Jen ten, kdo všechny ostatní přežije, může vyhrát tontinu, investiční spekulaci původně dvacetkrát jednoho tisíce liber šterlinků do společného fondu dvaceti mladých chlapců poručníky či otci jejich vloženou a po léta dozorčí radou (ovšem za přiměřený poplatek) moudře spravovanou. Série nešťastných nehod krátí seznam čekatelů na výhru, až na zakládací listině fondu zůstanou jen jména dvě – Masterman Finsbury (John Mills) a Joseph Finsbury (Ralph Richardson), bratři. Tito dva, ač bydlí v domech situovaných tak říkajíc bok po boku, spolu už přes čtyřicet let nepromluvili. Starší Masterman je nyní na smrtelném loži a protože by jmění, za ta léta pěkně zúročené na sumičku převyšující sto tisíc liber, rád zachoval pro svého poněkud nesmělého vnuka Michaela (Michael Caine), adepta medicíny a vášnivého patologa, lstivě se rozhodne pozvat Josepha, aby se ještě před (bratrovou!) smrtí usmířili. Jenomže i Joseph má dědice, dvojici chamtivých synovců Morrise (Peter Cook) a Johna (Dudley Moore), kteří se ve jménu (své) dobré věci neštítí ani takových praktik, jakou jest kupříkladu podvrhnutí úmrtního listu. Hip Hip Hooray! (dopitak)

kareen

Roztomilá černá komedie plná omylů, záměn a falešných nebožtíků, které by sice neškodilo poněkud rychlejší tempo, ale mě i tak výborně pobavila, už jen díky té báječné sestavě britských komiků. Ale nejlepší byl stejně Peter Sellers v malé roličce morálně diskutabilního lékaře, obklopeného hromadou koček. A loterijní nadaci Tontina bych já osobně přejmenovala na nadaci Darwinových cen, vzhledem k nebetyčně hloupým, přesto zábavným způsobům úmrtí většiny kandidátů na stotisícovou výhru. ()

Martin741

Reziser Bryan Forbes /Raging Moon, Seance on a Wet Afternoon/ natocil u nas v SK a CZ koncinach prakticky neznamu vybornu ciernu komediu. Tempo ma film perfektne, dialogy su namakane, isty clovek umrel, ale ide o jeho dedicstvo /spusta libier, film je britsky/ taxa bude falsovat a klamat a a zastierat a mlzit. Vo velkom, a o tomto je film. Michael Caine tu mal len malu rolu, o perfektnu komediu sa starali halvne podla mna Peter Cook a Dudley Moore. Opat dalsie mena, ktore chybaju do mojho vseobecneho prehladu, je mi zname ze dnes uz Sona Fazulu a Bennyho Kopca pozna uz kazdy retard. A perfektnymi hlaskmi sa to len mnozi : "Moj otec umiera". To je mi luto. Ani ne, ten umiera uz 5 - 6 rokov". 88 % ()

Oskar

U nás málo známá černá komedie, která je ale ve Spojeném Království kultovní a ve zlatém fondu zaujímá postavení srovnatelné s naším Limonádovým Joem. Asi je to i hustou koncentrací slavných osob, které se na filmu podílely. Bryan Forbes byl tehdy nejúspěšnější britský režisér, scénář (podle předlohy R.L.Stevensona) napsal Larry Gelbart, byl to vůbec první film s populární televizní dvojicí Peter Cook/Dudley Moore a obsazení je vůbec hodně pestré. Zápletka je kouzelná: dvacet šlechticů po celý život přispívalo do tzv. tontiny, jakési loterie, jejíž jackpot získá poslední přeživší. V tuto chvíli zbývají jen dva - bratři Masterman a John Finsberryovi, kteří spolu už několik desetiletí nemluví, ačkoli bydlí ve stejné ulici. :-) No a když se do situace vloží ziskuchtiví synovci jednoho a zamilovaný synovec druhého, dochází k všelijakým záměnám a intrikám přesně v duchu anglických tradic. Nejvtipnější je ovšem Peter Sellers v malé roli zkrachovalého MUDr. Pratta s ordinací plnou koček. 80% ()

charge

Určitě bych si pustil znova, britskej humor mi asi moc nesedí, ale to nic nemění na tom, že tahle rádoby vtipná comedy je až moc krutá k divákovi svojí extrémní nudností, někdy i nelogičností, třeba tam neni patrný jak se Nanette Newman dozvěděla o úmrtí svýho strýce, ale jde se na něj ptát do pohřebního ústavu a nezajímavým dějem o nějakejch (ne)existujících mrtvolách v sudech s postavami otravnými až k pláči, gentlemanové, plesniví dědkové, jejich vnuci uličníci a na nervy mi lezící Nanette Newman. 10% ()

Jara.Cimrman.jr

"Nemůžeš konstatovat smrt jenom proto, že chybí projevy života." Tak nám Masterman Fisbury zemřel. Bylo to však dříve než jeho bratr Joseph? Tak to je těžká otázka a protože jde o velké peníze, tak se bude falšovat doba, místo i způsob úmrtí a to je zábavné. Zábavné je to zejména proto, že oba mrtví bratři stále žijí a policejní inspektor nemá nejmenší tušení koho a za co má zavřít. Tohle je prostě úžasně bláznivá záležitost, která nabízí jeden zábavný moment za druhým, ale já jsem se tomu z nějakého záhadného důvodu nedokázal smát. Chtěl jsem se smát a skutečně bylo čemu, ale nešlo mi to, tak to nemohu s hvězdami přehánět. ()

• Peter Sellers svou roli natočil za 3 dny a bylo mu za každý den natáčení přislíbeno 25 000 amerických dolarů. (Pavlínka9)