eraserhead666

Koprowiczův Alchemik je žánrovým cestovatelem. Jeden polský divák o filmu napsal: "Je to historicko-fantasy horror s prvky sci-fi. Zní to divně? Přesto tomu tak je." A to přesně sedí. První třetina filmu je neuvěřitelně atmosféricky nahuštěným až horrorem v němž na film z východního bloku konce osmdesátých let není nouze o krev, trošičku toho gore (ty záběry na lidi nabodnuté na háky mají své kouzlo) a násilí. Vetřelčí porodní scéna (která se svou inspirací u Vetřelce nijak netají) velmi potěší, zejména proto, že je mnohem působivější a lepší než u Vetřelce. Jenže druhá třetina zklouzne do historického dramatu, kde se sice dozvíme o skutečných pohnutkách hlavního hrdiny a navštívíme satanský rituál, jenže je to poměrně nuda a dějdost seschne. No a poslední třetina začne všechno rozplétat a doškáme se velmi překvapivého a nečekaného konce, který prostě buď přijmete nebo ne, jiná cesta není. Dnes už trochu úsměvný film, ale ve své době bych to jako jedenáctiletý strašně rád viděl a trochu mě mrzí, že k tomu setkání tehdy nedošlo, měl bych na ten film možná trochu jiný, lepší názor, neboť minimálně z té první třetiny bych byl trochu vyhoukaný. Pochválit musím minimálně kostýmy a mnohé herecké výkony (pán jemuž neublíží vystřelené kulky je fakt dobrý). ()