Džamila

• Sovietsky zväz Džamilja (viac)

Film je rozprávaný z pohľadu mladého 12-ročného chlapca, samotného spisovateľa Čingiza Ajtmatova, autora novely Džamila. Príbeh sa odohráva v dedine Talas v Kirgizstane počas 2. svetovej vojny, ktorá zúri už tretí rok. Džamila je mladá a sebavedomá kirgizská žena ktorej manžel Saryk bojoval na fronte v Saratone, bol ranený a o niekoľko mesiacov sa vráti z nemocnice domov. Ľudia v dedine, starci, ženy a deti, pracujú na poli a zabezpečujú obilie pre chlapov na frontu. Medzi nich príde aj vojak s ťažkým zranením Danijar, do ktorého sa Džamila zamiluje a uteká so svojou láskou do šírych stepí. Manžel ju neúspešne prenasleduje. Vďaka tejto láske dospeje k vážnemu rozhodnutiu aj chlapec a odchádza študovať maliarstvo. (Volodimir2)

Flego

Príbeh zasadený do kirgizských polí a stepí poetickým sposobom rozpráva o nevinnej láske mladého chlapca na pozadí vojny. Výnimočným sposobom sú riešené výtvarné fragmenty a chlapcove obrazy ( sú farebné, zatiaľ čo film je čiernobiely ), taktiež je efektným sposobom natočená scéna krotenia koňa. Na film treba mať náladu, nie je pre každého, napriek krátkej stopáži je dostatočne zviditelnený sposob života domorodého obyvateľstva, jeho zvyklosti a tradície , čo nemusí každého baviť. ()

majo25

Príliš poetická dráma, ktorá stavia hlavne na obraze (obale) ako na príbehu (obsahu). Trasúca sa kamera pritom nedá ničomu vyniknúť. Potenciál témy bol nevyužitý. Niektoré scény pôsobia veľmi podarene, cítiť v nich cit pre melodrámu, na druhej strane viaceré scény sú jednoduché, nedotiahnuté a iba málo vťahujú diváka. Hodnotenie: 60% ()

Dionysos

Drsný život kirgizského obyvatelstva v době velké vlastenecké války viděný dvojím způsobem - jednak jako osobně silně citově zabarvené ohlédnutí do minulosti svého života z pohledu vypravěče - již dospělého malíře, jednak jako bezprostřední rekonstrukce zašlé doby pomocí zaznamenání osudů malíře coby dítěte (samotný syžet). Originalita filmu spočívá v oddělení (a opětovného sjednocení) obou pohledů pomocí malířových vzpomínek zhmotněných do barevných obrazů, které pomocí své barevnosti nabývají retrospektivního oživení (vybarvení, chcete-li) samotného černobílého příběhu viděného z tehdejší pozice chlapce (a co by ještě nechápajícího se mu události jeví černobílé, kruté...). Díky lásce Džamily a Danijara však dojde v chlapci k dospění a otevření se pro krásu života, kterou bude již na dosmrti hledat ve svých obrazech. Skvělá kamera; za scénářem stojí sám Ajtmatov. ()

Willy Kufalt

Poetické filmy mám poměrně v oblibě, ale Džamila zrovna nepatří mezi ty, které by mě přímo uchvátily. Některé scény i tak vnímám bez přehánění jako úchvatné (projížďka na vozech s koňmi ve dvou, převláčení pytle nasnímané z převráceného podhledu) a filmařsky je Poplavské snímek na vysoké úrovni, jen za srdce mě jako celek nechytil tolik, jak bych očekával. Možná to bude hodně odlišnou kyrgyzskou kulturou, kterou je film protkán a kterou nám bohatě představuje (přiznám se, že do letošní Challenge Tour jsem o nějakém státu Kyrgyzstán snad ani neměl ponětí, resp. patrně jsem na jeho existenci od dob středoškolního zemepisu už zapomněl). Když to srovnám s Karlem Kachyňou, který taky ve své tvorbě často nabízel dobu 2. světové války očima dětí, Kachyňovy filmy mi nejen zůstávají blížší, ale mají třeba i daleko víc fascinující řešení kombinace černobílého a barevného vizuálu (i jiných vizuálních filtrů), kdežto Poplavskaja možná až příliš jednoduše klade do černobílého filmu řadu prostřihů na barevné malby. Což zejména v závěru na mě působilo až trochu uměle. 65% (viděno v rámci "Challenge Tour 2021" – 30 dní se světovou kinematografií) ()

gogo76

Zaujímavý príbeh z kirgizských polí o chlapcovi a jeho tajnej láske. Vyhovovalo mi osadenie príbehu do vojnových čias, napriek tomu, že film žiadne vojnové scény neobsahuje. Je to obdobie, keď je väčšina mužov na fronte a na poliach i v domácnostiach sa musia obracať hlavne ženy. Film je prevažne v ruštine, sem tam zaznie nejaké to kirkizské nárečie. Postava Džamily je výborná. Je to sympatická, pracovitá a sebavedomá mladá žena. Určite si budem pamätať scénu naháňania na koňoch, kde by mal vyhrať muž, ale vyhrala Džamila, no a potom nevydarený vtip s ťažkým vrecom obilia. Nesadol mi záver s kreslenými obrázkami, ktorý film zbytočne zjednodušil a sťahuje ho do detskej kategórie. Hra s farbami pôsobí aspoň na mňa ako nevydarený pokus o umenie. Škoda toho, inak fajn film. 70%. ()