Zkrachovalý playboy aristokratického původu Henry Graham (Walter Matthau) má nečekané starosti - bohatý strýc (James Coco) mu zarazil apanáž do té doby, než se synovec konečně ožení. Zoufalému Henrymu tedy skončila éra prostopášných radovánek a úkolem číslo jedna se pro něj stává sehnat pokud možno movitou adeptku pro sňatek. Záhy ji nalezne v koktavé a roztržité botaničce Henriettě Lowellové (Elaine May). Aby se vlk nažral a koza zůstala celá, hodlá ji krátce po svatbě zavraždit. Jenže chladný stratég Henry nepočítá s tak prostým elementem, jako je cit... (Oskar)

Oralfabet

Jestli se tohle dá vůbec nazvat romantickou komedií, tak jde o romantickou komedii značně neobvyklou, protože na nějakou romantiku dojde možná tak po tom, co film skončí, jestli vůbec... Každopádně ale hodně vtipná záležitost, Walter Matthau hraje ležérně evil zbohatlíka bez špetky soucitu skvěle, a Elaine May je jako nemotorná botanička celkem okouzlující. Dohromady tvoří vskutku pozoruhodnou dvojici. Fajn film. 7/10 ()

slunicko2

Roztomilá lehce ponudnělá černá komedie. 1) Spoiler. Milý Oskare, autore obsahu, Henry Graham své peníze rozhází a utratí a proto se chce bohatě oženit. Jeho strýc, který žádnou apanáž nevyplácel a tudíž ani nezarazil, naopak, má zájem na tom, aby se Henryho plán nezdařil._____ 2) 51letý (neřekli byste to, že ne?) Walter Matthau se pro tuto roli doslova narodil, což přesně odhadla 39letá Elaine Mayová (režie a hlavní ženská role), která tou dobou nevypadala tak otřesně, jako ve filmu._____ 3) Spoiler. Původní tříhodinová verze byla studiem Paramount výrazně zkrácena - mj. o dvě vraždy, které Henry spáchá - právníka své ženy (tomu bych to i přál) a únosce Smithe (tato postava zcela z filmu vypadla). To také vysvětluje změnu Henryho postoje na konci filmu._____ 4) Zajímavé podrobnosti o natáčení uvádí režisérka na serveru moveablefest.com - vyhledej si._____ 5) Podstatu celého snímku vystihuje rozhovor Henryho se svým komorníkem: Harold: Oh, I'm so glad you found a nice suitable young lady. Henry Graham: She is NOT suitable. She's primitive, she has no spirit, no wit, no conversation, and she has to be vacuumed every time she eats. Harold: Oh, she must be very wealthy sir...;_____ 6) Inu, nezbývá, než se dobře oženit, protože, jak říká zmíněný komorník, the alternatives are very limited and unspeakably depressing. ()

Oskar

Tato povedená komedie u nás není příliš známá, protože v televizi zatím běžela jen dvakrát, a to v příšerných časech (nova ráda vysílá nejlepší filmy ve všední dny dopoledne, kdy se na televizi dívají jen těhotné ženy a já :-). Ale jestli na ni ještě narazíte, určitě si ji nenechte ujít. Skvělá Elaine Mayová, která zároveň napsala scénář a celý film režírovala hraje tak, že by i Iva Janžurová zbledla závistí. Námět zní jako průměrná romantická komedie, ale nenechte se ošálit. Jde o komedii velmi černou a velmi crazy, navíc s brilantními dialogy a atmosférou románů a povídek P. G. Wodehouse. 100 % ()

Necrotongue

Walter Matthau nepatří mezi mé oblíbené herce, ale musím uznat, že mu tyto postavy ležérních gaunerů velice seděly. Tím chci říct, že mě v roli Henryho Grahama opravdu bavil. Děj mě příjemně překvapil, protože od žánru romantické komedie očekávám mnohem méně, než se mi tady dostalo. Asi to bude tím, že mě tady tvůrci romantikou příliš neohrožovali a pokazili si to u mě jen příliš náhlou a příliš neuvěřitelnou změnou motivace hlavního "hrdiny". Henry byl každopádně postavou zajímavou a až nečekaně barvitou, protože jsem u něj našel talent pro zvládání různorodých životních situací. Od každodenního hýřila, občasného řidiče Ferrari a hráče póla bych nečekal takovou škálu nečekaných schopností. Henry se totiž projevil jako schopný organizátor, účetní, kuchař, toxikolog samouk a fenomenální háček, který je snem každého kormidelníka, čímž si postupně získával můj respekt.  No jo, tvůrci se mi rozhodně trefili do chuti, takže jsem se velmi dobře bavil, zároveň mě ale dost mrzelo, že se jim nepodařilo lépe propracovat závěr filmu, který tak pro mě vyzněl poměrně zkratkovitě. / Poučení: Bez základních pesticidů se člověk prostě neobejde. ()

kolodej1

zpočátku mi to přišlo jako nic moc, ale poté, kdy se objeví na scéně Henrietta, začalo to být zábavné a už jsem neměl důvod si stěžovat. A nevadí příliš ani, že je dost průhledné, jak asi ten film dopadne, ale o to tolik nejde. Tohle je komedie a tak zde jde hlavně o to, aby se měl člověk čemu zasmát. A to především v kreacích Henrietty obsaženo bylo, příjemný byl i černý humor Henryho. Překvapivě neznámý film, který by si zasloužil více pozornosti ()

• Snímek byl natočen podle románu Jacka Ritchieho "The Green Heart". (Hans.)