Osmiletý Ceddie Errol (Ricky Schroder) žije na začátku minulého století se svojí ovdovělou matkou (Connie Booth) ve skromných poměrech jednoho newyorského bytu. Jednoho dne se u nich vynoří Mr. Havisham (Eric Porter), vyslanec Earla of Dorincourt (Alec Guinness). Earl je Ceddieho dědeček; chlapec ho ale nezná, neboť starosvětský anglický aristokrat se svého času zřekl syna poté, co se Cedric oženil s prostou Američankou. Protože mezitím zemřeli všichni jeho ostatní přímí potomci, přeje si dědeček, aby jeho vnuk odjel do Anglie, kde by na panském sídle Dorincourt obdržel vhodnou výchovu... Zfilmování jednoho z nejslavnějších děl pro mládež americké literatury - Malého lorda Fauntelroye Francese Hodgsona Burnetta. (Pohrobek)

Pohrobek

90% Moje první setkání s filmovou verzí velké klasiky anglicky psané dětské literatury - Malým lordem Fauntelroyem. A přesto, že se jedná jen o verzi televizní, jsem navýsost spokojen. Aby taky ne - Jack Gold je totiž pan režisér, kterému se povede všechno, čeho se jen dotkne. A vážně nechápu, proč po skvělém Doteku medúzy skončil u opravdového filmu a přesedlal k televizi. Stíhači, na start! a hlavně Man Friday totiž patří k tomu nejlepšímu, co mně britský film nabídnul. V Malém lodru Fauntelroyovi dokázal s lehkostí sobě vlastní krásně spojit okamžiky humorné a ty, které si říkají o nejednu slzičku. Celý snímek nese mile náladovou patinu a korunu mu dodává vynikající Alec Guinness, který z v knize přece jenom poněkud kýčovité figurky vyrobil postavu nesmírně sympatickou, životnou a přesvědčivou. Jack Gold si totiž uměl vybírat herce (Peter O'Toole, Malcom McDowell, Lino Ventura, Richard Burton). ()

Sejkorka

110% / 6* - Vzhledem k pravidlům zde musím bohužel snížit na 100/5. Kdyby aspoň 10% lidí na světe bylo jako Ceddie, to by se nám žilo! Skvělé po všech stránkách a nejlepší z "trilogie" Frances Hodgson Burnett, byť Malá Princezna i Tajemná zahrada zas tak moc nepokulhávají ... Pozn. Hraje tu spousta známých herců, nenápadých, ale v některých  případech i velmi významných (Alec Guinness nebo Patrick Stewart). ()

dopitak

Román Francese Hodgsona Burnetta jsem četl už v náctiletém věku, a hned několikrát, což o něčem vypovídá. Filmové zpracování z roku 1980 je ještě starou britskou filmovou školou. Mluvit tady o otrockém převedení knížky na plátno není na místě, ono nic jiného by s tímto půvabným dílem ani nebylo rozumné udělat. Film je hodně přímočarý, což je jediný způsob, jak dlouhý román dostat do filmové stopáže. Český dabing je dost dobrý, přesto si ale seženu originál. ()

genetique

Nie všetkým filmom sa dá naivita a prostoduchosť odpustiť tak ukážkovo ako tomuto prostému filmíku. Na obmäkčenie srdca diváka ale aj zarytého tvrdohlavca, ako hlavnej dejovej línie, však treba mať veľký talent. A ten sa tu podarilo objaviť. Dokonale príjemný oddychový filmík pre nenáročných divákov a na odbúranie zlej nálady. 80%. ()

Oskar

Škoda, velká škoda, že jsem ten film neviděl někdy v dětství; je možné, že bych ho tehdy sežral i s navijákem. Obecně nemám nic proti filmům s pozitivním poselstvím, chraň bůh, ale takhle plakátová bipolarizace dobra a zla je už na mě moc. Alec Guinness je jediný, kdo si dokázal udržet rezervovaný odstup a je relativně uvěřitelný, všichni ostatní se chovají jako opilí. Vše, co se film pokouší sdělit, je tak doslovně předžvykováno v dialozích, že mi zpočátku dost cukaly koutky, ale do kategorie "tak blbé, až zábavné" to má bohužel také daleko. Velmi běžný, neinvenční televizní film s nevysvětlitelnou účastí Aleca Guinnesse. Slabších 40% ()