Příběh o tom, jak ukrást milion liber ve zlatě.  Henry Holland je solidní bankovní úředník, který dostane geniální nápad. Rozhodne se propašovat zlaté cihly v ceně milionu liber z Anglie do Francie v podobě Eiffelovek prodávaných jako suvenýr. Jednoduchý plán ovšem, jak už to bývá, ztroskotá na úplné maličkosti. Náhodou se šest těžítek z ryzího zlata dostane zpět do Anglie a jedno z nich dokonce do rukou policie. Lupiči podniknou všechno možné, aby se jich znovu zmocnili a zahladili stopy. Zpočátku realisticky působící příběh se pomalu přemění v absurdní frašku, která si zachovává typicky britský tón. Holland okrádá banku, v níž pracuje a vodí za nos celý Scotland Yard, ale dělá to s vlídnou zdvořilostí anglického gentlemana. V dnes již klasickém snímku září v hlavní roli Alec Guinness (Hvězdné války, Most přes řeku Kwai), jenž s oblibou střídal vážná dramata s lehkým žánrem. Kromě Oscara za nejlepší scénář získal film dvě ceny Britské filmové akademie (nejlepší film a nejlepší scénář). (Česká televize)

Anderton

Jeden by povedal, že taký vydarený oddychový film, akým sú Zlaté veže, bude aj v našich končinách považovaný za nestarnúcu klasiku. Kdeže. Dozvedel som sa o ňom náhodou, v televízii som ho nikdy nezaregistroval a potom, čo som ho videl, sa tomu dosť čudujem. Z tohto filmu musí čerpať množstvo režisérov, ktorí natočili podobne ladené snímky, len som o tom nikoho z nich nepočul sa zmieniť. Pritom je to jasné. Inteligentne vymyslená zápletka a premyslený plán sympatických lupičov, niekoľko kultových scén, ktoré utkvú v pamäti a skvelé orámovanie príbehu, ktoré dodá filmu šokujúcu, cynickú pointu. ()

GilEstel

Poměrně nenápadný film, který není vybaven příliš nápaditou zápletkou na téma krádeže zlatých cihel, vstoupil v širší povědomí a uznání především díky obsazení a hereckému výkonu Aleca Guinnesse. Snímek pracuje s řadou menších zápletek a náhodných setkání, které samozřejmě vůbec náhodné nejsou, protože podpírají dějovou kostru. Divák dostává na podnose klasický britský humor ve stylu PĚT LUPIČŮ A STARÁ DÁMA (stejný producent M. Balcon). Klad filmu jednoznačně je ke konci stupňukící se tempo. V době, kdy vychytralým lupičům začne téct do bot a plány selhávat. Památná je například honička na Eiffelově věži. Kamera zde jakoby opisuje šroubovité trajektorie při seběhu po točitém schodišti. Tyto záběry kameramana (Douglas Stocombe) považuji za stejně významné jako záběry závrati v Hitchcockově VERTIGU. Zajímavostí je obsazení Audrey Hepburn v jedné z prvních scén, v době, kdy byla ještě v Hollywoodu neznámou herečkou. ()

mortak

Zločin se nevyplácí. Začne to zlatými cihlami, a končí pokusem okrást školačku. Objektivně za čtyři hvězdy, protože rozjezd filmu je docela pomalý, ale kvůli scéně, ve které Guinness uteče policistům tak, že se prostě zařadí mezi úředníky jdoucí do metra a splyne s nimi, musím dát pět. A vlastně taky kvůli Guinessovi samotnému, který si svoji roli dokonale průměrného úředníka "bez představivosti", vychutnal do poslední kapky. A film sám po půl století hořkne v ústech, neboť kam se Holland hrabe na dnešní bankovní žraloky ze City. Miliardové manipulace se sazbami, podvody, a policisté nikoho nepronásledují. ()

MartinezZ

Asi se tím prohřeším proti staromileckému fanouškovství Oldy Nového, ale jeho hlas mi sem neskutečně neseděl, vlastně celý dabingový ansámbl mi do filmu kupodivu moc neseděl. Rozhodně doporučuji těm, kteří alespoň trochu rozumí anglicky, aby si sehnali originální dabing a k němu případně alespoň anglické titulky (těch je venku dostatek). ~~~ Jinak jde o příjemnou anglickou kriminálku úzkostlivě puntičkářského úředníka, majícího dohled nad převozem zlata do banky, a také majícího velkou trpělivost. Když se ale sejdou dva postarší pánové a vymyslí brilantní plán, jak zbohatnout, nemá se na tom o zkazit. Skoro. Jen toho anglického humoru mohlo být trochu více, Mnohem více amatérská krimi (z pohledu postav) než komedie, které zde byl opravdu jen ždibíček. ~~~ SPOILER! Akorát mě mátlo, jak došlo k polapení a zatknutí někde v Jižní Americe (nebo kde) a proč nechal policista dopadeného ještě rozhazovat peníze. Spíš jsem čekal, že si bude Holland užívat peněz a ostatní tři spolupachatelé holt utřou. ()

kaylin

Docela jsem byl na tenhle snímek zvědavý, na to, jak je tenhle film s chytrým a oceňovaným scénářem vtipný, ale nemůžu si pomoct, já jsem se u něj prostě nebavil. Nenacházel jsem zde humor, který bych dokázal ocenit, spíše honičky mi přišly zajímavější a z hlediska akčního mě snímek bavil o něco více. ()

• Audrey Hepburn (Chiquita) sa mala objaviť vo väčšej role, no natáčanie nestíhala kvôli práci v divadle. Alec Guinness (Holland) bol mladou herečkou očarený a vybavil jej aspoň malú rolu. (TheRoller)
  • Ealing Studios požiadalo samotnú Bank of England, aby prišla na spôsob, ako ukradnúť milión libier. Bola vytvorená špeciálna komisia na vytvorenie plánu prepadu, ktorý bol nakoniec použitý vo filme. (TheRoller)
  • Film vznikl v ateliérech Ealing Studios v západním Londýně.. (M.B)