SpongeBob je nejoblíbenější mořská houba na světě a to nejen proto, že dělá ty vůbec nejlepší krabí hambáče. Chválil by ho zejména jeho šnečí mazlík Gary, kdyby ho ovšem právě kdosi neušnekl. A protože SpongeBob je doopravdy velký správňák, všeho nechá a vyrazí za Garyho záchranou. (CinemArt)

*CARNIFEX*

Absurdný príbeh o priateľstve a podpore sebadôvery s absurdnými postavičkami v absurdnom prostredí? No a čo by nie. Netvrdím, že som sa šúlal od smiechu, ale nebola to taká tragédia, ako som sa pôvodne domnieval. Každopádne, toto bola moja prvá skúsenosť so “špongiou” z ktorej nie som vôbec sklamaný. Na jeden krát to ušlo, humor sa mi pozdával aj keď je tak povediac “detskejší”. No a hudba trefná :) ()

Malarkey

Dobře, třetímu dílu už nenapálím pětihvězdu jako předchozím dílům. Pořád ale musím říct, že tohle je dobrej relax. Takhle vtipnej animák jsem zase zatraceně dlouho neviděl a Keanu Reeves v roli mentora byl totálně boží. Navíc si pořád myslím, že tvůrci musí být totálně zhulení nerdi, protože jinak nedokážu pochopit, že někdo něco takového vůbec vymyslí. ()

Toren

6,5/10 Šílenost na entou. Ale umí pobavit. Vizuální styl daleko lepší jak prasárna ve druhém celovečeráku a celkově to má mnohem nápaditější porci gagů a fíčur. Škoda přepáleného konce. Ale vlastně spoko. ()

JFL

S opravdu těžkým srdcem musím říct, že navzdory velkým příslibům přináší třetí SpongeBobův celovečerák velké mrzení. Stejně jako u předchozího filmu spočívá hlavní problém v tom, že producenti zjevně nevěří kmenovým scenáristům seriálu. Angažování Jonathana Aibela a Glenna Bergera, kteří mají na kontě masové hitovky "Kung Fu Panda" a "Trolové", zavání snahou vsadit na jistotu, ale to právě SpongeBobovi podráží nohy. Aibel a Berger mají na svědomí i předchozí "Houbu na suchu" a tentokrát se ještě zřetelněji vyjevuje, že tohle duo možná dokáže udělat líbivý celovečerní animák, který nikoho neurazí a vydělá kupu peněz, ale rozhodně vůbec nechápou podstatu a kvality SpongeBoba (respektive jimi sami nedisponují). Seriál o žluté houbě sice oplývá bravurně expresivní animací, dadaistickou absurditou a meta humorem, ale to ho ještě v principu neodlišuje od ostatních seriálů konce 90. let uváděných na Nickelodeonu či Cartoon Networku. Jeho unikum naopak spočívalo v profilaci SpongeBoba a z ní vycházejícího celkového stylu seriálu, do kterého Stephen Hillenburg projektoval svou pověstnou dobrosrdečnost, která pak sálala z každého dílu. Aibel a Berger naproti tomu jsou jen cyniční kalkulátoři, kteří svůj úspěch staví na upjatém naplňování ozkoušené šablony a na stupidní doslovnosti. Proto pod jejich vedením SpongeBob a jeho přátelé o srdečnosti a empatii musejí žvanit v křečovitě sentimentálních pasážích namísto, aby se tak prostě projevovali. SpongeBob v jejich scénáři přišel o své klasické atributy v čele s nadsázkou, nevázaností, ale také přirozenou upřímností a nápaditostí. Film zásadním způsobem zachraňuje a povyšuje jeho špičkový vizuál, který v novátorském uchopení výtvarné i animační stylizace 3D figur a objektů vyloženě bere dech. Navíc zachovává expresivitu kreslené animace a současně disponuje fascinující plasticitou a texturami. Jenže enormní dřina animátorů se nemá pořádně o co opřít. Bezradnost scénáře se vyjevuje obzvláště v cameo rolích, které opět postrádají nadsázku a jsou natahované za hranu svého wow efektu a stávají se jen vyprázdněným a nenápaditým opáčkem toho, co fungovalo v úplně prvním filmu. Právě "The SpongeBob SquarePants Movie" nejen že nestárne, ale díky zapojení Hillenburga a předních seriálových talentů zůstává strhujícím a současně dojemným i nezřízeně zábavným dokladem, jak vypadá opravdový spongebobovský celovečerák na rozdíl od tohoto tuctového bijáku, ve kterém SpongeBob jen vystupuje. ()

B!shop

Porad je to vtipna, svizna jizda, jako v pripade prvnich dvou dilu, ale bohuzel lehce sestupna tendence pokracuje. Hlavni problem je vicemene stejnej jako v pripade druhyho dilu, obcas zbytecna vata okolo, vyhazet dvacet minut a mame tu zas komedialni pecku. Vse ostatni je vlastne taky pri starym, dementni pribeh, mizerna-stylova animace a samozrejme halda totalne dementnich foru dohnanejch do krajnosti. S hercu se tentokrat predstavi Keanu Reeves a Danny Trejo a nejvtipnejsi na tom je, ze Keanu podava lepsi hereckej vykon, nez ve svejch normalnich filmech=furt mizernej, ale i tak pokrok. Takze celkove za me spokojenost, oddechovka paradni, ale jednicka zustava stale neprekonana. ()

DJ_bart

Infantilní derivát, který má s původním SpongeBobem pramálo společného - cílovkou již nejsou prakticky všechny věkový kategorie, ale výhradně TikTokem zdegenerovaný fakani. Marná snaha, Kýjenu. ()

filmfanouch

Třetí filmový SpongeBob má bohužel smůlu v jedné věci- Tvůrce téhle legendární oživlé houby Stephen Hillenburg zemřel 2 roky před premiérou třetího filmu na ALS a tudíž osud jeho legendární postavičky a jeho přátel zůstal v rukou někoho jiného. Režie třetího SpongeBoba se ujal Tim Hill, režisér prvního Alvina a Chipmunků či nedávné pohromy Děda, postrach rodiny, který společně s Jonathanem Aibelem a Glennem Bergerem (Kung Fu Panda 1-3, Monstra vs. Vetřelci) zároveň sepsal scénář. A právě ve faktu, že se na SpongeBobovi ve filmu 3 nepodílí samotný tvůrce dost možná vysvětluje ten pravý kámen úrazu. Totiž.... nerad bych hned na začátek řekl, že je SpongeBob ve filmu: Houba na útěku vyloženým průšvihem. Je to pořád neskutečně oukey animované řemeslo, jehož animace rozhodně nevypadá vyloženě ošklivě a očividně se musela s ní dát hodně práce. Háček je ovšem v tom, že zde se definitivně tyhle postavičky dočkávají 3D přerodu (v předchozím filmu s ním teprve lehce koketovali v samotném závěru). A skutečně platí, že 3D animace ve filmu není ošklivá a vizuálně nezajímavá. Jenomže už v tomhle ohledu SpongeBob ztrácí své kouzlo, které si svou specifickou animací budoval už od premiéry původního seriálu v roce 1999 a tahle animace se i přes svůj půvab rychle okouká, což prostě u té klasické SpongeBobovské animace jen tak nehrozilo. Jenomže to není začátek problému. Osobně se obávám, že fenomén a s ním mánie ohledně SpongeBoba dávno dosáhla svého vrcholu a podobně jako v případě Simpsononů jde už víceméně pouze o kopaní do mrtvoly. Přesvědčil jsem se o tom i díky zhlédnutí některých posledních epizod původního seriálu, které prostě postrádají údernost, zábavnost a celkově kouzelnost původních epizod. A to se dotklo i třetího filmového SpongeBoba, který prostě není tak třeštěně zábavným dobrodružstvím jako jeho dva předchůdci. Třetí filmový SpongeBob jako by vyloženě postrádal většinu těch trademarků, které máme s klasickým SpongeBobem spojené- Hlubší významy některých gagů, vyloženě očividnou tvůrčí hravost nebo jednoduše samotný divácký pocit toho, že vidíte něco neskutečně šíleného a přepáleného a přesto to funguje. I třetí SpongeBob se tentokrát snaží být též v některých ohledech přesahový a šířit jistá zásadní moudra, v tomhle případě se to ale prostě jen tak nedaří prodat. A je to jen další úkaz toho, že třikrát do stejné řeky prostě někdy fakt nevstoupíš. Někdy to přece jen začíná působit, že je kouzlo původního SpongeBoba zpátky, to kouzlo ale hned okamžitě následně zmizí a skutečně to vyloženě občas působí jako takový ten tuctový animák, který vás rozhodně neurazí a má pořád řemeslné kvality, přece jen si ale radši budete vzpomínat na předchozí dvě SpongeBobova filmová dobrodružství, kde to všechno fungovalo mnohokrát lépe a působivěji. Skutečně tu chybí nápaditost, přesah či nějaký reálně fungující emocionální dopad. A je to fakt smutné. I zde dochází ke kombinaci animace a reálného světa, tentokráte se tu místo Davida Hasselhoffa a Antonia Banderase setkáme nejen s Keanu Reevesem, ale i Danny Trejem a Snoop Doggem! Tam kde neočekávané zjevení Hasselhoffa tolik fungovalo a tam kde Banderas překvapivě do role padl tu tentokráte Keanu Reeves nejenom, že vyloženě nesedí, ale je ho tu až příliš. A když už se někde musí napsat, že je někde Keanu Reevese příliš moc tak je vám jasné, že je něco špatně! Problém by nebyl v samotném Reevesovi, který pořád platí za jednoho z nejsympatičtějších herců Hollywoodu, problém je v tom, že se jeho charakter do SpongeBoba ve filmu 3 jednoduše nehodí a především když se místo využití pro jedinou scénu z něj stává vyložený průvodce na dobrodružství SpongeBoba a Patricka. Je to vlastně dost deprimující. A o epizodce s Dannym Trejem, Snoop Doogem a zombíky snad vyloženě pomlčím. Třetí SpongeBob pořád funguje jako ideální zábava pro menší diváky, kteří se (z mé vlastní zkušenosti) velmi pravděpodobně budou u třetího SpongeBoba řechtat smíchy a brát ho jako pohádku roku. Jenomže třetí SpongeBob ve filmu už nefunguje jako zábava pro celou rodinu, která by měla univerzální přesah, ten nádech naprosto šíleně fungující zábavné taskařice, přidal na vyložené infantilitě a především to co vždycky dělalo SpongeBoba SpongeBobem. Animátoři se tu očividně vyřádili a pořád nejde o animovanou srágoru, SpongeBob ale u svého třetího filmového dobrodružství jednoduše přišel o svou duši. Jsem zklamán, vážně dost to bolí! () (menej) (viac)

silentname

"The SpongeBob Movie: Sponge on the Run" je asi v jadre celkom okey. Nemám pocit, že by vo filme bolo niečo vysoko urážlivé alebo vrcholovo stupídne, no na druhú stranu si nie som úplne istý, či je to najlepší film pre fanúšikov Spongeboba. Veľa postáv dokopy nemajú moc veľkú rolu a reálne do príbehu vstúpia až niekedy v druhej polovici. Miesto toho vidíme hlavu Keana Reevesa v zoschnutom chuchvalci, ktorý sa stane mentorom Spongeboba a Patricka na ich spoločnej misii zachrániť Garyho, máme tu Danyho Treja ako El Diablo (a very bad man) a potom je tu samozrejme Poseidon, ktorý uniesol Garyho pre svoje vlastné sebecké plány. Je tu niekoľko fórov, kde som sa pobavil, úprimne Keanu Reeves je vtipnejší než som si myslel, že bude. Film je dostatočne farebný a animácie sú veľmi pekné, no príbehovo ma to miestami skôr nudilo. A keď nevidíme naše obľúbené postavy dostatočne často, trošku som sa postupne začínal nudiť. Ale má to dobré srdce, má to niekoľko dobrých nápadov a celkom okey záver. No rozhodne ide o film, ktorý mohol zo svojho konceptu vyťažiť viac. Toto dobrodružstvo akosi nemá tú energiu, ktorú by som od Spongeboba chcel. Hodnotenie: C+ ()

hrona

Jsem velký fanda Spongeboba. U nás doma s dětma ho sledujeme a bavíme se u něj už od jejich útlých let . Ale tenhle výtvor s klasickým seriálem a myšlenkou, má pramálo společného. Jde o jeden z mnoha tuctových bijáků s touto animací. Jsou tam, pravda vtipné scénky, ale ruku na srdce, který animák toto nemá. Nemůžu si pomoct, sle přeslazená americká romantika s muzikálovými zpěvy se prostě ke žluté krabici moc nehodí. Myslím, že takhle by to přes pana Hillenburga nikdy neprošlo. Škoda asi jsem se příliš přetěšil. Tak raději zase zpět k seriálu. ()

rikitiki

Slabší Sponge Bob. Ne tak vtipný jako obvykle, ani ty charakteristické dada vsuvky to nezachraňují - mudrc Keanu, rapující zombie. Pokus o melodrama a vyzdvihování hodnot přátelství hraničí s dojímáním a ničí typickou ulítlou legraci jiných Sponge Bobů. SHRNUTÍ: S touhle houbou to trochu dře. ()

Pierre

Spongebob mě provází od školky po dospívání a dosud nepřestal...jde pravděpodobně o můj nejoblíbenější animák. Předchozí dva filmy sice zdaleka nepřekonaly seriál ale celkem se povedly a i když i seriál v posledních letech citelně slábne, nebyl důvod se na další celovečerní dobrodružství mořské houby v kalhotach netěšit. Fanouškovské triko bylo do již kina připravené. Ale buď to byla vina distribuce nebo si s sebou Covid 19 odnesl i produkční trpělivost ale Spongebob se nakonec rozhodl, že se do českých kin nepodívá a přenese se rovnou na streamovací služby, což byl pro mě důvod k soukromému státnímu smutku. Ale nějak jsem i na tento celelovečerák zapomněl, když v tu se najednou objevil legálně i na českém Netflixu v HD kvalitě s českým dabingem, což byla perfektní příležitost to nakonec (a prakticky bezokladně zhlédnout.) Ani nevíte, jak vám byl ten covidový čas najednou prosluněný! A nemyslím tím jenom, to, že dneska pěkně svítilo sluníčko. Takže jsem si radostí zaskákal po domě, šel jsem se projít, pěkně jsem se prošel (po cestě bral benzín)  a když se začala chylt tma, pro takovou  údálost vhodná, šlo se na to"  Těšil jsem se opravdu moc...možná až moc moc. Jako  se Spongebob těší  do práce.  Takže i proto jsem určitě tak zklamaný. Ale ono se to prostě nepovedlo. Což mám pocit, že by bylo na velkolepě dlouhý rozbor, který by se vyrovnal dvaceti receptum na Krabí hambáč. My to tady ale musíme vzít stručně. Tak začněme třeba už u té animace. Již podle ukázek bylo znát, že je hezká ale ke Spongebobovi se vůbec nehodí a bere mu tu duši, obyčejná 2D animace má v tomto případě své kouzlo a bohatě by stačila. Ale alespoň se na to kouká (až kýčovitě) hezky, takže mi je nějaká animace ukradená ale ten scénář! Ponechám stranou, že je námět vykrádačka několika animáků najednou včetně samotného Spongeboba. Spongebob naštěstí nikdy tak nestál na ději jako spíš na humoru. Ten byl postavený hlavně na pevně ustálených charakterech postav, jejich vzájemné interakci, vtipným dialogům, ironickému a ulítlému humoru, ze kterého jde až hlava kolem. Tady je vtipů sotva deset, z toho stěží polovina skutečně Spongebobovských. Dlouhou dobu je to uspávačka pro malé děti na dopolední vysílání ve všední den na Déčku, kde humor kromě pádů a řevu není takřka žádný. Pak Spongebob a Patrick vyrazí na cestu ale ani toto spolehlivé duo není tolik vtipné jako obvyklé. A rozhodně to nebude jenom novým dabérem Patricka, který mi prostě nesedí. Bohužel to asi nejvíce oživí zrovna nová postava mudrce podání herce Keane Reevese, která byla správně ulítlá a trochu to svými hláškami osvěžila. Jinak ale po jeho prvním výstupu následovala opravdu hrozná pasáž s oživlými zombíky.. Spongebo má být sice ulitlý, možná ulitlý až černohumorný a patří to k němu. Ale ty sklony dělat z něho znepojivou psycho záležitost, které se projevují v posledních seriíích už je mi cizí a při této pasáží se bohužel (obzlášť po uspávací půlhodině) projevila velmi negativně. Po příjezdu do Atlantic City se to už mohlo trochu rozjet ale bohužel taky pořád nic moc. I když alespoň poprava mohla být ještě sranda, tak se z ni stane úmělá reklama na budoucí seriálový spin-off a charaktery postav si přeháží naprosto jak chce. Z jízdy Patricka a Spongeba do začarovaného města s následujícím doprovodem Krabse, Sepiáka, Sandy a Planktona mohla být dobrá jízda, i když třeba klasická road-movie, tak osvěžena Spongebobvským humorem, o kterém jsem psal níže. To jsem tak nějak od toho čekal a bohužel se mi to z větší části nesplnilo. Ona to snad ani žádná road-movie není. Je to dějově rozplzlé a spíš taková směs různých barevných skečů, kterým ale chybí i ten vtip. Když si vezmu, kolik ikonických momentů Spongebob přinesl...a kolikrát mě v životě pobavil, jak jsem jako menší nadšeně vstával na ranní vysílani na Nově a pořád mě to baví, tak je to vážně slabota.Ať je ten koment ještě trochu delší a zakončíme to trochu pozitivně, tak dodám, že jsem to přece jen díky Netflixu moc rád viděl a svým způsobem se u toho i díky tomu nějak netrápil, ba si i zvláštně užil jedinečký okamžik sledování a tohoto dne. Protože jinak to už dlouho vidět nechci a je to pro mě důkaz, že Spongebob by už měl opravdu skončit. Místo události roku, zklamání roku. Nakonec mi i ta procházka přišla lepší než celý film. Aby jste z toho neměli depresi, jak Sepiák tak skončím něčím pozitivním. Je sice doba na pytel, ale všimli, jak je teď krásné to prosluněné barevné listí v přírodě? Věnoval bych tomu větší pozornost než novému Spongebobovi. To jsi to dopracoval, kámo. Ale řeknu vám, kdyby se mi chtělo do všeho tolik, jako se mi dneska chtělo do Houby na útěku (:D). () (menej) (viac)

M.i.k.e

tenhle styl animace Spongebobovi sluší,ale jako by ho připravil o duši a udělal z něj sterilní animák,kterých vznikají desítky.Děti se sice bavily,ale mě tam prostě ta ulítlá přeťáplost,kdy je to tak blbé až je to dobré prostě chyběla...40% ()

Nach

Pro mě po jedničce druhý nejlepší SpongeBob ve filmu. Výborně jsem se bavil od začátku do konce. Keanu Reeves to celé skvěle táhl jako průvodce kupředu a řadu gagů si budu velice rád připomínat. Oproti mnohým recenzentům nesouhlasím, že tento film je nejslabší i kvůli úmrtí původního tvůrce. Ne, vše si zanechalo původní duši i ráz a bavit se zde budou dospělí i děti. Mimochodem 3D animace zde není ani tak rušivá, jak jsem se bál, neb plně respektuje původní 2D animační styl. Za mě čtyři slunce z pěti. Přeci jen jednička je stále TOP. 75% ()

honajz2

V současnosti je fakt minimum nových filmů, na které se opravdu těším. Problémem je, že to moje těšení většinou skončí strašným zklamáním. A u třetího Spongebobova filmu to dopadlo, no...Hele, asi takhle - není to dehonestace jako u Scooba, ale povedený ten film taky není. Bavil jsem se docela dobře (někdo tady píše, že humor je založený jen na padání postav - tím pádem jsem buď viděl něco úplně jiného já nebo on(a)), potěšilo mě, že u většiny postav zůstali zachování dabéři (což ale v hodnocení nemá moc význam), některé scény jsou velmi povedené (hlavně ty se skutečnými herci - Machette a Keanu Reeves, akorát ten Snoop Dogg mi přijde mimo, ale čemu se divím, když se zaprodal Nickelodenu, čímý mu hráblo podobně jako The Rockovi... až na to, že u něj mi to nedává smysl). a v některých částech se mi na to dobře koukalo. Navíc to prostě je Spongebob a k žádným změnám charakteru nebo humoru (tam to teda mohlo být bizarnější, ale co už) nedošlo. Jenže pak tu máme ten divný nápad udělat celý film ve 3D animaci, což se u některých postav povedlo (Gary, Poseidon, Patrick...), ale u většiny ne a naprosto křiklavé je to u ryb, co tam dělají křoví. Ty totiž vypadají jak nějací opakovaně divně se vlnící maňásci či loutky - a rozhodně to nepůsobí přirozeně. Příběh je slabý a vystačil by na nějaký speciální 2x20 minut dvojdíl v seriálu, ale tady je natažený na hodinu a půl skrze naprosto zbytečnou (ale zase do jisté míry vtipnou) scénou ve westernovém saloonu se zombie kovboji a jejich vůdcem, kterého tu hraje Mačeta. Tahle vatoidní scéna mi tolik nevadí, o něco horší je pak to (asi) patnáctiminutové citové vydírání, kde se Spongebobovi kamarádi snaží Spongeboba zachránit před velkým špatným (abych nespoileroval). A zachraňují ho tak, že vypráví, jak se Spongebobem potkali na nějakém Korálovém táboře, kde všem strašně pomohl a od té doby pro všechny strašně znamená, atd... No paráda prostě. Navíc tahle slzopudná část je dost úmorná a protahuje už tak vleklý film. I ten konec šlo podat míň vyděračsky. Kvůli tomu je pro mě trojka Spongeboba zklamání, ačkoli se o vyložený průser nejedná (v porovnání s druhým filmem a většinou nových dílů). On celkově Spongebob po smrti Stephena Hillenburga dost upadá a hlavně díky němu je první film tak skvělý. Tohle už je celkem slabota. Škoda, já se fakt těšil, ale jak to moje těšení dopadá, už jsem psal v druhé větě svého komentáře. Slabé 3* ()

necisty

Spongebob mě baví i jako seroš a film v podobě nového zpracování nebyl vůbec špatný. Vtipné to bylo, děj žádný zázrak, ale ještě kromě pár muzikálových vložek to bylo super a zahřálo na srdci :). ()

David.Darco

Spongeboba som nikdy, ale že nikdy nevidel a sem ma dotiahol hlavne Keanu. Zápletka je extrémne infantilná a s ňou v podstate aj celý film. Sem tam sa však vyskytnú cool scény ako western so Snoopom a Trejom. Tam som sa fakt zasmial. Podarilo sa aj Las Vegas a Lavin La Vida Loca a prekvapila prítomnosť odkazov na Exorcistu :D wtf??? Aj tak je to ale infantilná jazda so slabučkou, otrepanou myšlienkou, ktorá ani nestojí za zhliadnutie. Keby išlo o kraťas čisto westernovej časti so zápletkou questu, bola by to celkom pecka. Asi si radšej niekedy pozriem pôvodný animák... ()

oveckaoa

Z těch 3 spongebobových filmů mě tohle přijde nejslabší. Nemá to vyloženě ani zápletku a je tam cca 5 vtipů a vtipných scén přičemž vyloženě kvalitní jsou tak 3 (nejlepší je asi Titanic pak si na moc nevzpomenu). Jediné co to zachraňuje je konec a ta píseň v té hospodě. ()

Mrkvič

Čím víc má člověk Spongeboba nakoukaného, tím je lepší a lepší. Sice po dvou dnech už ani nevím, o čem film byl, ale vím, že jsem se dobře bavil. Jen jednou jsem se začínal za tvůrce cítit trapně, když zombí piráti začali zpívat a tančit, ale potom se na scéně objevil Snoop Dog a pěvecké číslo dostalo svůj význam. Když potom Dany Trejo pokáral piráty, že zpívají a oni na to, že v pátek se může, byl vtípek kompletní a v mých očích i tanec samotný plně ospravedlněn. A stejně přemýšlím, jestli nedat i tu pátou hvězdičku, když jsem konečně viděl Sépiáka pět na Spongeboba chválu. ()

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla