ZEMĚTŘESENÍ katastrofálních rozměrů rozpárá Jižní Kalifornii napříč. Los Angeles je srovnáno se zemí. Životy jeho obyvatel se změní jednou provždy. Superhvězdné obsazení v čele s Charlesem Hestonem v roli Stewarta Graffa, stavebního inženýra, který tu žije se svou bohatou manželkou Remy (Ava Gardner). George Kennedy představuje Lew Slada, drsného policistu, jež se snaží uhlídat pořádek ve zdevastovaném městě. lorne Greene hraje Sama Royce, majitele stavební společnosti uvězněného ve vlastní budově. Ve filmu ZEMĚTŘESENÍ se také setkáte s Genevieve Bujold, Marjoe Gotnerem, Lloydem Nolanem, Barry Sullivanem, Victoriou Principal a Richardem Rowntree. Film ZEMĚTŘESENÍ obsahuje jedny z nejúžasnějších speciálních efektů, které se kdy na filmovém plátně objevily. (oficiálny text distribútora)

noriaki

Když se mluví o katastrofických filmech 70. let tak se zmiňuje Dobrodružství Poseidonu, Skleněné peklo a Letiště. Na Zemětřesení si vzpomene málokdo. Je pravda že kvalitou za svatou trojicí trochu zaostává, ale ve všech důležitých kategoriích se drží minimálně na dohled. Charlton Heston mluví sám za sebe, Ava Gardner a Geneieve Bujold také nejsou úplně bez talentu, a režie se chopil velmi zkušený Mark Robson. Výsledkem je slušně odsýpající a na svou dobu působivý velkofilm s předem jasnou zápletkou. Své slavnější a lepší konkurenty paradoxně předčil v postavách. Dokonce by mi nevadilo kdyby se litosférické desky pro jednou uklidnily, protože by mi stačilo obyčejné vztahové drama. ()

Lima

70.léta velmi přála katastrofickým filmům, zato nepřála Charltonovi Hestonovi, který postupně ztrácel pozici globální superstar a tohle byl jeden z jeho posledních záblesků, jak dát o sobě vědět. Kdybych měl jedním slovem popsat prvních 50.minut, kde se seznamujeme s postavami a vytváří se nějaký příběhový základ pro samotnou katastrofu, napadá mě pouze dnes tak oblíbené slovo „cringe“. Ano, spousta scén tu lavíruje na hraně trapnosti, ať je to dialog o nymfomankách, Kennedy čumící v tranzu na kozy, všechny scény z baru, včetně směšně miniroličky Waltera Matthaua, celá role Marjoe Gortnera coby úchyla (který když leze do uniformy, bere si paruku a hraje si na drsného vojáka) atd. Korunu tomu nasazuje vyhaslá Ava Gardner, která hraje dcerušku magnáta, přičemž oba herci byli věkově téměř stejně staří a oba vypadají spíše jako manželé. Prostě „cringe“. Triky jsou fajn, všechny přední i zadní projekce vypadají pěkně a jenom dokazují, že není třeba umělého hnusného CGI (koukám na tebe, Dwayne Johnsone), bohužel celkový dojem z filmu je přinejmenším rozpačitý. ()

Lacike

Spolu so Sklenenym peklom jeden z mala katastrofickych filmov zo sedemdesiatych rokov, ktory stoji za to vidiet aj dnes. Zvlastne, ze obidva vznikli v rovnakom roku. A aj ked je meritko katastrofy v Zemetraseni väcsie, tak Sklenene peklo je predsa len o triedu lepsi film. Jak kvôli postavam, ktorych bolo v Pekle viac, boli hviezdnejsie obsadene a lepsie napisane. Ci uz sympataci o ktorych zivot som sa bal, tak aj parchant, ktoremu som tam cely cas prial smrt. Z postav v Zemetraseni ma zaujal chrabry ale nie bezchybny Heston, unaveny policajt Kennedy, nadherna Geneviève Bujold, Victoria Principal s peknym trickom ale otrasnou parochnou na hlave a ako bonbonik tu je nonstop ozraty Walter Matthau, ktory ma cele zemetrasenie na haku. Zvysok je nevyrazny alebo nesympaticky dobytok na porazku. Technicka stranka je miestami stale velmi pôsobiva. Najmä ked sa otriasaju skutocne mensie domy. Ale aj makety mrakodrapov vyzeraju miestami stale pôsobivo. Napinavost Skleneneho pekla, v ktorom boli postavy uväznene v obmedzenom priestore, ale film nedosahuje. Zaujme aspon necakane tragicky zaver pre niektore hviezdne obsadene postavy. Takze aj ked je vysledkom o triedu horsi film ako Sklenene peklo, tak je to stale prvotriedna zanrovka. 8/10. ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +vyzuální efekty, děj, Charlton Heston, George Kennedy, Genevieve Bujold a další herci-ten závěr mohl být dramatičtější (úzkostnější)/// Klasika mého dětství. Vždycky jsem měl rád katastrofické filmy a před 10-15 lety v televizi ani jiné nedávali. Na tento jsem si matně ale rád vzpomínal. Hlavně jsem si pamatoval přehradu a v závěru jak polda (George Kennedy) zachraňuje dívku (Genevieve Bujold) a někdo se obětuje (to už ale neprozradím). Hodně dlouho jsem to chtěl znovu vidět a tak jsem neváhal a koukal na to na Markýze až do tří do rána. A jsem rád, Zemětřesení se mi opět líbilo. Dnes bych sice uvítal i více postav a mohly být ještě prokreslenější, ale i tak docela spokojenost. No a samotné zpracování? Je jasné že se to nemůže rovnat trikovým velikánům jako Den poté apd. Ale na tehdejší dobu to je vrchol a vlastně i dnes je to neurážející a koukatelné, jen bez počítačových triků./// Celkem 90%/// ()

Chrustyn

Jeden ze slabších a prakticky zapomenutých katastrofických filmů 70. let. Film jede v zajetých kolejích a tak nás první polovinu seznamuje s hromadou postav aby je poté vystavil dané katastrofě (v tomto případě zemětřesení) a ony poté mohli bojovat o život a divák si mohl odškrtávat, kdo z nich zemře. Film neurazí, ale určitě nemá na klasiku jako je takové Skleněné peklo. ()

• Mnoho scén zůstalo ve střižně (více než 30 minut). (džanik)
  • Když spolu hovoří Stewart (Charlton Heston) a Denise (Genevieve Bujoldová), scénář, který drží Stewart v ruce je k tomuto filmu (Zemětřesení) a je otevřen na straně, jež obsahuje scénu, která je právě točena. (džanik)
  • V plánu bylo pokračování filmu - Zemětřesení 2 - a George Fox už měl i načrtnutý scénář. K realizaci už nedošlo. (džanik)