Chuť melónov

• Česko Chuť melounů (viac)
Erotický / Dráma / Muzikál / Komédia / Sci-Fi
Taiwan / Francúzsko, 2005, 114 min

V zatím posledním filmu režiséra Tsai Ming-Lianga je řada prvků, jež se objevily i v jeho snímku z roku 2001 Kolik je tam hodin? (byl uveden na MFF Karlovy Vary v sekci Horizonty oceněné filmy). Dívka jménem Shiang-Chyi se vrací z Francie domů a v Tchajpeji zjišťuje, že celé město trpí nedostatkem vody. Náhodou se setkává s prodavačem hodinek Hsiao-Kangem, jehož zná z dřívějška, a něžná romance pokračuje v jejím bytě. Dívka ovšem netuší, že Hsiao-Kang nyní točí pornografické videofilmy a že přímo v sousedství se dějí podivné věci a setkávají se tam podivní lidé. Co se stane, když jim Shiang-Chyi zkříží cestu? Útržkovité filmové vyprávění je protkáno živými a imaginativními hudebními sekvencemi, které diváky vzdalují od tajemných věcí, odehrávajících se v dívčině bytě. (MFF Karlovy Vary)

Krasus

Zajímavé skloubení muzikálu,komedie a erotického obsahu.Námět brilantní,scénář ještě lepší,jen bylo vidět,že režie nebyla stoprocentní.Nevím jistě jestli je normální u Asijských filmech nemluvit,ale pro mě to bylo utrpení v podobě hluchých míst,zvláště potom ke konci.Dávám 75%,neboť mě oslovila Asijská kontroverze,ujetost a vůbec v poslední době právě Asijský film. ()

d-fens

Opustenosť, sociopatia, neschopnosť nadviazať kontakt, uzavretosť vo vlastnom svete, redukcia vzťahov na uspokojenie telesných potrieb....a do toho raz optimistické, inokedy posmutnelé ale nerezignované hudobné klipy, ktorých text je asi niečím ako maniakálne exaltovaným povrchným sprievodcom po myšlienkovom svete tohto filmu. Tieto hudobné vsuvky by samotné boli asi trápne (aj keď technicky a formálne sú veľmi pekné a nápadité), ale v kontexte filmu výborne ostro kontrastujú s rezignovanou atmosférou filmu, a podčiarkujú celkovú prázdnotu postáv.... Dievča aj túži po láske a snaží sa ju hľadať, chlapec sa rovnako nebráni pocitom, ktoré boli pre neho cudzie, ale žiaľ, celá táto túžba po láske končí otrasným precitnutím v poslednej scéne a poslednom zábere filmu.... Nemám rád konce takýchto filmov, pretože nikdy vlastne neviem, čo mi chcel režisér-autor povedať, resp. na ktorej strane stojí on. Je záver filmu niečo ako strašlivý obraz postmoderného človeka a kritika voči nemu (reflektujúc televízny "podmaz" vo filme, v ktorom reportéri miestnej tv-stanice informujú o katastrofálnom suchu v krajine, ponúka sa zaujímavá metafora "vyprahnutého" sveta s nedostatkom vody-lásky, ktorá je nahrádzaná melónom-melónovou šťavou ako symbolom sexu), alebo je to skôr forma zmierenia sa s prázdnotou našich životov, ktoré si napriek tomu máme užiť čo najviac, ako sa len dá?? .... "Chuť melónov" mi pripomenul mexický "Súboj s nebom", jeho mĺkvosť, obscénnosť, pomalé tempo, skúposť na slová, formálnu sofistikovanosť a estetickosť....ale žiaľ tu mi chýbal nejaký "hlbší" motív, napätie a snáď aj ten extrémny humanizmus, ktorý som cítil z mexického "Súboja" ()

honajz2

Dělá mi problém to ohodnotit a to mám Tsaiovy filmy rád a už jsem jich viděl hodně. U Tsaie není šílený výběr žánrů nic nového, v roce 1998 natočil svůj film Dong, který je artový dramatický sci-fi muziál, přičemž všechny žánry tu skvěle fungují a dávají dohromady jeden celek, můžu ten film jenom doporučit. Chuť melounů má taky šílené složení žánrů a taky tady všechny fungují, i když ne tolik, jako v Dongu. K pochopení toho, co se většinu filmu vůbec děje je třeba znát předchozí dva díly této trilogie, tudíž Kolik je tam hodin? a Tian qiao bu jian le. Většina tady ty filmy neviděla, tak se ani nedivím tomu, že ten film nechápou. Každopádně v Chuti melounů se nám dvě ústřední postavy z trilogie opět setkávají, ale bojí se mezi sebou zase navázat vztah (což nám napovídají vynikající muzikálová čísla, která tu opravdu nejsou zbytečně). Tsiao-kang už neprodává hodinky, maká jako pornoherec, to víme už od Tian qiao bu jian le. Každopádně, asi bych měl napsat, proč mi dělá problém to nějak ohodnotit - první polovina se mi líbila, jsou tu opět skvělá (a poněkud bizarní) muzikálová čísla, funguje zde i žánr komedie a je tu nejedna opravdu vtipná komická situace. Ani mi to nepřišlo moc utahané. Ita sci-fi sem patří, byť jenom trochu, protože film nám na začátku řekne to, že na Tchaj-wanu jsou obrovská sucha a lidem se vyplatí pít šťávu z melounů - no uznejte, sci-fi to je. Do té doby bych filmu klidně dal i 4*. A pak bum, přišla druhá polovina a já jen sledoval, jak moje nadšení upadá. Muzikálové číslo bylo jenom jedno, jinak se tu nic pořádně nestalo, teda jo, stalo, víc se tu šukalo, ale jinak se tempo filmu zpomalilo, bylo to nudné a ničím zajímavé. Navíc závěr sice chápu (celý ten film je výsměch pornoprůmyslu, který kvůli penězům je schopný natočit všelijaké bizarnosti), ale i tak už mi přišel moc přehnaný, i když ten film celou dobu provokuje diváka už od začátku. Za druhou polovinu bych dal sotva 2*. A co teď s tím, když jedna polovina filmu byla dobrá a druhá nudná a hloupá? Dávám průměr, ale většina Tsaiových filmů je mnohem lepší, než tenhle, i když se mi ta první polovina líbila. 3* ()

Marius

Melóny mi boli prezentované ako „film aký si ešte nevidel“.....a to je absolútna pravda. Antilovestory z prostredia natáčania pornofilmov poňatá ako muzikál, to som teda ešte nevidel. Ultradlhé zábery, minimum dialógov, absurdné situácie a s nimi do kontrastu v najprekvapujúcejšej chvíli postavené muzikálové čísla, ktoré konkurujú i výstupu v Cha no Aji. U mňa jednoznačne vedú dáždnikový taneček a naprosto neprekonateľná záchodová choreografická vsuvka „ty to zvládneš“. Hodnotenie berte s rezervou , toto sa bežnému chápaniu pojmu „film“ vymyká takže je úplne jedno koľko by som dal....bavil som sa kráľovsky. Nezabudol som na niečo ....? Ahaaa a sú tam melóny .......(x+1)/25z+ 13 / 10 kde x je počet melónov ktoré ste nezjedli a z počet melónov s ktorými ste súložili) ()

Tommy987

Takéto skvosty (ak chcete, domyslite si úvodzovky) sa podľa mňa dajú hodnotiť buď plným počtom alebo odpadom, nič medzi tým. Neviem, čo by som vytkol, neviem, čo by som pochválil... ale väčšinu času som sa bavil kráľovsky. A je to tak veľmi iné, ako prakticky čokoľvek, čo som doteraz videl, že tých päť hviezd skrátka dám. Btw melóny rulez.. :-)) ()

• Režisér Tsai Ming-liang chtěl původně film zaměřit na příběh babičky, která zjistí, že její vnuk pracuje v porno průmyslu, ale když jeho kamarádka a spolu-režisérka Ann Hui nemohla hrát roli babičky, Tsai se rozhodl změnit tuto roli na mladou dívku a Chen Shiang-chyi si díky tomu zopakovala roli své postavy z Tsaiovy staršího filmu Kolik je tam hodin?. (HappySmile)
  • Spousta diváků při promítání na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu opustila sál při finální scéně. (HappySmile)
  • Dávno předtím, než Ming-liang Tsai natočil právě Chuť melounů, tak často v žertu pronášel, že pokud se jeho filmy budou i nadále potýkat s finančními problémy, tak bude nucen přejít do pornografického průmyslu. (DaViD´82)