Porážka Khana admirálem Kirkem a stvoření nové planety Genesis jsou jen prázdným vítězstvím. Spock položil svůj život pro záchranu posádky a McCoy se nevysvětlitelně stal choromyslným. Náhle na Enterprise přilétá Sarek, Spockův otec, a odhalí neuvěřitelnou věc: McCoy přechovává Spokovu živoucí esenci - katru. Jeden přítel je živý, druhý ne, oba však trpí a Kirk se jim pokouší pomoci. Ukradne Enterprise a poruší karanténu Genesis. Klingoni však o planetě také vědí a chtějí se s Kirkem setkat na vražedném rendezvous. (oficiálny text distribútora)

Derek

traduje sa ze kazda neparna cast star trekovskych filmov je tragedia ale tak zle by som to nevidel. patranie po spockovy je po epickejsej a akcnej dvojke navrat opat k viac televiznejsiemu stylu kde sa dost vykecava a akcie je pomenej. nimoy si vydupal od producentov reziu tejto casti a vdaka tomu ze ide o jeho debut je obcas citit problemy s tempom a hlavne do oci biju nezvladnute akcnejsie momenty... ()

provitamin

herci nehrajú, klingónski záporáci sú smiešni, triky nefungujú, avšak tieto staršie sci-fi majú v sebe akési kúzlo, vďaka ktorému sa to väčšinou dá pozerať. a potešila hudba Jamesa Hornera, hlavne tá pri záverčných titulkoch, ktorá mi trochu pripomínala hudbu zo staršej trojice Star Wars. žiaľ ani niekoľko pozitív filmu nepomohlo. záverečný rituál oživenia Spocka u rodných Vulkáncov mi príde ako dosť trápny. ()

kinej

Star Trek 3 pořád drží velmi vysokou úroveň co se kvality týče. Rozhodně není o nic horší než jeho předchůdci. A to i přesto, že se v něm odehrává, v jiných filmech často problematický, návrat jedné z hlavních postav na scénu. Zde se to ovšem povedlo bez křečí a to je co říct. Pro mě Star Tek = Spock, Kirk a McCoy a a tak nemůžu než být spokojen. Scénář je vzhledem k žánru solidní, a režisérsky je film zvládnutý lépe než Star Trek II. Jen té rozmanitosti je možná až moc. Různé vesmírné bytosti v baru například, působí téměř komicky. Některé speciální efekty, zejména záběry vesmírných lodí, celkem obstojí i po letech. Se studiovými scénami je to už trošku horší, ale na druhou stranu je film díky tomu celkem roztomilý. ()

Caszidy

Z dnešního pohledu je to na hranici sledovatelnosti. Zvláštní efekty jsou naprosto k smíchu a dlouhatánských scén, ve kterých se vlastně vůbec nic neděje, se ve filmu vyskytuje také ne právě malé množství. Největším problémem snímku ale samozřejmě je ten fakt, že byl natočen jen proto, aby fanouškům vrátil milovanou postavu Spocka. Z toho pak pramení i prakticky nulová zápletka. Na druhou stranu má třetí Star Trek přeci jen nějaké nostalgické kouzlo a hlavně výborného Kirka a jeho posádku. Ty dvě nepředstavitelné oběti, které musel Kirk pro záchranu Spocka přinést, ale bylo určitě možné využít daleko lépe. Nechají Vás totiž v podstatě chladnými. ()

kaylin

Nebaví mě to rozhodně jako "Star Wars", ale těm filmům se musí nechat, že do sebe něco mají. Sice mi trochu vadí, že se Spock vrátil, tedy ve smyslu příběhového, ale bylo to aspoň provedeno způsobem, který je snesitelný. Jsou tu výborné scény s Klingony a obecně na planetě jsou tu výborné nápady. Není to ale nijak velkolepé sci-fi. ()

• Natáčelo se od 15. srpna do 20. října 1983 ve státu Kalifornie (USA). (Varan)
  • Na konci minulého dílu Spock zemřel. Leonard Nimoy souhlasil s jeho reinkarnací jen v případě, že bude film režírovat. (ČSFD)