Zákon trhu

(festivalový názov)
  • Česko Zákon trhu (viac)

Thierry má 51 rokov, a odkedy zatvorili podnik, v ktorom pracoval ako robotník, teda už 20 mesiacov, je nezamestnaný. Za ten čas si vypočul plno rád, absolvoval niekoľko rekvalifikačných kurzov aj prijímacích pohovorov, ale všetko zbytočne. Nechce poberať podporu v nezamestnanosti ako niektorí bývalí kolegovia, chce sa opäť zapojiť do pracovného procesu, aby jeho žena a postihnutý syn netrpeli. A hlavne nechce patriť medzi ľudí, ktorí sa v spoločnosti cítia menejcenní. Nakoniec zoženie miesto strážnika v nákupnom centre. Má dávať pozor, sledovať ľudí. On sám však zakúsil dosť poníženia na to, aby sa mu chcelo ponižovať druhých. Čoskoro sa ocitne pred morálnou dilemou. Čo všetko je ochotný akceptovať, aby si udržal prácu? (MFFK Febiofest)

radektejkal

Po "Do boje" další brizéovské sociální drama, a pro mě jsou obě dramata až hororově dramatická. Mám pocit jako bych se díval na opravdové horory, příšery skryté všude, které děsí ať už o nich víte a dovedete je pojmenovat, nebo ne. A jako divák hororu mám úlevný pocit, že se to odehrává někde jinde a v jiné době - a pokud ne tak, tak alespoň, že je "pouze" virtualita. Trochu mi vadila postava postiženého syna (viz též Sarkastic****), zde měl ubrat a přidat jinde. ()

Marigold

Veristické sociální drama složené z trýznivého kolotoče hledání práce / vykonávání práce, která výrazně atakuje hranice lidské důstojnosti. Brizého metoda připomene bratry Dardennovi, bohužel mu chybí jejích dynamika, načasování i schopnost příběh završit nejsilnějším možným způsobem. Důležitý, ale do ztracena vyznívající film o tom, jak nelítostně se dnes měří hodnota člověka. [Cannes 2015] ()

Aljak

Námet skvelý, ale spracovanie nesmierne nudné bez akejkoľvek dynamiky a poriadnej zápletky, ktorú si sociálna dráma na takúto tému rozhodne priam žiada. Popis k filmu znel viac než len dobre, no celkový dojem zostal ďaleko za očakávaniami. Škoda! Je mi ľúto, keď je potenciál filmu tak v ústraní ako v tomto prípade. A to som čakal, že práve francúzska produkcia nebude takáto márnotratná... ()

Hafran

Film, který ukazuje, že i když člověk klesá ve spirálách, pořád může zůstat člověkem. Lindon opravdu hraje výborně, polo dokumentární zpracování se k výpovědi hodí. Na druhou stranu příliš nevybočuje z klasické festivalové výpovědi o neřádech doby a je tak zašlapán exotičtějšími filmy. Možná si ale zaslouží větší pozornost. ()

Snorlax

Téměř baladicky pojatý příběh o hodnotách dnešní společnosti. Spàchejte klidně vraždu, můžete pak o tom napsat knihu, třeba o vás i natočí film a budete slavní. Jen se neopovažujte ztratit zaměstnaní, ztratíte tím nejen příjem, ale i hodnotu pro okolí, přijdete o svoji důstojnost. Bezchybný Vincent Lindon v až úsečně zpracovaném filmu si několikrát musí sáhnout na samé dno a snažit se zachovat si zbytky své důstojnosti. Zàvěr mà nesmírnou emoční sílu, tváří se jako prostinké vyšumění do ztracena, ale když člověk zváží, co v tu chvíli Thierry dokázal udělat s vědomím svého předchozího stavu, je to parádní gradace. ()

18. Festival francouzského filmu

18. Festival francouzského filmu

10.11.2015

18. ročník Festivalu francouzského filmu proběhne v Praze (18.-25.11.), Brně, Českých Budějovicích a Ostravě (19.-25.11.) a Hradci Králové (23.-29.11.). Festival uvede dvanáct předpremiérových titulů… (viac)