Píše se rok 2020 a svět čelí smrtelné hrozbě. Není to ani nukleární válka ani teroristický útok, ale erupce gigantického supervulkánu bublajícího pod povrchem Yellowstonského národního parku. Poslední erupce podobné síly uvrhla celý svět do temnoty trvající šest let, spustila poslední dobu ledovou a snížila počet obyvatel na Zemi na pouhé dva tisíce. Vědci vědí, že roztavená láva tlačící se na zemský povrch z Yellowstonu jednou exploduje. Tento silný thriller založený na reálných faktech zkoumá, jaké ekologické, politické, ekonomické a společenské důsledky by taková katastrofická událost měla. Po naprosto zničujícím vyvrcholení se divákům naskýtá pohled na svět po apokalypse. (oficiálny text distribútora)

jondzavid

Ide o hraný fiktívny dokument o výbuchu sopečnej masy ukrývajúcej sa pod Yellowstonským parkom. BBC opäť excelujú, ale tentokrát je problémom stopáž - je to proste pridlhé (bolo by to treba prestrihať na dve hodky od prílišných vysvetlovačiek a bol by tu jeden z najlepších sopčných bijákov). Triky sú opäť na vysokej úrovni (až na tú odfláknutú tsunami vlnu sa dajú porovnať aj s niektorými kúskami z kina napr. Dante´s Peak alebo Volcano), príbeh tak realisticky podaný ako to BBC dokáže a aj úmrtnosť postáv docela prijateľná - takže pre tých čo nevideli aspoň 5 hraných dokov od BBC jednu * pridať a tie moje 3 sú len s prihliadnutím na to, že ide o dokument. žáner - filmy ako DP alebo Volcano tento snímok hravo strčí do kapsy. ()

Haide

Bože děkuji za snad jediný katastrofický film, který je postaven na reálných základech. Ano toto by se stát mohlo a někdy zřejmě i stane. Žádné vrtání do jádra a podobné nesmysly. Já osobně film brala více jako klasický BBC dokument než akční film, ale každému to může přijít jinak. Pro mne, jakožto fanouška vulkanologie to byl velmi příjemný zážitek, protože jde snad o první film s výbuchem sopky a následnými událostmi, který se nesnažil vymýšlet, aby dodal ději na akčnosti. Bravo! ()

Edit13

Docela experimentální sci-fi dokument BBC co by se stalo, kdyby.... Mně se tohle zpracování líbilo. Ze začátku jemné náznaky, poté přijde samotné vyvrcholení výbuchu. Při shlédnutí bonusů se vám dostane přímo odborného výkladu, z čeho tento dokument z budoucnosti vychází. Nejvíce se mi na tomto dílku líbí, že je natočen podle skutečně reálných hrozeb dnešní doby, žádné sci-fi plné nesmyslů. ()

gudaulin

Ale ano, slušně jsem se bavil. Otázkou nicméně je, jestli by si neměl dokument klást za cíl především přinášet informace...Tahle záležitost je klasickému pojetí dokumentu už opravdu hodně vzdálená a temín "dokument" by mě v sovislosti se "Supersopkou" vůbec nenapadlo použít. Ve filmu vystupují výhradně fiktivní postavy a příběh se odehrává v blízké budoucnosti, jedná se tedy spíž o science fiction ve stylu "co by se stalo, kdyby..." , ztvárněná jako katastrofický hraný film. Na televizní projekt slušný rozpočet, kvalitní triky a obstojná atmosféra. Na druhé straně dlouhá stopáž a jen průměrné herecké výkony. Celkový dojem 70%. ()

Machrovic

Perfektní dokument (nikde jsem se toho o erupcích takovou přístupnou a nenucenou formou tolik nedozvěděl jako v první části tohoto film), ale jinak herecké "výkony" nic moc. Chcete-li vidět jak vypadá supererupce - dobrá volba, chcete-li však vidět kvlalitní katastrofický film, budete se muset ohlédnout po jiném dílku. Hodnocení podle částí: 1. část: 4 hvězdy, 2. část: 2 hvězdy. ()

• Film byl nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší speciální efekty. Nominaci však neproměnil. (Terva)