Americký historický film o mužích, kteří rozpoutali válku kvůli ženě. Dramatický příběh se odehrává v jedenáctém století, kdy se lenní rytíř Chrysagon rozhodne využít svého práva "první noci", které mu zaručuje právo strávit svatební noc s nevěstou kteréhokoli svého poddaného. Tentokrát jde ovšem o víc než jen o nezadatelné právo. Vesnická dívka Bronwyn je totiž víc než jen půvabná a energická a šlechtic se do ní zamiloval. Chtěl by ji získat jen pro sebe, což se vůbec nelíbí ženichovi, který vyvolá vzpouru a postaví se proti nařízení a autoritě svého pána. (oficiálny text distribútora)

flanker.27

Válečník není špatný film, ale zub času ho ohlodal až na cimbuří. V některých chvílích dokáže být na svou dobu celkem realistický i drsný, jindy je však naopak příliš melodramatický a naivní. Heston má charisma na rozdávání a dokud nedojde na tu romantickou linku, je to hodně dobré, pak ale začnou "smyčce" a už to není ono. Logicky ta láska způsobila problémy všem a přivodila na ně zkázu. Znovu varování, že ve stavu zamilovanosti nemá člověk dělat žádná zásadní rozhodnutí. ()

mortak

Po Benu Hurovi další role Hestona, ve které objevuje podstatu křesťanství. I zde jde o mix romantické zápletky (dva bratři, pomsta, vášeň k ženě - trdiční propriety romantismu) s výkladem křesťanství (řetěz násilí přetrhne jenom odpuštění, ovládnutí svých vášní a vědomí viny), a to vše je prokládáno barvitými násilnými dobrodružnými scénami. Nevím, jak na jevišti vypadala původní hra "The Lovers", ale film vyznívá spíše jako pocta Nietszchemu (žena jako odměna bojovníka po bitvě - Tak pravil Zarathustra; vztah pána k poddaným - Genealogie morálky). Američané si s filosofií nikdy hlavu nelámali - jejich pojetí křesťanství je válečnické, militantní a hedonistické. Dnes ho propaguje například Stallone v Rambovi IV. ()

Arsenal83

Film si vyslúžil pochvalu za znázornenie historického prostredia, na strane druhej je postavený na mýte - právo prvej noci je historikmi dávno vyvrátené, je to legenda. Hlavní hrdinovia sú ale výrazne odpudiví a hrncové účesy len pridávajú na tom, že žiadnu romantiku, ktorá má inak v podstate plynúť z polovičného znásilnenia, tu divák necíti. Inak je film na dnešnú dobu nemotorný a ťažký na pozeranie. ()

gudaulin

Ve 13 letech jsem byl vášnivým čtenářem romantické rytířské literatury a kdybych v té době, kdy byl mým vzorem Ivanhoe Waltera Scotta, zhlédl i Schaffnerova Válečníka, určitě by se mi tohle drama z raného středověku líbilo. Bohužel od té doby už uplynulo pár dekád a romantismus v literatuře ani na stříbrném plátně už mi mnoho neříká. Válečník je snímek své éry, zapadá do série vysokorozpočtových historií inspirovaných hollywoodských děl, které se opíraly o slavná jména a dechberoucí výpravu. Právě výprava je důvodem, proč nakonec dávám třetí hvězdičku, protože přes půl hodiny trvající obléhání pevnůstky je působivé i dnes. O to víc s vědomím, že se na výsledném dojmu nepodílely digitální triky. To ostatní už vyčpělo, milostná linka je melodramatická, tempo rozvláčné, konflikt obou bratrů příliš patetický a chtěný. Fanoušci historizující fantasy se budou u Válečníka poněkud nudit. Výrazové prostředky tehdy zkrátka vypadaly jinak. Charles Heston v témže roce hrál titulní úlohu ve snímku Ve službách papeže, což je film spadající do zlatého fondu kinematografie, je nadčasový a filmovým fandům ho můžu jen doporučit. Válečník se sice zhlédnout dá, ale spíš jen v rámci mapování jednotlivých filmových epoch a stylů. Celkový dojem: 55 %. ()

Flego

Mám rád tie malé veľké príbehy vyseknuté z dejín, ktorých hlavným ťahadlom je osobný spor, pomsta či romantická story. Tu sa jedná o lásku šľachtica k poddanej a hoci je prvá polovica nadmieru rozťahaná, v druhej sa všetko vynahradí. Spolupráca Schaffnera s Hestonom sa však naplno osvedčila až o tri roky neskôr na planéte opíc. ()

• Napriek tomu, že sa odohráva v Normandii 11. storočia, bol celý nakrútený v Kalifornii – čo bolo na tú dobu najneobvyklejšie, pretože väčšina veľkých historických eposov bola natočená buď v Španielsku alebo Taliansku. (Arsenal83)