Audience

Československo, 1990, 78 min

Réžia:

Jiří Menzel

Scenár:

Václav Havel (divadelná hra)

Kamera:

Ervín Sanders

Spisovatel Vaněk je zaměstnán v pivovaru, protože tam prý nemůže škodit socialismu a není v zájmu státu, aby lépe uplatnil své vzdělání. Jeho nadřízený, starý sládek, má o něm podávat hlášení STB. A tak požádá Vaňka, aby si udání na sebe napsal sám. (oficiálny text distribútora)

Ozzy2

Když toto ztvárnění viděl VH, rozčílil se, že mu z toho Lanďák udělal úplně něco jiného.A to byl prosím střízlivý, protože jen deb.il může uvěřit tomu, že těch piv vypil tolik.V těch půllitrech byla samozřejmě obrácená sklenička, takže dohromady vypil ta piva asi tři.On byl totiž jako herec opravdu klasa, jinak by se těžko uchytil jak v Činoherním studiu, tak ve Vídeňském Burgtheatru.Je velká škoda, že Václav Havel je uznávaným spisovatelem a dramatikem od New Yorku po Tokio, jen češi jeho hry vůbec nechápou, protože jejich mentalitě je bližší humor Švejka a Cimrmanů, těm s IQ pod 90 Kameňáku a Babovřesk. ()

mira007

Zfilmovaná divadelní hra Václava Havla, který do ní zakomponoval své skutečné zážitky, když makal jako dělník v pivovaru. Hra o dvou hercích s famózními Abrhámem a Landovským. Ačkoliv Hvlovi hry pro mne byly vždy hrozně složité a často k těžko pochopení, tak tahle komedie je vyjímkou. K zapamatování mi pomohlo, že v pořadu Šaráda udělali Šíp s Abrhámem ještě zábavnější pokračování. ()

mcleod

Jsi přece inteligent, ne? Máš přece politickej přehled, ne? Píšeš, ne? Kdo jinej má vědět, co vlastně chtějí vědět, než ty? Výborná inscenace spíše průměrné Havlovy hry. Landovský hraje výborně stejně jako Abrhám. Zajímavý je doplněk záznamu, ze kterého je natolik cítit porevoluční atmosféra, až působí poněkud bizarně, avšak nikoli nemístně. ()

Radek99

Legendární záznam Havlovy jednoaktovky uvedené v Činoherním klubu s opravdu výjimečnou besedou s herci a autorem na konci představení, v níž je velmi silně zakonzervován duch doby... Skvělý Havlův text založený na práci s frázemi a jejich repetici a skutečně živelný Lanďák...ta role mu byla napsána skutečně ,,na tělo"... ()

Frajer42

Občas si situace žádá, abych svůj kulturní život proložil také nějakým tím divadlem. Bez mučení se přiznám, že nejsem zapřísáhlým fanouškem a obdivovatelem Václava Havla. Toto představení se mi ovšem nesmírně líbilo. Na naprosto jednoduchém principu vystavěný "hospodský" dialog kritizující nešvary socialismu. Představení se mi zřejmě tolik líbilo i proto, že podobné hospodské debaty už člověk zažil tolikrát, že se s nimi krásně dokáže sžít. Politických narážek se do hodinové představení podařilo vměstnat opravdu spoustu. Jediným malinko smutným faktem zůstává to, že "systém vzájemné výpomoci" nebyl výdobytkem své doby, ale přenesl se i přes změnu režimu. ()

• V audionahrávce (1975) říká Vaněk (Václav Havel), že Bohdalové je 47. Zde v hrané verzi (1990) říká Vaněk (Josef Abrhám), že Bohdalové je 43 (což ji opravdu v roce 1975 reálně bylo). (Dvorik)
  • Actor´s Studio v New Yorku hru uvedlo 17. listopadu 1989. Představení viděli zástupci společnosti MJM Inc., a protože se jim líbilo, domluvili se a v lednu 1990 v Praze pod dohledem kamer konfrontovali své představení s nastudováním Jiřího Menzela. (triatlet)
  • V New Yorku celý filmový projekt jistil svou osobní a uměleckou autoritou Paul Newman, v Praze projekt zastřešil Filmexport. (triatlet)