Drama Havajané navazuje na snímek Havaj z roku 1969 a oba filmy vznikly na motivy románu Jamese A. Michenera. Charlton Heston zde ztvárnil hlavní roli námořníka Hoxwortha, který se vrací na svou havajskou usedlost a dozvídá se, že dědictví jeho dědečka obdržel nenáviděný bratranec Micah Hale (Alec McCowan). Hoxworth se mu chce pomstít, zakládá tedy svou vlastní ananasovou plantáž. Jeho syn Noel (John Phillip Law) se ovšem zamiluje do dcery čínského farmáře (Virginia Ann Lee). Soužití lidí různého původu není zcela bez problémů, na konci snímku však vše dostává harmonický nádech... V Británii se snímek promítal pod názvem Pán ostrovů a byl mimo jiné nominován na Oscara. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Charlton Heston není z těch herců, které bych měl nějak extra rád. Jeho macho přístup mi moc nesedí a nesedí mi ani v tomhle filmu, i když se možná snaží ukázat, jak bílý člověk dovedl poničit i tak krásné míst, jakým je Havaj. Čínští a další asijští herci jsou zde ale mnohem zajímavější než hlavní hvězda. ()

pm

Tak teda dobrá, potlačím zklamání, zapomenu na to, jaký film to mohl být, ale není ...a budu laskavá: za Manciniho hudbu přidám jednu *. ()

majo25

No, čakal som viac...tá dráma tam bola nevýrazná, ani historicky som sa velmi nechytal. A pritom začiatok sluboval viac. Velmi tomu nepomáha ani veľká stopáž, či slabšie herecké vyznenie, áno aj Hestona, ktorý sa však na úlohu hodí. Chválim však jeho postavu, ktorá nebola podaná čisto ako dobráka, ale trochu aj všiváka. Tiež dobovú realitu...malomocenstvo, chudobu, špinu a pod. Škoda, začiatok lepší ako koniec. Hodnotenie: 55% ()

curunir

I keď nerád, ale musím dať len 2*. Film má pomerne zaujímavý námet len je podaný veľmi vlažne a nezaujímavo. Väčšinu prepísknutej dva a štvrť hodinovej stopáže som sa skôr nudil, prípadne plne nerozumel niektorým súvislostiam. Myslím, že zato z časti môže aj nevydarený strih, ktorý bez nejakého výraznejšieho upozornenia preskakuje dianie zaberajúce obdobie mnohých rokoch, u mňa poznajúc hlavne vďaka postupne šedivejúcemu Hestonovi. Najzaujímavejšia mi prišla pasáž na ostrove malomocných Molokai (Hestonovi z Ben-Hura určite známe), avšak i tá sa poľahky stratí. Malo to vlastne nejakú myšlienku? (3. komentár k filmu) ()