Pohled do historie Čechů sepsal František Ringo Čech, režijně ztvárnil Eduard Sedlář v Prozatímním Čechově Divadle. Jiráskovy Staré pověsti české - povinná četba všech českých dítek školou povinných! Takže každý z nás jistě alespoň něco málo tuší o životě našich dávných předků a jistě také o jedné z těch dávných událostí, jakou byla Divčí válka - vězte však, že ne všechno, co Jirásek napsal a ve školách nás učili musí být pravda! Tato hra je tím důkazem. Úsměvná parodie na známou pověst o dívčí válce. (oficiálny text distribútora)

Gemini

To nejlepší co František Ringo Čech vytvořil, skutečně hutná porce zábavy, obzvlášť zásluhou výborných herců. Posuďte sami - Bořivoj Navrátil jako kníže Přemysl, truchlící nad ztrátou Líby, která mu někdy bude chybět, a který je neustále obletován Vlastou. A že je baba neodbytná. Špičková dvojrole vladyky Vojena a panny Častavy v podání Oty Jiráka skutečně předčí Bondarčukovy bitevní scény, tak jak v úvodu slibuje principál Prozatímně Osvobozeného Čechova divadla. O statném podpantofláčovi Bivojovi a jeho kanci Ervínovi se nebudu radši zmiňovat víc než je nutné, prostě Jiří Langmajer a tečka. A s nimi spousta dalších figur a figurek, mezi nimiž vyniká moudrý vynálezce Okov Rakev a nad nimiž vysoko ční božský pěvec Lumír hraný Mojmírem Maděričem. Jeho slovanské hitovky nemají chybu. A tak je to vlastně s celou Dívčí Válkou, která se hraje v pozměněné sestavě i dnes, a stále má díky pořádné porci improvizace co nabídnout. ()

Tosim

Tohle ještě bylo vtipné. Pak to začal Ringo se svým divadlem neúměrně natahovat až do nebetyčně trapných končin. ()

Fr

Pohleďte na historii z nového úhlu a v jiném světle. A buďte svědky – hned po Bondarčukově Vojně a míru – největší davové scény v dějinách divadla. To bylo tehdy, když Přéma nepozval Vlastu na sbírku motýlů…. Co role, to unikát. Maďerič, Langmajer, Navrátil, Laurinová atd. v nezapomenutelných rolích. Dialogy? To je jedna perla vedle druhý !! Občas maličko vulgární, ale také donutí se pro pointu zamyslet. Všemu kraluje Božský Lumír se svými keci (KDO LEHÁ MEZI OTRUBY, PŘICHÁZÍ ČASTO POD DUBY! nebo KDE ĎÁBEL NEMŮŽE, TAM ASPOŇ ZASMRADÍ! nebo KOLIK DVEŘÍ OTVÍRÁŠ, TOLIK NOHOU DUPE a takto by se dalo pokračovat donekonečna). Totální ,,ujetina“. A vlastně jde i o partnerské vztahy. Takže: PERUN S VÁMI, A MÁTE TO DOMA TAKY VŽDYCKY NEROZHODNĚ? ()

Kulmon

Jestli se F. R. Čechovi něco podařilo, byla to právě Dívčí válka. Geniální parodie na staré pověsti české, která přesně ví, kdy a kde se dotknout současnosti. Možná je ale smutné, že to nejvtipnější, tedy Ringův proslov, přijde hned na začátku. ()

Jara.Cimrman.jr

"Jak se jmelí zelená, kombajn valí doubravou." Básnické střevo Božského Lumíra ze sebe tlačí jednu úžasnou moudrost za druhou, naivní panic Ctirad nevěří zkušenostem knížete Přemysla, kancovod Bivoj neustále projevuje jistou úchylku a já jsem se mezitím zamiloval do Šárky. Co chtít víc? Prznění historie? Ale to tady máme. Špatné herecké výkony? Ani ty tu nechybí. Boj? Tak tady má představení drobné mezery, ale výsledek je jasný: "Je to remíza, ale pro nás!" Perun s námi, chlapi. ()

flanker.27

Nejsem doma. Šli jsme na kance, žéé, božský Lumíre. Už si nic nedělej z toho, co ti ty čůzy udělaly a zapěj nám k tomu svou hitovku Čížku ptáčku zeleného peří. ()

Morien

Tak oni vykrádají Monty Pythony, to jsem si jako malá ani nevšimnula. A vůbec mám celkově dojem, že s odstupem pár let mi ta hra ale vůbec nepřijde vtipná. ()

NinadeL

Perun vám všem :) Maděrič a Jirák jsou pohanskými bohy! A samozřejmě teatrologové, jděte se vycpat, kýč nekýč, hraje se to víc než Osvobození :))) Čížku, ptáčku zeleného peří... ()

D.Moore odpad!

Ať se nikdo neurazí (nebo vlastně klidně může), ale tohle byla velice trapná záležitost. Pominu-li scénku s dopisem z Delf, vlastně jsem se pořádně nezasmál. Vykradení Života Briana (Co pro nás Římané kdy udělali?) bylo sice největším, ale rozhodně nijak příjemným překvapením. Naprostá většina hry mi připomínala cosi, co kdysi jistý "bavič" Petr Novotný ve svých estrádách vydával za humor, a také to, kvůli čemu nemám rád Zdeňka Trošku. Zkrátka primitivní zábavu s vtipy tak podbízivě jednoduchými, jak jen to je možné, aby si na své přišel i ten nejomezenější divák. Zapomenout nesmím ani na prvoplánové "hospodsky lidové" vulgarismy, které měly vyjít z módy ještě předtím než do ní vůbec přišly.. Ano, je pravda, že Dívčí válka je hra aktuální i dnes. Ovšem díky čemu? Díky tomu, že se tak moc podobá současné ubohé zábavě. Je-li tohle nejpovedenější Ringova věc, těch zbylých se opravdu, opravdu bojím. Bolelo to. ()

cheyene

Úsměvný pohled do šera našich dávných věků a počátků přemyslovského státu dle Jiráskovy pověsti. Za zmínku stojí skvělé herecké výkony a invenční scénář. ()

petaspur

Božský Ringo stvořil něco, co snad ani neměl v úmyslu. Tenhle výklad dějin mi zkrátka přijde zajímavější, než původní zkrácená verze monotónně přednášená učitelkou ve škole. Dokonce mi byly zatajeny skutečné charaktery hlavních hrdinů. Ještěže jsem samostudiem vše dohnal. Perun! ()

Adam Bernau

Tento národněobrozenecký kus zajišťuje F. R. Čechovi titul "žijící klasik", i kdyby se ostatním svým dílem sebevíc snažil o něj přijít. ()

WANDRWALL

Herci jsou kolikrát rádi, že mají co hrát. Že dostanou jakoukoli práci. A právě z tohoto představení, které vzniklo už po změně režimu, tak se dostalo do popředí, aby bavilo diváka jinak než tomu bylo dříve.***A to mám F.R.Čecha velice rád. Jeho cudné povídky, jeho srdcem psanou knihu - "Z mého života", která vysoce ční nad tímhle divadelním paskvilem.***(2.10.2010) ()

Othello

Estráda, kde se na můj vkus až příliš prvoplánuje a pitvoří, nicméně dobrý vtipy se taky najdou (hlavně Morricone scéna ). Jsem holt Cimrmanista a jako takový jsou moje nároky olbřímí -) ()

eraserhead666

"Oslové vždy vespolek se drbou." Skvělé, humorné zábavné, k popukání, místy až k roztržení bránice. Neopakovatelný výkon Mojmíra Maděriče, jeho přísloví sypaná z rukávů (ať už dávají smysl, či ne) mě dodnes dostávají ("kombajn valí doubravou"!). Perun s vámi! ()