice Kirk - Spock - McCoy je k sežrání ( i když Leonard Nimoy už je přeci jen kapičku tlustší a v některých scénách je to až nepříjemně vidět) a celá ta Filozofická hloubka.. Víte kdysi sem četl jeden román od A.C Clarka (vlastně dva.... První se jmenoval Proti Pádu noc a druhý, Město a Hvězdy byl poněkud upraven, od půlky předělán, aby vyhovoval době a nebyl tak naivní). Pracovalo se v něm s objevováním zakázanéh, obávaného a dávno zapomenutého, a vytupovalo tam jakési Neomezené Vědomí (jmenovalo se tuším Vanamont). Nejzazší hranice mi tyto knihy velmi připomíná. Obsahuje jednu jedinou vyloženě akční scénu, ale dech mi vyrážel prakticky neustále (třešínka na dortu je pak tančící Uhura :) a nepotřeboval k tomu žádných okázalých prostředků. Tvůrcům stačilo pouhé budování atmosféry, práce se světlem... Myslím, že tento díl si rozhodně nezaslouží tak špatné hodnocení, rotože jediné, čím se provinil je, že se nedrží Star Trekovských Standardů. Já to považuji za velmi odvážný krok a je mi Williama Shatnera na pozici režiséra líto, že musel snášet tak negativní ohlasy, protože se evidetnně velmi snažil. ()

Psema

Shatner to zkusil s náboženstvím a dopadlo to doooost průměrně. Na jedné straně slušná kamera i kulisy, na druhou triky, které snad musely být záměrem, a scénář, snažící se být tak strašně cool, až je to docela nuda. První půlhodinka hodně navnadila ("kempování" se Spockem je vzrůšo), ale jinak jedno velké nic, narvané až po okraj WTF momenty (Spockův brácha, McCoyův táta, Bůh...). ()

viperblade

Sice se může zdát, že to jsou ty samé tři hvězdy, které jsem dal i úplně prvnímu filmu ze Star Trek série, ale není tomu tak, protože tady jsem chvíli uvažoval i vyšším hodnocení. Hodně lidí má například problém s koncem, ale já ne, alespoň ne ten samý, co většina. Mně jen chybělo trochu více odpovědí ohledně některých postav (nebudu spoilerovat) a byl bych vcelku spokojený. Když si totiž film rozeberete, tak zjistíte, že je poměrně aktuální a jen tak nezestárne. A to se cení. 60 %. ()

Dan9K

No závěr s dědečkem tedy rofl, chvíli jsem měl za to, že to myslí skutečně vážně. Jerry se sice vrátil, ale to je tak jediné, co na pátém Star Treku stojí za pozornost. Minutu od minuty je to čím dál větší zmar a ke konci se z toho stává plnohodnotné filmové déčko a to jsem se ještě nezmínil o drzosti, s jakou nám tvůrci v roce 1989 předkládají efekty, připomínající skoro původní seriál z šedesátých let. Nejlepší je tak na celém snímku počáteční uvolněná kapitola o dovolené na Zemi, která tak trochu vzpomněla skvělý čtvrtý díl. Snímek je koukatelný jen díky hlavním hrdinům, díky Kirkovi ani tak ne, ale Spock a McCoy jsou úžasní. ()

Tom_Lachtan

Velice podivný patvar, který má k povedenému star treku blízko asi tolik, jako Carcharodontosaurus k papričkám plněným balkánkým sýrem. Jedním z největší mínusů je, že až moc velký prostor tu má Kapitán Kirk, ze kterého někdo udělal kardinálního volodroida (což bych nesvaloval na režírujícího Shatnera, ovšem jen za předpokladu, že taky nevytvořil ten přeprasenej scénář) a většina toho, co pronáší jsou pitomosti, které se snaží tvářit jako vysoká filosofie, ale jde jí asi tolik, jako Twilightu a Ordinaci v růžový zahradě dohromady, navíc je tu celá zápletka prostě... Divná, hrozně blbá a nafialovělá. V tom špatném smyslu slova. Nicméně když pominu, že předchozí star treky jsou zábavné filmy, je to (o chlup perské kočky) pořád průměrný film, který sází na odlehčenou notu. A na nejhorší tábornickou písničku, co jsem kdy ve filmu slyšel. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner