Stopa vede do Liptákova

Krátkometrážny / Dokumentárny
Československo, 1969, 27 min

Důkazy o prvenství kinematografu Járy Cimrmana před bratry Lumiérovými.  Mistrovská mystifikace z roku 1969, která dokazuje, že Jára Cimrman - a nikoli bratři Lumiérové - je vynálezcem filmu. Rovněž badatelé dokládají, že to byl právě náš génius, který objevil a též poprvé použil i princip skryté kamery. Střihový pořad využívá archivních filmů (většinou k tomuto účelu natočených), součástí je i beseda s odborníky. Účinkují badatelé a znalci života velkého génia Járy Cimrmana - Zdeněk Svěrák a Karel Velebný, též filmový historik Myrtil Frída, hodnotící dílo mistra, který nedokázal netvořit. (oficiálny text distribútora)

otík

Neskutečná mystifikace cimrmanologů všem neznalcům. Dokument je opravdu tak dokonale natočen, že skutečně vypadá, jako by představoval geniálního umělce. Ale co plácám, vždyť Jára da Cimrman opravdu geniálním umělcem byl, jen tolik nedoceněným. PS: v rozhovoru s panem Padevětem jde poznat základy svěrákovsko-smoljakovského humoru. ()

Landauer

Tak nevím, ale mám dojem, že tenhle film prostě musel vidět Peter Jackson a podle něj pak natočil Zapomenuté stříbro, protože tolik detailů a momentů se v obou filmech shoduje, že nemůžu věřit, že se jedná o náhodu. Jinak tenhle kousek je špičková záležitost a ocení ji hlavně milovníci nenápadného suchého humoru v detailech, kinematografických začátků a originálních černobílých chuťovek šedesátých let. ()

Frajer42

Super nápad a pár dobrých hlášek by k vidění a poslechu taky bylo. Ani jsem neměl moc povědomí o podobných mystifikačních dokumentech. Tuto záležitost nejvíce docení jistě skalní fanoušci DJC. Pro nás ostatní smrtelníky to až tak úžasné není. Přesto krátká stopáž velmi rychle uteče a vy uvidíte oboustranné hrabě i skutečné počátky světové kinematografie. "To by ovšem nemuselo být zajímavé". ()

Machrovic

BACHA! MÍRNĚ SPOILEROIDNÍ! Cimrman nebyl jen tvůrce prvního filmu v dějinách světa (Příjezd vlaku v Pardubicích), ale také původce prvního propagačního snímku a prvního záběru skryté kamery. Z další Cimrmanovy filmové tvorby uvedu jen ty nejdůležitější snímky jako je: Stroj na krmení psů, Mechanismus dobra (ilustrující filantropickou povahu mistrovu), Pět kroků vpřed, pět kroků zpátky (dokumentující zpátečnictví rakouského mocnářství) a konečně Ecce Homo Sapiens (zobrazující cestu člověka k vrcholu). Je vidět, že i csfd trpí rakousko-uherskými byrokratickými manýry, protože tvorba Járy Cimmrmana zde dosud nenašla své místo. Nesmíme také zapomenout na to, že Cimrman nebyl jenom filmař, ale především vynálezce. Jeho výtvory jako : stroj na výrobu samorostů, oboustranné hrábě či objevení průmyslové výroby vodíku ze rtuti a akvabel ho proslavilo po celém světě. // SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: Kdo tedy pro lidstvo objevil film? // Žena na filmu je muž. A sice Jára Cimrman. // Raději budu točit pomalu než netočit rychle. // Svět je plný hrubosti a násilí. ()

Olík

Krátkometrážní raná mystifikace na téma Jára Cimrman versus bratři Lumiérové………….takový pseudoseminář, který známe z pozdějších divadelních her Divadla Járy Cimrmana, natočený filmovou kamerou. Ještě to není to pravé Cimrmanovské…….chtělo by to otesat, vyšperkovat, zkrátka si k tomu ještě sednout. Ale berme to jako první kroky a jejich cesty bývají málokdy vystlány okvětními lístky. ()

• Na konci je uveden titulek: „Kino náročného autora – 1. díl: Stopa vede do Liptákova.“ Žádný další díl takového cyklu však neexistuje. (jan.hryz)
  • Ve filmu je logická chyba. Při tanečních etudách je komentář, že kvůli zánětu ramenního kloubu řekl Cimrman: „Raději budu točit pomalu, než netočit rychle.“ Pro pořízení zpomalených záběrů by naopak musel točit klikou kamery rychleji. (jan.hryz)