V každém z nás je kus hrdinství i kus zbabělosti. Kdo může vědět, čeho víc? Peter O'Toole v britském filmu, natočeném podle románu Josepha Conrada. Když nastupoval jako námořní kadet na jednu z obchodních lodí Jejího Veličenstva královny Viktorie, zdálo se, že má před sebou úctyhodnou, jistou kariéru. A první léta na moři dávala tomuto zdání za pravdu. Jenomže pak přišel ten den, který měl změnit celý jeho život. Člověk se nerodí jako hrdina nebo jako zbabělec, a nikdo si nemůže být jistý, jak se v mezní situaci zachová. Jim selhal. V tom jednom jediném okamžiku, v němž jej ovládl nepřekonatelný, děsivý strach ze smrti, v okamžiku, kdy není čas na rozumovou úvahu a člověk jedná pouze pudově, zakolísal, podlehl, zradil všechny svoje zásady. Zachránil svoji kůži – ale za jakou cenu! Byl mladý, zdravý, silný, stál na prahu života – ale život před ním ležel v troskách. Bude vůbec ještě někdy možné odrazit se od toho dna, na které dopadl?
Film režiséra Richarda Brookse je v pořadí druhou adaptací stejnojmenného dobrodružného románu Josepha Conrada. (První, ještě němá černobílá verze vznikla v USA již v roce 1925). Conrad, jeden z největších mistrů anglické prózy přelomu l9. a 20. století (1857–1924), v něm – stejně jako ve většině svých ostatních románů a povídek – zúročil dvacet let, která sám strávil na moři. Anglické obchodní loďstvo musel sice ve věku pouhých sedmatřiceti let pro podlomené zdraví opustit, zkušenosti a dojmy z dosavadního života se však staly nevyčerpatelným zdrojem jeho budoucí literární tvorby. (Česká televize)

Pohrobek

Po svém potupném propuštění z britského námořnictva hledá ex-důstojník Jim (Peter O'Toole) na orientálních pobřežích šanci k rehabilitaci. Nakonec obdrží od samozvaného generála úkol, přispět s moderními zbraněmi na pomoc tyranem utiskovaným obyvatelům ostrova Patusanu. Může začít Jimův boj proti utiskovatelům i proti sobě samému.... Podle románu Josepha Conrada - z jeho povídky Srdce v temnotách vychází i Coppolova Apokalypsa. Ano - a je to tady. Spojte si Martina Sheena z Apokalypsy, Lawrence z Leanova pouštního eposu a třeba ještě Marlona Branda z Ostrova v ohni a vyjde vám ústřední postava tohoto podivuhodného filmu. Tváří se to jako obyčejný dobrodružný snímek, ale stejně jako ve většině Conradových a koneckonců i Brooksových děl se tu skrývá něco víc. Neuvěřitelně životná a skvěle zahraná postava Petera O'Toola, který hraje ostatně jako skoro vždy za mlada na Oscara. Brooks se nebál těžkých literárních děl (Kočka na rozpálené plechové střeše, Bratři Karamazovi, Elmer Gantry) a i tady se mu podařilo vystihnout šířku, hloubku a duševní velkorysost ústřední postavy. ()

Karlos80

Jako dobrodružný příběh a přepis románové klasiky jen průměr ale Peter O'Toole jako gentleman lord Jim, který chtěl dokázat že není jen zbabělec je opravdu výtečný. Film obsahuje spoustu napínavých válečných scén jak na moři tak i na pevnině a od začátku až do konce nenudí..I když pravda, ta stopáž by mohla být o něco snesitelnější. ()

Anderton

Prvá tretina pôsobí ako príťažlivé exotické dobrodružstvo ako od Disneyho, potom sa dostanú k slovu vážnejšie tóny a film prepne na vojnový žáner, len samotná lokálna bojová scéna je iba priemerne a trochu ťažkopádne nakrútená. Skutočné filmové umenie tak nasleduje až po nej a takáto gradácia je samozrejme akceptovateľnejšia, ako keby to bolo naopak. Jedno je však isté, v hlavnej úlohe si neviem predstaviť nikoho iného, ako Petera O´Toolea. ()

lamps

Do Conradovy knihy jsem se nemohl ponořit a vyloženě mi kladla odpor, film mě ale potěšil. Širokoformátový velkofilm s epickou výpravou, skvostným obsazením a psychologií, která sice není tak silná jako v případě Lawrence z Arábie, ale napříč vyprávěním pečlivě rozvíjená až do nevyhnutelného zakončení. Některé sekvence si pravda formálně dost protiřečí a vedlejší postavy se nedaří vymanit ze známých škatulek, ovšem tahle cesta za vykoupením je svým dobrodružným rozměrem a famózním herectvím Petera O'Toolea zkrátka neodolatelná. Špetka Lorda Jima ny měla sídlit v každém z nás... 75% ()

dopitak

Je libo tři filmy v jednom? Ani ne, nechápu, proč se o to někdo pokusil. Jim dvě a půl hodiny trpí mindrákem z toho, že se jednou za bouřky blbě rozhodnul. To je jediný spojující prvek postavy, která v prvním dobrodružství skončí neslavně na moři, ve druhém pomáhá domorodcům proti pirátům, a ve třetím řeší bůh ví co. Nuda, kterou ještě umocnil dabing ČT. Eli Wallach neobvykle nakrátko (skoro nebyl k poznání), James Mason neobvykle zarostlý (taky sotva poznatelný). A nádherná Daliah Lavi, o které jsem se už rozplýval v mnoha jiných, dříve viděných filmech. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)