Adaptace divadelní hry francouzského existencialistického dramatika Jeana Geneta Balkón (1956), odehrávající se v nevěstinci v nejmenované evropské zemi, zmítané revolučními událostmi. Do nevěstince přicházejí muži prožívat své erotické fantazie, které se ve zmatené době stávají realitou. Stejně jako zákazníci se stávají skutečným generálem, biskupem a soudcem místo svých revolucí zlikvidovaných předobrazů, tak i bordelmamá (Shelley Wintersová) hraje na popud skrývajícího se šéfa policie (Peter Falk) úlohu královny. Genetovu předlohu scenáristicky zpracoval Ben Maddow (který také se Strickem snímek produkoval), aniž by se příliš pietně držel originálu. Ve spolupráci se zajímavým hereckým souborem (kromě už jmenovaných např. Lee Grantová jako Carmen, známý herecký pedagog Jeff Corey jako biskup nebo Leonard Nimoy jako revoluční předák Roger) se tvůrcům podařilo filmovými prostředky tlumočit absurdní grotesknost divadelní předlohy. Kameraman George J. Folsey byl za svoji práci nominován na Oscara. (oficiálny text distribútora)

Eodeon

Nezávislý americký film mám moc rád a pokud tento malý film o malých věcech ve víru všeničivé revoluce dláždil cestu těm dnešním skvostům, pak si ode mě tak vysoké hodnocení zaslouží sic trochu pochybuji o jeho spravedlivosti. Ano, není to žádný z těch dokonale vybroušených krystalů geniality, podobenství s nevyzpytatelnými, leč v konci neškodnými cestami morálkou nepochopených lidských tužeb však bylo rozehráno bravůrně. Nominaci na Oscara za kameru považuji za pochopitelné ocenění a tato přednost přispívá filmu z mého pohledu ještě více na lákavosti a troše té kýčovité smyslnosti amerických filmů padesátých a šedesátých let, pro které mám takovou slabost. Herci byli všichni až do posledního báječní jak výkony, tak příhodností svého obsazení, jmenovitě vychválím pouze mé oblíbence - Petera Falka a Leonarda Nimoye. Líbila se mi grotesknost, humor a přes jeho účinek i ta jistá prchavá výmluvnost filmu a samozřejmě, je krásná i ta skutečnost, že snímek dokázal i přes své stáří a pokročilou dobu svého vysílání nejen zaujmout a vtáhnout do děje, ale přímo pohltit do svých psychologicky bezmezných svůdných machinací. ()

betelgeuse

4* pro kvalitní divadelní předlohu a lehké erotické kouzlo - jinak Strick, spíš dělňas než průkopník US nezávislého filmu, opět víc opisuje než adaptuje. ()

Martin741

Nezavisly US film, ked po skonceni platnosti tzv. Haysovho kodexu zacal rast nezavislych filmovych studii, na ktore uz Hollywood nemal ani paky a pri vycerpavajucej praci, akou tocenie filmov je, tak si myslim ze ani volu bojovat s nimi. Toto je moj prvy film od Sricka ako rezisera, zvysnu tvorbu som este nevidel. Film je adaptaciou divadelnej hry, hoci teda divadla nemusim. Strick sa tu dost zahrava so surrealizmom, film ani nema poriadnu dejovu liniu, len to skor len sled volnych asociacii, ktore pohromade drzi rezia. nechytila ma ani absurdna groteska divadelnej predlohy. to bude tym, ze mam rad skor arenovky, pripadne akcne horory alebo aj spionazne akcnaky. Ale ako samozvany art sa to da sledovat, stale lepsie ako ten hnoj od Resnaisa Hiroshima Mon Amour alebo Loni v Marienbadu - pre mna teda urcite : 60 % ()

rivah

Film natáčen v ateliéru, se záznamy válek a ničení reálnými nebo v pozadí akce. Působivý experiment či černá absurdní groteska. ()