Televízna inscenácia komédie Oscara Wildea rozpráva príbeh o vydieraní vysoko postaveného muža anglickej spoločnosti 19. storočia, ktorý získal svoje bohatstvo a úspech podvodom. Ústrednou postavou je sir Robert Chiltern, zástupca ministra zahraničných vecí, ktorý spolu so svojou manželkou usporiada večierok. Nečakane sa u nich zjaví dáma pochybnej povesti... (oficiálny text distribútora)

mchnk

I mně se nevyhýbala silná nevraživost vůči společnosti, o které inscenace pojednává, vše nasáklé nestoudnou falší a pokrytectvím, na kterém tito povrchní a nadřazení lidé vlastně staví své existence. Nicméně, to je právě ono. Zobrazení tohoto druhu smýšlení, dobrovolného života v obrovské lži, která nevypluje napovrch jen díky korupci či přímo vydírání. To je ten pokojný, klidný a vyrovnaný život, o kterém zde Chiltern sní. Hlavně, když se nikdo nice nedozví. Život bez svědomí. Přehled krásných žen v nádherných šatech a naprosto excelentní herectví bez jakékoli výjimky si u mě bez diskuze zaslouží nadprůměrné hodnocení. ()

nascendi

Zdalo by sa, že keď kvalitnú hru naštuduje dobrý režisér s dobrými hercami, tak výsledok nemôže byť iba priemerný. A on podľa mňa bol. Tak ako neznášam filmy z ruského prostredia nakrútené Američanmi, nemám ani dobrý pocit keď sa slovenskí herci snažia vytvoriť ilúziu anglického prostredia. Aj keď im to v tomto televíznom filme celkom išlo, s výnimkou Milana Kňažka, ktorý nemal svoj deň a pôsobil mimoriadne nedôveryhodne. ()

Autogram

Intrigy a zákernosť vo vyššej anglickej spoločnosti mi vo filme nevoňajú, a tých pár malých zvratov na filmové prekvapenie nestačí. Určite by sa tie zvraty dali podať dramatickejšie. Formálnosť vystupovania každej postavy bola asi zámerom, len mi občas išlo priveľa vykania na nervy, hlavne ako otec vykal synovi. Nakoniec len plejáda skvelých hercov a ich dobré výkony zachraňujú takúto formu inscenácie, čo postačuje na priemer. –––– V politickom živote musí človek, skôr či neskôr, urobiť kompromis. ()