Mučeník

(festivalový názov)
  • Česko (M)učedník (viac)

Snímek se odehrává v současném Rusku, pojednává o mladíkovi, z něhož se stal náboženský fanatik. Mladíkovo chování postupně ovlivňuje jeho okolí i celou školu, což nakonec vyústí v katastrofu. "Ti, kteří následují světlo, vždycky stvoří jen temnotu." Robert Desnos. Veniamin, dospívající chlapec zmítaný mystickou krizí, vyvádí svou matku, spolužáky i celou školu z míry svými otázkami. Mohou dívky docházet na hodiny plavání v bikinách? Patří sexuální výchova do školních lavic? Má být teorie evoluce vyučována jako součást přírodních věd? Dospělí začnou být brzy ze striktních názorů mladíka, který uznává jen Písmo svaté, zděšeni. Ale nikdo, kromě Eleny, chlapcovy učitelky biologie, se neodváží jeho náboženskému fanatismu oponovat. (Cinemax)

Vančura

Ne že by to byl špatný film, ale osobně mi prostě nesedl. Nebavilo mě na to koukat, musel jsem se do toho dost nutit, a ten výběr citátů z Bible mi přišel takový dost samoúčelný (ve smyslu, že mi přišlo, že si Veniamin pro sebe vybírá vyloženě pasáže, které se mu hodí do krámu, a mezi nimiž není žádná souvislost; neviděl jsem prostě v tom jeho myšlení žádný systém nebo logickou provázanost, přišel mi jenom jako magor, kterému přeskočilo z čtení Bible). Film mě zaujal, protože jsem myslel, že bude pojednávat o tom, jak mladý adept víry musí volit mezi svou mladickou nadržeností a asketickou poslušností k Bohu, ale tento motiv se tam doslova jen mihne, a jediná Veniaminova vrstevnice, která má v ději nějaký prostor, je bohužel ztvárněná neobyčejně nehezkou herečkou (Alexandra Revenko), tudíž těžko jí věřit, že by byla pro muže nějak atraktivní, a že by tím pádem ztělesňovala nějaké mravní dilema. Film mě v posledku bavil jen v humorných pasážích, jako např. když se hlavní hrdina před celou třídou náhle během školní hodiny svlékne, nebo když učitelský sbor diskutuje nad tím, zda je vhodné, aby dívky nosily na plavání bikiny, jinak mi to přišlo bohužel dost úmorné, a závěrečné rozuzlení mě vyloženě rozladilo - film končí hodně zvláštně (a usekle), a bylo mi z toho takovým nepříjemným způsobem smutno. Z Serebrennikovovy vynikající režijní filmografie mi tento kousek přijde subjektivně nejslabší. ()

eLeR

Toto veru nie je žiadna sranda. Vášmu decku prepne, a vy sa môžete aj rozkrájať, a nič s tým nezmôžete. Lenže v tomto filme, to okolie nerobilo vôbec nič, len ustupovalo. Chlapec si tliachal svoje, citoval bibliu niekedy úplne bez rozmyslu, robil si čo chcel. Kabinet totálne neschopná sebranka, to isté sa dá povedať aj o tom kňazovi, matka tiež nejaká divná ... no celé divné, a pritom fakt dobrá téma. 2,5* ()

NinonL

Mrazivý film o náboženském fanatikovi, který si postupně na svou stranu získává celé okolí. Mladý žák, vyrůstající bez otce, jen s věčně unavenou matkou, začíná kázat z Bible. Hlavně ve třídě, ale i doma, matce, které vyhrožuje věčným zatracením a hříchem za to, že se rozvedla s otcem. Ve škole nejdříve odmítne chodit na plavání, protože má oblečení žáků za nemravné. Později přicházejí skandální vystoupení ve třídě, zvláště v hodinách biologie. Učitelku biologie nesnáší ze všech nejvíc, protože vyučuje vědu, která je v rozporu s učením Krista. Ze žáků si vybere postiženého chlapce, kterého všichni šikanují, a rozhodne se ho léčit slovem. Ačkoli to, co jsem popsala, vypadá praštěně, chlapce postupně začíná respektovat stále více lidí, včetně vedení školy. Je jen otázkou času, kdy dojde k tragédii. ()

slunicko2

Výpověď o prázdných duších, které opustil démon socialismu, a teď jsou vystaveny novým démonům. 1) Když v roce 2011 tehdy 39letý německý dramatik a režisér uvedl svou hru Märtyrer (UA), asi netušil, co způsobí její ruská adaptace v Rusku samotném i ve světě._____ 2) Filmové adaptace se chopil 47letý Kirill Semjonovič Serebrenikov. Režisérův kritický postoj k Rusku se ve filmu nepřímo zato velmi výrazně odráží. Rusko je podle režiséra страной неотменённого рабства, kde si lidé svobody necení a mezi lidem a nekontrolovanou státní mocí je ohromná propast. Россия сейчас ведёт себя как нищий гопник, который от горя сошёл с ума. Rusko se nyní chová jako ubohý gopnik (googluj), který ze žalu přišel o rozum._____ 3) Spoiler. Všechny roviny vyprávění jsou zajímavé. V hlavní roli vystupuje ideově dezorientovaný Benjamin (Rusové jméno ponechali, ale čtou ho rusky, tedy Venjamin). Student vystupuje jako katalyzátor děje, nejde o něho, ale o konflikt, jehož je nositelem. Směrodatné jsou jenom reakce okolí._____ 4) A okolí vskutku reaguje příznačně pro postmoderní dobu. Učitelka biologie Jelena - distingovaná emancipovaná mladá žena orientovaná na zlaté tele, představuje náboženství vědy, dnes vítězné a triumfující. Заткнисъ! Učitele náboženství zajímá jen vlastní svět. Hrdinství a odpovědnost, byl-li vůbec někdy dříve takový, už dávno nepatří do jeho rejstříku. Venjamin stále více jedná podle zásady, že všechny prostředky jsou dobré - lež, křivé obvinění, navádění k vraždě. Ale sám nic neudělá - jeho chování je čirá faleš. Celý zápas píská ředitelka - vzor oportunismu, a její zástupkyně, něžná vzpomínka na staré (rozuměj: dobré socialistické) časy._____ 5) Zážitek umocňují skvělé dialogy i přiměřené herecké výkony. Zaujali mě, jak jinak, 22letý Pjotr Skvorcov (Venjamin Južin) a 24letý Alexandr Gorčilin (Venjaminův spolužák Grigorij Zajcev)._____ 6) Za milión € se v Kaliningradě podařilo natočit působivý snímek o povaze současného náboženského fanatismu. ()

Trevor

Veľmi dobrá sonda do duše zmäteného mladíka, ktorému náboženstvo aj vďaka rodinnému prostrediu a škole prerástlo cez hlavu. Škoda samotného záveru, ale pravdou je že masové streľby sa odohrávajú prevažne v západnej kultúre. Dlho odkladaný film, avšak zaslúži si pozornosť najmä vďaka dialógom a protagonistom. ()

• V ředitelně, na stole před ředitelkou, je malá ruská vlaječka vzhůru nohama. Pokud je takto vlajka vyvěšena záměrně, jde o neúctu k danému státu. (Cheeter)