Budulínek Mandelinka

všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1979, 14 min

Známou pohádku o Budulínkovi převyprávěl Josef Lada poněkud jinak. Tento Budulínek je největší darebák ze všech Budulínků, protože dělá všechno obráceně. Když se mu něco řekne, ať to nedělá, tak to udělá. Když se mu poručí, tak to naopak neudělá. A tak dědeček dostane nápad a začne mu tedy vše říkat obráceně. Jednoho dne ovšem na to zapomene a když odjíždí s babičkou do města, tak mu řekne, ať nikomu neotvírá. Jenže za malou chvíli přichází liška. (zdeny99)

Jezinka.Jezinka

Tak jde čas podle Lady. Chytrá kmotra se usadila a přivedla na svět tré roztomilých liščátek. Aby jim poskytla nějaké to povyražení (o jídlo se evidentně jednat nemělo) přinesla jim od lidských sousedů hajzlíka Budulínka, známého taky jako Mandelinka. Budulínek byl jedno z těch dětí, které dokázalo využít rodinné tragédie, smrti svých rodičů, a neuspořádaných rodinných poměrů a tak z něj v péči milujících prarodičů vyrostl sociopat. Kmotra, která spratka ukradla, ho chtěla vrátit, ale jaký byl její údiv, když staříci chtěli užívat klidu, kterého se jim dostalo únosem jejich nevycválaného vnuka. Vytrestaná nakonec byla nejvíc liška, protože jak jednou něco poděláte ve výchově, už se to táhne. V duchu láskyplné citlivé výchovy, jíž jsem militantní a zásadovou zastánkyní, bych řekla jediné. Staříci měli parchošovi zmalovat prdel na modro, aby se týden neposadil, nic jiného pomoct nemohlo. ()

Tommassi3

"Ale počkat, počkat !! Jezdit kolem chalupy je nuda !! Pojedem se podívat do města !!" - "Proč ne !! Můžu tě zavézt třeba do kina !!" ;) ()

Rodriguez

Budulínek Mandelinka byl strašně neposlušný a dělal přesně pravý opak, než se mu řeklo. To se mu jednoho dne vymstí a odnese ho liška do své nory k dětem na hraní. Jenže to co bude následovat liška netuší a tak se všemožně snaží budulínka vrátit zpět. 90% ()

pytlik...

Budulínci se moc neosvědčili, potrápili akorát lišky... a tak není divu, že ti zlotřilí Američani v druhé fázi vyvinuli nový druh v podobě brouků. A tím se jim konečně podařilo vytočit naše nadšené a zapálené družstevníky (mimochodem, historická vsuvka: na pole chodili jenom ti vlažní a trochu teplí, ti nejzapálenější nemohli, pracovali z bezpečnostních důvodů pouze v kanceláři, protože stoh je přeci jenom cennější než nějaké lejstro). ()

duddek

Mikešovská animace s fíkovským komentářem. Dědeček má dobré reakce. Bohužel samotný závěr (poslední scéna) je hrozně zabitý... ()

zdeny99

Budulínek naruby podle Josefa Lady. Budulínek dělá všechno obráceně. Když se mu řekne, ať to udělá, tak to neudělá. Když se mu to zakáže, tak to naopak udělá. Pak ale otevře lišce a protože tenhle Budulínek je největší dacan ze všech Budulínků, tak ho má liška brzy plné zuby a sama ho jde vrátit domů. Moc vtipné to tedy není, snad jen ten začátek, kdy jezdí Budulínek na fichtlu po chalupě a zlobí. Ovšem vše vynahrazuje dokonalý přednes Josefa Dvořáka a kresba Josefa Lady. [72. hodnocení, 7. komentář, 74%] ()