Sidney Stratton (Alec Guinness) je skromný, ale zapálený vynálezce, který po mnoha peripetiích objeví zázračné nezničitelné vlákno, které se nedá ušpinit a ani zničit. Z tohoto revolučního vynálezu však nejsou nadšeni ani vlastníci velkých textilních závodů ani prostí dělníci. Obě skupiny se pokusí ze strachu o svou holou existenci nevyzpytatelného vynálezce lapit za každou cenu. (KmK)

honajz2

Nebýt skvělého Aleca Guinnesse a pár povedených scén, tak je to jen unylý pokus o crazy komedii. On to teda unylý pokus pořád je, ale aspoň ne až tak. Takhle se ale tenhle žánr prostě točit nedá, chybí tomu často šťáva i pořádný vtip, někdy mi i přišlo, že se to bere až moc vážně, na to, že tam jsou takové bláznivé vtipné scény jaké tam jsou... Mě to holt neoslovilo a rozhodně jsem neměl pocit, že by to celé fungovalo. Chvílí je to komedie, chvíli zase drama a celkově to spolu moc nesouznělo. Nebo jsem aspoň neměl ten pocit. Kruci, v čem je problém takový námět natočit pořádně? Britové to mají mdlé, Američani zase moc jednoduché a příliš mířené na děti... Nějakou zlatou střední cestu se mi zatím nepodařilo objevit. Lepší 2* ()

corpsy

Tento, až príliš britský snímok sa javí ako inšpiratívny zdroj k disneyovkám z rokov 60tych ( ROZTRŽITÝ PROFESOR a ZAMILOVANÝ PROFESOR ). Lenže pokým tie spomínané filmy mali detský a mládežnícky nádych, tento sa snaží silou mocou presadiť izmus zvaný kapitalizmus. Áno, pri večnom prádle ( či inom infinitnom produkte ) by zanikli mnohé pracovné miesta, ale tu je to tak okato zamerané na vykorisťovanie, že to nemá s odľahčeným žánrom nič spoločné. Jednoducho povedané vedľajšie robotnícke postavy si prajú byť, práve s ohľadom na stratu práce, ožobračované. Toto nieje sci-fi, toto je aktuálne reálne. ()

Oktavianus

Nevtipná komedie o lidské hlouposti završená závěrečnou honičkou, kdy mladého vědce pronásleduje pitomá lůza, které jde pouze o žvanec. Už jen ze samotného vyznění snímku prostě nemůžu být spokojený, ten sociální rozměr - prostí lidé budou mít práci - jde naprosto mimo mě, nepřál jsem jim to. Technicky je film natočen slušně, prostředí textilek a laboratoří je řádně bezútěšné, člověk si fakt připadá jako bezvýznamné kolečko v mašinerii - ale sakra, to měla být komedie! A komedie bez vtipu prostě moc nefunguje. Za zmínku tak stojí pouze nádhernej hrdinův bílej oblek, který bych fakt chtěl, a "White Suit Samba", pekelně návyková melodie v laboratoři, která po vydání filmu vyšla i na desce a fakt stojí za to. ()

Cimr

Ještě po téměř padesáti minutách jsem si myslel, že pro sebe tento film ocením jen kvůli roztomilým drobnostem - sympatická roztržitost Aleca Guinnesse, rozkošná melodie, kterou hraje jeho přístroj, sípavý smích přestárlého Ernesta Thesigera... Intro je dlouhé a nepříliš zábavné. Když ale vynálezce Sidney svoji zázračnou látku objeví, nastane mazec připomínající Bílou nemoc naruby: Vědec objeví převratný vynález, ale namísto vděku a uznání se doslova ze všech stran z různých důvodů setkává jen s žádostmi, prosbami a výhrůžkami, aby své dílo zničil. Zajímavý film, který v komediální nadsázce klade řadu kousavých otázek o pokrytectví, kapitalismu, komunismu, politické manipulaci (zleva i zprava); o smyslu a etice vědeckého pátrání... Je vůbec dobré pořád něco vymýšlet, objevovat a zlepšovat? Není to kolikrát spíš ke škodě? ()

liquido26

Komedie studia Ealing byly vždy velmi zábavné svým celkovým, většinou pořádně absurdním, nápadem, ale nikdy nebyly přeplněné hláškami anebo bláznivými situacemi, u kterých bych se svíjel smíchy. To platí i pro tento film. Zábava je to dobrá, nápad výborný, ale přeci jenom to mohlo být trochu vtipnější. ()

• Podivné zvuky, které vydávalo laboratorní zařízení, byly pro účely soundtracku nahrány za pomoci tuby a fagotu. Tyto zvuky byly později zhudebněny a vydány jako "The White Suit Samba". (KmK)
  • Alec Guinness (Sidney Stratton) prováděl osobně kaskadérský kousek, při němž šplhal po stěně Birnleyiho domu. Byl ujištěn, že ho pianová struna udrží, ta ovšem praskla, když byl ve výšce zhruba metr a půl nad zemí. (KmK)