Avatar: Legenda o Aangovi

• Česko Avatar: Legenda o Aangovi (viac)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Akčný / Mysteriózny
USA, (2005–2008), 26 h 4 min (Minutáž: 23–48 min)

Zach Tyler, Mae Whitman, Jack De Sena, Dante Basco, Jessie Flower, Dee Bradley Baker, Mako, Grey Griffin, Mark Hamill, Jim Meskimen, Jason Isaacs (viac)

Bezstarostný 12-ročný Aang musí ovládnuť sily svojho živlu a postaviť sa svojmu osudu, aby obnovil rovnováhu vo svete rozdelenom násilným konfliktom. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Jestrab k tomuto seriálu (65)

Avatar: Legenda o Aangovi (2005)

Mysteriozní podívaná. Práce s tajemstvím a dávkováním toho, co člověk potřebuje vědět je zde na mistrovské úrovni. Charaktery, jaké jsem už v dětské show dlouho neviděl. Když se k tomu přidá příběh s poměrně kvalitním lore, vznikne seriál, který je dobře stravitelný i pro náročnějšího diváka. Je dokonce i pro lidi, kteří jsou chyceni současným trendu seriálů, které mají rychlý spád a díly, v nichž se moc neděje, by jste hledali asi těžko. Je pravda, že z 60 dílů je 20 fillerů. V každém se ale děje něco opravdu důležitého. Buduje se tam příběh a atmosféra, která se opravdu dá hmatat. Při průměrování bych dal 4*. Jako celek to však funguje naprosto grandiózně a jestli by něco z žánru mělo dostat pět, tak toto. ()

Kniha první: Voda (2005) (S01)

Ano, sledovat tento fenomén začátku století až teď je těžký hřích, ale odpusťte mi to. Jako celek to funguje neskutečně dobře. To co se dovídáme je hodně situované jen na místa, kterými naší hrdinové prochází. Nezachází to až moc do detailu, což určitě v této formě neškodí. Rozmanitost epizodních charakterů a vývoj hlavních charakterů je to, na co měla cílit tato série; ve většině se jí to také povedlo. Z šesti hlavních charakterů se určitě nejméně poved Zhao. Ano, je to nejzápornější záporák série, ale na to, jaký byl dán čas Irohvi, absolutně nejlepší postava série, a Zukovi, mohlo být trochu víc času dáno i Zhaovi, protože působí dost povrchně. Je mi jasné, že touhle sérií pro něj končí jeho přítomnost, ale za mě opravdu sloužil jako fackovací panák, který nebudil tolik respektu, kolik by měl. Velký klad je pak poměrná vyváženost dílů. I fillery, který zde mají svůj vlastní řád, že předvádějí nové mechaniky nebo problémy, mají svou váhu a určitě bych nikomu nedoporučil je přeskakovat, i když od mě některé schytali i 3*. Nutno však říct, že jsem poměrně přísný kvůli velké popularitě, které se seriál těší. ()

Chlapec v ledovci (2005) (S01E01)

Je možná hřích, že jsem tenhle animák ještě nikdy neviděl, ale říká se: "Lepší pozdě ,než nikdy". Rychlé a stručné vysvětlení toho nezákladnějšího lore, nástřel charakterů Katary, Sokka a AAnga, proto kterým se postaví Zuko a Iroh, který má potenciál si tuto show ukrást pro sebe. Je prozrazeno jen tolik, aby vás to nakoplo. Jediná věc, co mě štve je to klišé oheň=špatný. Ale to jde jen stěží vyčítat epizodě. To bude problém asi celé téhle show, navíc cílovka nejsou mudrci filozofie. Když mám hodnotit jako pilot, tak funguje celistvě a přitom pokorně. ()

Návrat avatara (2005) (S01E02)

První přímá konfrontace mezi našimi hrdiny a anti-hrdiny. Odkrývají se motivace, což ukazuje jednu z předností show, dávkování děje. U seriálů z tohoto období je to však typická vlastnost, proto jsou i nadále tak populární. ()

Jižní vzdušný chrám (2005) (S01E03)

Temná rýha na hezké tvářičce dětské show. Ten kdo si po tomhle díle nenajde sympatie k Aangovi snad nemůže mít srdce ()

Bojovnice z ostrova Kjóši (2005) (S01E04)

Ona se tahle epizoda chce chovat jako klasický anime filler, ale ono jí to nejde a vůbec to není ke škodě. Teď když je seriál hotový, tak můžeme vidět, že na vysvětlení lore + zakomponování příběhu mají jen 60 20ti minutových dílů. Tady se nám pokusí vysvětlit podstatu avatarismu a čím se odlišuje od klasických vládců. A pokud se další fillery tohohle seriálu budou chovat stejně, tak s tím nebudu mít sebemenší problém ()

Omašský král (2005) (S01E05)

Já se s tímhle dílem nějak neztotožnil. Na to jak vyspěle se zatím předchozí díly chovaly, tenhle si svojí vnitřní hloubku moc dlouho nedržel. Všechno bylo jasné od 2. minuty dílu. Jediné plus je to, že nám ukázali sílu země v nitru, ale i to, že ukázali její magický potenciál v prstenech. Slabé 3* ()

Uvězněni (2005) (S01E06)

Pěkná ukázka toho, že je potřeba udělat něco, aby slovo "NÁROD" nebylo jenom slovo a toho, že se šmejdi nacházejí mezi všemi kmeny. Je to ale i ukázka toho, jak je těžké spojení národu držet. Za mě zatím nejsilnější epizoda ()

Zimní slunovrat: Svět duchů (2005) (S01E07)

O dost pomalejší děj než jsme zvyklí, ale prostřihy na naše ohnivé "oblíbence" to oživují. Iroh je největší borec ()

Zimní slunovrat: Avatar Róku (2005) (S01E08)

Vždycky se objeví jedna epizoda v seriálu, která je začátkem konce, začátkem něčeho, co vytvoří motivaci a tohle je ona. Zuko i Zhao se tu ukazují jako parádní záporáci. O to víc, že každý má svoji vlastí cestu a i samotná podstata jejich špatnosti je na úplně opačné straně mince. A takhle to scénáristicky spojit chce kuráž! ()

Svitek ovládání vody (2005) (S01E09)

Konečně díl, který se zaměřuje na Kataru. Nejen že je hlavní postava, ale rozvíjí se tady její charakter. To že je zde taky převeden Zukův útok na osobní rovinu určitě není špatně ()

Jet (2005) (S01E10)

Dobrej opak Robina Hooda. Ale nejen to, také je zde zápletka, která nám není předhozená v 1. minutě a že je popravdě překvapení, jak se to celé vyvine. ()

Velký předěl (2005) (S01E11)

Další filler, který nám představí něco víc. Tentokrát je to prakticky první díl, ve kterém musí Aang jednat jako Avatar a urovnávat spory. O ničem jiném to bohužel není. Rozhodoval jsem se mezi 3-4, ale nakonec kvůli finální lži dávám 4, protože jsem ani já nečekal, že je to lež ()

Bouře (2005) (S01E12)

Klasická flashbacková epizoda. Já je osobně nemusim, protože tím ukazují, že nám je scénáristé nedokážou předat přirozeně chronologicky. Něco jako když hlavní hrdina zničeho nic objeví zapnutý počítač, ve kterém najde složku s strojem zkázy. Ale je vidět na scénáristech, že se to snažili udělat co nejmíň okaté. Za to silnější 4* ()

Modrý přízrak (2005) (S01E13)

Tohle se opravdu povedlo. Mysteriozita je silná stránka tohoto seriálu. Ale není to klasická celková mysteriozita, která doposud možná i nevyšla najevo, to ukáže čas. Jde o mysteriozitu okamžiku. Taková, na kterou jiné seriály kašlou a i když jí seriál má, určitě se hned nemusí považovat za mysteriózní. Mysteriozita toho, že o postavě hned nevíme první poslední, ale dozvíme se to, až když se to dozví hlavní hrdina. Možná se to zdá jako slabší díl, který nic neposouvá, ale ukazuje všem ostatním seriálům, jak je jednoduché pracovat s tajemstvím. ()

Věštkyně (2005) (S01E14)

Protentokrát slabší filler, který ale dělá dobrý dojem svojí satirickou stránkou ()

Bato z vodního kmene (2005) (S01E15)

Krásný díl zasvěcený vodnímu kmeni. K tomu zatim nejlepší bojová scéna. Jediné co mi hlava nebere je to, jak to je s Batem. To ho tam nechali před rokem a furt tam je? To měli jen jednoho zraněného bojovníka, kterého zde nechali? Rád bych dal 5* pro tentokrát, ale nemám z toho pětihvězdičkové šimrání pod pokožkou. ()

Desertér (2005) (S01E16)

Nastavuje to zrcadlo tomu dílu, jak Katara s jedním z chlápků z kmene země zachránili zavaleného staříka v dole a pak je prásknul ohnivému kmeni. Ukázalo to, že šmejdi jsou všude a nejde říct obecně odtamtud nebo odtamtud jsou šmejdi. Stejně tak se teď ukázalo, že i mezi ohnivými se najdou karmicky hodní lidé a vládcové. Konečně jde vidět, že k ovládání různých živlů bude potřeba různý postoj i vnitřní klid. ()

Severní vzdušný chrám (2005) (S01E17)

Těsně před dvojdílným finále tu máme jeden z nejlepších dílů série. Máme tady konečně pořádný charakter (Teoův táta), který se nejeví černý nebo bílý, ale jako černo-bílý a k pochopení jeho charakteru to chce zatím nejvíce snahy, což je v dětském seriálu neobvyklé, ale příjemné když se to jednou za čas stane. Navíc bitva o chrám je skvěle napsaná. Obecně je to neskutečně nabitý díl. Každý charakter tu dostane prostor, ale ne z donucení. Postavy tady mají svojí váhu, nejednají hloupě a i přesto, že spojenci vyhrají, tak je tu mysteriózní konec. Jasných 5* ()

Mistr ovládání vody (2005) (S01E18)

Absolutně skvělá epizoda. Poslední dobou není co této show vytknout. Pakku mi skvěle padnul do oka. Nemůžu říct, že bych s ním sympatizoval, ale jeho motivace musí být všem po shlédnutí jasné a hlavně po zvratu je celkem srozumitelné jak se zachoval. Sakku je poslední dobou taky parádní. ()

Duch anime vládne Hollywoodu

Duch anime vládne Hollywoodu

18.04.2008

Šéfové velkých studií očividně věří, že Speed Racer sourozenců Wachowských (Larry a Andy) bude hit (a s přihlédnutím k vynikající trailerové kampani tomu začínáme věřit také). Jinak si nejde… (viac)