Avatar: Legenda o Aangovi

• Česko Avatar: Legenda o Aangovi (viac)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akčný / Mysteriózny
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (viac)

Bezstarostný 12-ročný Aang musí ovládnuť sily svojho živlu a postaviť sa svojmu osudu, aby obnovil rovnováhu vo svete rozdelenom násilným konfliktom. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Azurovydrak k tomuto seriálu (38)

Avatar: Legenda o Aangovi (2005)

LE-GEN-DÁR-NÍ! Zcela jistě nejlepší kreslený seriál, co jsem za svůj dosavadní život viděl. Po právu se stydím, že jsem se tomuhle klenotu animované tvorby ostudně vyhýbal téměř dva roky - jak ze strachu, že mě to nezaujme tak jako Legends of Korra, tak z lenosti. Nakonec jsem mu před pár dny dal ze zvědavosti šanci. Stačil týden a předčil v mých očích vše, na co jsem měl kdy tu čest upřít svůj laický zrak, s čestnou výjimkou Hry o trůny. Tohle není jen ledajaký příběh, tohle je nový, dokonalý, parádně promyšlený a inspirativní svět, kterému by se jen těžko hledala konkurence. Nemá cenu se tu moc vypisovat - kdo nezkusí, nezjistí. Ze začátku jsem vytýkal přílišnou dětinskost, ale i ta postupem času zmizela. První série je sice jen takový rozjezd, který nás seznamuje s postavami, ale druhá a třetí, to jsou již plně nabité kalibry metající jeden ohromující díl za druhým. Slabší epizody si sice tu a tam najdou, ale jako celek to funguje nadmíru skvěle a tak nemůžu udělit méně než rovných 100%. PS: Katara. Jedině Katara :-D no flame pls ()

Kniha první: Voda (2005) (S01)

Viděno prvních 8 dílů. První tři epizody navnadily, nicméně pak to kvalitativně trochu sklouzlo, upřímně Aangovo řešení problémů v každé přilehlé vesnici mě moc nezaujalo, bylo to příliš rychlé, někdy nudné a vlivem krátké stopáže se často dostával ke slovu starý přítel deus ex machina. Stavbou a kadencí jednotlivých dílů mi to připomnělo první sezónu Agents of S.H.I.E.L.D. Zatím to drží především Katara, kterou jsem si hned zamiloval. Doufám, že se tomu brzo vrátí ta hravost prvních tří epizod... První série dokoukaná, no ten standart co byl patrný už na začátku nezmizel - stále pozoruji kvalitativní výkyvy, zejména jak se některé epizody snaží odvyprávět celé vlastní backstory během dvaceti minut, což pak vyzní ve výsledku nedotaženě a useknutě. Vyvažují to díly, které se soustředí na interakce mezi hlavními postavami, ty jsou dozajista klenotem seriálu, koneckonců i u Korry byly dialogy nejsilnější stránkou. Budu se už opakovat, ale seriálu by prospělo vytyčit si nějaký větší a celistvější příběh, tahle rozvrstvenost dílů mě někdy mrzela, jelikož na nás chrlil epizodní postavy, na které si už po pár dílech ani nevzpomenete. Přese všechny výtky jsem ale nadmíru spokojen a jsem zvědav na druhou sérii. Prozatím 85% ()

Chlapec v ledovci (2005) (S01E01)

Po dokoukání Legendy Korry byla moje očekávání pekelně vysoko a moc jsem nečekal, že by mě její opěvovaný předchůdce zaujal, ale jak se říká, za pokus nic nedáš. Po mírném přemáhání ke zhlédnutí prvního dílu (navíc v děsivé kvalitě) mě ale čekalo velmi příjemné překvapení v podobě zábavného úvodu se sympatickými postavami. Uvidíme, jak se to vyvine, ale zatím převládají výhradně pozitivní pocity. EDIT: Ze zpětného pohledu rozhodně srdcová epizoda, která se mi líbí i po x-tém zhlédnutí ()

Uvězněni (2005) (S01E06)

Už dlouho jsem se necítil tak trapně jako u Katařina vzpurného proslovu. ()

Svitek ovládání vody (2005) (S01E09)

A jsme zase na správné cestě. Konečně přestal seriál chrlit starodávná avatarská moudra a začal se spíše soustředit na interakce mezi postavami, které vždycky byly i budou vrcholem této ságy ()

Velký předěl (2005) (S01E11)

Po právu považováno za nejslabší epizodu série, potažmo celého seriálu. Kdybyste díl přeskočili, nic by se nestalo, nic důležitého totiž neodhaluje. ()

Bouře (2005) (S01E12)

"Jsem na smrt ještě moc mladý!" - "Já ne, ale ani tak ji nechci!" ()

Bato z vodního kmene (2005) (S01E15)

Komentář jednoho mého kolegy, se kterým se plně ztotožňuji: "Why was this an episode?" Příběh Gaangu úplně o ničem s nulovým dopadem na děj, nebýt tam linka Zuka s Irohem tak lze díl směle vynechat, nemluvě o tom, že se všichni chovají v rozporu se svými povahami. ()

Severní vzdušný chrám (2005) (S01E17)

Hooodně slabý díl. Kdybych tohle viděl jako menší, asi bych z toho byl nadšený, ale dnes už mi to přijde jako dětinský hepyend. ()

Kniha druhá: Země (2006) (S02)

Tak jo, it´s time for confession. Nevěřil bych, že to kdy řeknu, ale Kniha druhá: Země v mých očích překonává vše, co jsem viděl v Legends of Korra, včetně třetí série, kterou jsem doteď považoval za nedostihnutelnou. Je těžké nějak rozumně popsat, čím mě tato řada tak uchvátila, ale pokusím se to shrnout ve dvou bodech. Největší zásluhu na tom ale určitě náprava mé hlavní stížnosti na sérii první: roztříštěnost dílů. Změna není na první pohled tak patrná, ale po pár dílech si už všimnete, že se příběh drží větší a předem promyšlené formule, kudy má směřovat. To se mi moc líbí. Téměř každá epizoda navazuje tam, kde předchozí skončila, a samotné díly jsou jen části většího celku. Druhým bodem je Azula. Jeden ze záporů první série byl slabý padouch. Svým charismem Zhao nezaujal, protože žádné neměl - působil celou dobu tak nějak povrchně a bezcharakterně, čemuž nahrává i to, že jsem si až doteď nedokázal zapamatovat jeho jméno (ale fakt - Zhao, Ozai, Zuko, Sozin, Sokka, Suki - to se někomu neplete?). Azula v tomhle ohledu zcela odčiňuje nedostatky svého předchůdce a rýsuje se v ní velmi zajímavá postava, kterou doufám dostane v poslední sérii nějaký větší rozvoj. Jako celek mě druhá série Aanga vážně dostala. Nějakou chvíli jsem uvažoval i o stovce, ale pár slabších epizod se našlo. Takže zatím 95% ()

Návrat do Omašu (2006) (S02E03)

Omashu mě nebavilo předtím a nebaví ani teď. Slabší 4* ()

Slepá banditka (2006) (S02E06)

Od srdcového Chlapce v ledovci zásadně nejlepší díl, který představuje novou, ohromně cool postavu. Co víc chtít ()

Osiřelý Zuko (2006) (S02E07)

Obecně nemusím flashbackové epizody, ale tohle byla pecka. Na to, jak nemastný neslaný byl Zuko v první sérii, tak se za pár epizod stává jednou z mých oblíbených postav. Také zajímavý easter egg na prvního avatara. ()

Knihovna (2006) (S02E10)

A já si vždycky říkal, komu patřila ta kostra v té epizodě knihy Duchů. ()

Hadí průsmyk (2006) (S02E12)

Už dlouho jsem nezažil seriál, který by tak osobitě a vytrvale pokračoval v pětihvězdovém tempu. Oproti mírně rozpačité první sérii je tohle grandiózní krok kupředu. ()

Příběhy z Ba Sing Se (2006) (S02E15)

Zezačátku to vypadalo jako ultra-nudná epizoda, strukturou připomínající flashbackové díly, ale nakonec to bylo celkem dobré, navíc scéna s Irohem zpívajícím nad hrobem svého syna mě dokázala rozesmutnit jako už dlouho nic. ()

Appovy ztracené dny (2006) (S02E16)

Jakkoliv může být Appa dobrý společník a ochránce, na to utáhnout celou epizodu podle mě prostě nemá. Díl hodně útočí na city a nostalgii a celkem se mu to i daří, což je taky jediný důvod, proč dávám 3*, protože jinak jsem se celkem nudil a vyplýtvat celý díl na bizona v tak super sérii mi přijde jako brutální waste. ()

Král živlu země (2006) (S02E18)

Tahle epizoda jen dokázala, jak je ústřední trio (+Sokka) ve správně sestavě a se správnou morálkou silné. Boj proti vládcům země byl přímo delikátní. ()

Křižovatka osudu (2006) (S02E20)

Kdo tomuhle nedá pět hvězd musí být psychicky narušený. Dechberoucí finále po všech stránkách. Akční, napjaté, epické i emocionální. Ale myslím, že těch 99% mluví za vše. Pro mě nejlepší díl celého seriálu. ()

Kniha třetí: Oheň (2007) (S03)

Závěrečná řada jaksepatří aneb perfektní zakončení po všech stránkách. Moc se mi líbí, jak série hned ze začátku navazuje na minulou řadu, nečeká a vrhá se do víru dění. Aang s vlasy je srandovní změna, Katara krásnější než kdy dřív, Toph ještě víc cool a Sokka vtipný jako vždy. Tenhle tým se zkrátka neomrzí, zejména když se k nim postupem času přidává i jistý mírně rozpačitý ohnivý princ, který tak dotváří čtyřživelnou sestavu a naplno dokončuje svou pouť vykoupení, čímž bez problému strká do kapsy třeba zahozený arc Jaimeho Lannistera (vím že je už trochu trapné se i po tak dlouhé době stále navážet do Hry o trůny, ale tady jsem si prostě musel rýpnout ;-). Je škoda, že se opět nevyhneme pár slabším fillerům, ale je jich viditelně méně než třeba v knize první, kde mě vyloženě iritovaly. Ozai jako záporák ve stínech sice zrovna dvakrát nenadchne, naštěstí ale jeho zlovolné popudy zcela kompenzuje podlá Azula, jenž konečně dostává zasloužený prostor a dává Gaangu slušné kapačky. Dostáváme méně z Iroha, což je škoda, ale zase o to víc pak dojme jeho shledání se svým synovcem. Celkově oceňuji povedený mix humoru a vážnosti. A při pohledu na monumentální (epickou je slabé slovo) finální bitvu, dokonce na dvou frontách, zbledne závistí naprostá většina nejen animovaných děl. 95% ()

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)