Maďarský hraný film z vojenského prostředí. Ve středu děje stojí voják - tankista, András Beke, v civilu vynikající traktorista, avšak zatížený individualistickými, sobeckými a povýšeneckými předsudky, který se vlivem správného výchovného působení velitelů a celého vojenského kolektivu za rok presenční služby změnil natolik, že se stal platným členem vojenského kolektivu a byl povýšen na svobodníka. Film správně ukazuje základní rysy lidově demokratické armády a výchovy člověka v ní.(FILMOVÝ PŘEHLED 25 / 1953) (oficiálny text distribútora)

ripo

Naši lidově demokratickou armádu nelze srovnávat s žádnou z armád buržoasních státu, předmnichovskou buržoasní republiku nevyjímaje. Nejde zde jen o to, k jakým cílům naše armáda slouží. Jde i o vnitřní duch armády, který se naprosto změnil. Naše armáda se kromě své branné síly stala i velkou výchovnou silou. Tisíce mladých lidí, kteří procházejí základní službou, procházejí zároveň velkou a účinnou politickou a morální školou. Naše armáda učí své vojáky nově žít. Učí je tomu, aby všechny dobré vlastnosti, které získali na vojně, přinášeli i do civilního života. Učí je správnému kolektivnímu způsobu cítění i žití, v němž se však nijak neztrácí individualita a charakter každého jednotlivého vojáka. — Takové myšlenky nás napadají, vidíme-li maďarský film „Tankista Andráš". Nezáleží na tom, že je to film maďarský; vždyť maďarská armáda jde stejnou cestou a za stejným cílem jako naše, učíc se z velkého vzoru Sovětské armády. Převýchova vojáka-tankisty Andráse Beke, v civilu traktoristy, který se ve vojenském kolektivu mění z větroplašského náfuky a individualisty ve správného člověka, který ví, jak a proč má žít a pracovat, je hlavní myšlenkou díla. Je však třeba říci, že při veškeré svéráznosti, kterou toto maďarské dílo svou látkou i jejím zpracováním přináší na naše plátna, trpí film suchostí výrazových prostředků, což mu ubírá na poutavosti a přesvědčivosti. Filmový přehled 25/1953 ()