Free Zone

(festivalový názov)
  • Izrael Free Zone (viac)

Divácky nejvděčnější Gitaiův film o soužití lidí ze Západu, Izraelců a Palestinců se opírá o herecký koncert tří žen. Američanka Rebecca se rozešla se snoubencem, protože nedokáže žít v Izraeli. Izraelská taxikářka Hanna jede vymoci manželův dluh. A Palestinka Leila je dlužníkova přítelkyně. Všechny tři se setkají v bezcelní zóně v severovýchodním Jordánsku, kde spolu lidé všech vyznání bez problémů a zášti obchodují s auty. Hrdinky nemají na konfliktu na Středním východě nejmenší zájem - ale všechny tři bolestně řeší jeho důsledky. Film navazuje na linii danou snímkem Kaddosh (Svatý), kde Gitai poprvé zdůraznil to, co opakuje dodnes: „Klid do regionu může přinést jen obrat v politice - moc by měly dostat ženy.“ (Febiofest)

JANARYBA

Velice slibný až filosofující začátek díky staré židovské písní o neustálém koloběhu života sklouznul do zmatků v jednání žen i přechodech zemí. Přitom by na ději nebylo vůbec nic složitého k pochopení. Hloubku myšlenky konce jsem asi vůbec nepochopila, mě to přišlo, že režisér vůbec nevěděl, jak to dotáhnout vůbec k nějakému konci. Film není ztráta času jen díky atraktivnosti prostředí -podíváme se (autem) do oblasti, do které se z nás málokdo dostane (samozřejmě kromě faany a možná ještě pár dalších cestovatelů). A ještě tam hraje moje oblíbená izraelská herečka Hiam Abbass ( palestinka Leila). Zásadní komentář Faye - takhle jsem to nějak myslela napsat, kdyby ten film stačil té "odrhovačce". ()

Bluntman

LFŠ 2008 Vyprázdněná narace. Podvratnost v každém ohledu. Odrhovačka s jehňátkem. Plačící Natalie. Juxtapozice a nutnost naladit se na časté změny temporytmu. Řešení izraelsko-palestinských vztahů. Hudba spojující osudy postav. Znalost míry. Film o (ne)možnosti dialogu. Přepisování minulosti. Formální progresivita, v níž se zpřítomňuje minulost, přechytračuje se divák a vertikalizuje se časoprostor. Nejlepší film "filmovky". ()

runner85

U mňa teda rozhodne veľké sklamanie. Ten začiatok sľuboval veľkú citovú drámu a nakoniec z toho bol len veľký zmätok. Tento zmätok bol doplnený dlhými nudnými dialógmi ktoré vlastne nič neriešili. Vlastne nechápem ... nato z akého je to prostredia, čo ten film mohol ponúknuť, a že tam hrá Natálka som si predstavoval dačo úplne iné i keď je to art ... ()

Idego

Film, na který určitě jen tak nezapomenu. Za prvé jsem ještě nikdy neviděl nic natočené podobným stylem. Za druhé mě dostaly prakticky všechny tři herečky i jejich postavy. A v neposlední řadě je zde krásně zpracováno téma konfliktu na Blízkém východě - nenásilně, jemnými náznaky jeho dopadů na obyčejné lidi. Víc takových snímků! ()

aLPaC

Na tento film mám zásadně odlišný názor, než zdejší uživatelé. Už úvodní scéna, ať herecky náročná, dává tušit, že půjde o rozvláčnou nudu. A ta bohužel prostupuje celým filmem. Vesměs mi to přišlo taky takové zmatečné, ani pořádně nevím, co se zrovna dělo, nebo motivaci Natalie Portman. No a na nějaké politické či filozofické narážky, na ty se můžu vysrat když mě film nebaví. Art zkrátka není můj šálek kávy, ale v rámci doplnění Nataliiny filmografie jsem musel. ()

• Pri natáčaní napadol hercov dav ultraortodoxných židovských veriacich, ktorý konfrontoval Natalie Portman a jej kolegu Akiho Avniho, keďže sa im nepáčilo bozkávanie sa páru počas nakrúcania scény pri jeruzalemskom Západnom múre. Dav sa dobíjal na scénu a kričal na nich: "Amorálne, amorálne!" Polícia požiadala hercov, aby odišli a vrátili sa neskôr, s čím museli súhlasiť. (Arsenal83)
  • Film bol natáčaný v Jordánsku a Izraeli. Ide o prvý prvý izraelský film, ktorý sa natáčal v Jordánsku. (Arsenal83)