Hrdinou neprávem zapomenutého filmu režiséra Karla Kováře je vesnický listonoš s neobvyklým jménem Amadeus Macků. Nenapravitelný snílek (hrál ho Josef Hrubý), který měl být hudebním virtuosem, je posedlý touhou létat. Vymýšlí a vlastnoručně staví vznášecí aparáty, čímž se stane trnem v oku křupanským sousedům. Partu hospodských žvanilů (nejaktivnějšího z nich hrál Pavel Zedníček) popuzuje hlavně dřevěná rozjezdová dráha, kterou umíněný pošťák buduje pro svůj další experiment. Bezelstný podivín však zaujme místní lékařku (Zuzana Cigánová), která má známost s uhlazeným doktorem z velkoměsta (Josef Abrhám)... Výtvarně zajímavá hříčka - vzniklá podle scénáře Jana Fleischera - připomíná hořké gruzínské komedie z osmdesátých let. Má nádech protitotalitní alegorie o výjimečném jedinci, který je šikanován konformním stádem. (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

Překvapivě docela zábavná oddechovka s několika vtipnými scénami či hláškami (především vypravěče), která by se při větší kadenci fórů (místo jim zabírá nepříliš fungující romantická linka) mohla vytrhnout z průměru, i když v tomto případě lepšího. „O 3 týdny později se hajného manželka s konečnou platností rozhodla, že je v jiném vztahu.“ ()

Jonatthan

Velmi podivný film. Hlavní (mně krajně nesympatický) hrdina s šíleným jménem asi četl v dětství Záhadu hlavolamu a inspirován Janem Tleskačem chce vzlétnout. Taky by rád utrhnul hezkou doktorku, která se přistěhovala z města. Za tou ale jezdí fešácký Josef Abrhám. Samozřejmě hrdina nevzlétne a rozbije si držku. No ale tu doktorku možná dostane. I když by musela mít totálně vymeteno v palici. ()

blackrain

Perlička na dně. Občas neuškodí se prohrabat archivem a objevit poklad. Oprášit z něho prach a přinést na světlo boží.Takovou perličkou, pokladem, je právě tento film. Amadeus Macků? Co rodičům provedl, že mu dali tak skvostné jméno. Byl to takový ňouma, ale nápad a sen měl opravdu ušlechtilý. Je moc hezké snít o velkých věcech. Hlas pana vypráče jsem si užívala, protože Eduard Cupák měl hlas jako zvon. Už tu byl lítací dědeček, tak proč né pošťak. Nemusí přece celé dny běhat jenom s dopisama a balíkama. ()

pytlik...

No vono asi od Žluťáka nebylo moc chytrý učit se techniku letu od slepice. Kdyby choval orly nebo alespoň holuby, mohl dopadnout podstatně lépe. Hajný se projevil jako pěkně zákeřný týpek, podporoval pošťáka v jeho bláznivém úsilí, ačkoli mu muselo být jasné, že to smrdí krchovem. Naopak Zedníček & spol, naoko nepřátelští, se ukázali jako charakteři, dělali aspoň něco pro jeho záchranu. Film poněkud kazí vypravěčův komentář, je naprosto nadbytečný. A Cupáku, "držka" a dokonce dvakrát, to se fakt neříká! ()

MickeyStuma

Nepříliš známý snímek o plnění jednoho snu a posměchu okolních obyvatel. Příběh jemný a přitom vážný. Vesnice typická pro svoji dobu, kde není přáno nikomu a ničemu. A přesto se hlavní postava nevzdává a jde stále za svým. Snímek je trochu zvláštní. Neobsahuje humor ani vážnost. O nějaké poetice už nemůže být vůbec řeč. Přesto si své určité poselství nese. Že je snímek přehlížen je opravdu škoda. Není od věci ukazovat, že byť je vliv okolí na jednotlivce masivní, není potřeba si ho všímat. Dnes to mnohým opravdu velice chybí. ()

• Československý rozhlas, stanice Praha, denně dlouhá léta v 8 hodin ráno vysílal hru A léta běží...“. Úvodní znělka tohoto seriálu se několikrát ozývá v průběhu filmu. (optik)