Dobrodružný příběh pro milovníky historických válečných lodí, naplněný dřinou a utrpením prostých námořníků. Tento příběh o kapitánovi anglické válečné lodi, intrikách jednoho z vyšších důstojníků a jeho nepřiměřené přísnosti vůči posádce, graduje vzpourou posádky a uvězněním velících lodních důstojníků. Film přibližuje divákovi tehdejší možné způsoby nabírání nových členů posádek válečných lodí i jejich následný osud v rolích námořníků, kteří se nedobrovolně musí zúčastňovat dramatických lodních bitev a nasazovat své životy ve jménu své vlasti. (Kimon)

Big Bear

Perfektní záležitost. Milovníci admirála Nelsona a britsko - napoleonských válek na moři jistě ocení tento snímek. HMS Defiant je válečnou fregatou britského námořnictva na sklonku anglicko-napoleonských válek. Má poslání doplout na Korsiku, kde se má připojit jako eskortní válečná loď ke konvoji nákladních lodí vezoucích dřevo na stavbu lodí do Anglie. Již cestou vzniká na palubě napětí mezi kapitánem (skvělý Guiness) a jeho prvním důstojníkem. Ten neváhá trestat členy posádky za sebemenší nedbalost a jelikož fyzické tresty námořní právo důstojnictvu umožňovalo ukládat, je každý den někdo z mužstva za něco bit rákoskou či dokonce bičován před nastoupenou posádkou. Kapitán však zastává názor, že disciplínu lze získat od mužstva i úctou a ne jen hrůzou. Jelikož na Korsice k setkání s konvojem nedojde, loď pluje zpět. Cestou se utká s francouzskou Fregatou a kapitán je těžce raněn. Velení převezme první důstojník, kterému teď v udílení trestů již nic a nikdo nebrání. Na Defiantu dojde ke vzpouře, protože se mezi námořníky rozkřiklo, že se hodlají vzbouřit i další lodi flotily vzhledem k otřesným podmínkám v jakých mužstvo žilo. V dalším boji s Francouzskou lodí je zajat Napoleonův důstojník a stratég, který věděl vše o plánované invazi do Anglie. Již zajatý kapitán apeluje na bývalou posádku, že je nutno tohoto muže v zájmu vlasti předat admiralitě. Posádka se nakonec rozhodne plout k flotile se zajatcem s příslibem kapitána, že se za vzbouřence u vedoucího admirála přimluví. Během předávání zajatce se navíc posádka dozví, že vzpoura na ostatních lodích byla úspěšná a admiralita přislíbila odpuštění všem a výrazné zlepšení podmínek na válečných lodích. Dojde však k útoku Napoleonova loďstva a Defiant se chrabře bije. Během boje posádka zaujme svá původní místa a kapitán se znovu vrátí k velení této fregaty Jejího Veličenstva. ---- Perfektní válečný film, který věrně zpracovává život na palubě válečné lodi. Mužstvo mohlo prakticky jen dřít, prát se s oceány, bez diskusí poslouchat důstojnictvo a kapitána, jíst zkažené potraviny a v případě boje se hrdě bít u děl či šavlí. Za to vše nabízelo námořnictvo případný podíl z kořisti za obsazené či vydrancované nepřátelské lodi a nepravidelný žold... ()

Kimon

Na své si jistě přijde při sledování tohoto filmu ten, kdo má rád dobrodružné filmy naplněné "filmovou romantikou" námořních bitev válečných plachetních lodí. Celý příběh se odehrává z velké části na válečné lodi anglického loďstva někde uprostřed Středozemního moře v 19. století, kdy dvě mocnosti, Anglie a Francie, bojovaly o nadvládu moří. Podobný film: Captain Horatio Hornblower R.N (1951) s Gregorym Peckem. ()

flanker.27

Film z doby, kdy lodě byly ze dřeva a námořníci ze železa. I železo se ale může zlomit, tohle lidské především vinou podmínek, za nichž námořníci žijí. Film se dotýká skutečné vzpoury v dubnu a květnu 1797 ve Spitheadu a Nore a na několika lodích jeho veličenstva a domýšlí k těmto událostem příběh o odpovědnosti, cti a odvaze bojovat za své zájmy a přitom dostát svému slovu a povinnostem. Svým způsobem jde o takovou britskou verzi Broněnosce Potěmkina (ne, fakt to nebyl křižník), jen v tomto případě je přístup tradičně britský, tedy pokud se obě strany mohou rozumně domluvit, mohou se všichni vrátit ke svým povinnostem. K zápletce bych měl jen tu výhradu, že v roce 1797 ještě Napoleon nebyl nijak známý, nebyl ani císařem, ani konzulem, dokonce ještě nebyl ani v Egyptě a když, tak byl znám ještě jako Bonaparte. Stejně tak invaze do Anglie neměla v té době žádné konkrétní plány, ale nešť, hlavní je zde otázka míry tvrdosti velení versus výkon podávaný posádkou. Takže se rozehraje tradiční drama mezi uvážlivým a mírným kapitánem Crawfordem (Alec Guiness), který zastává úlohu sympaťáka, a jeho sadistickým prvním důstojníkem, poručíkem Scott-Padgetem (Dirk Bogarde). Příjemně se na to dívá a uchu lahodí čistá spisovná angličtina. Srdce diváka bažícího po dobrodružných příbězích, které zároveň v sobě mají něco víc, jen pookřeje. Dá se říci, že Weirův Master and Commander je v mnoha ohledech takovou novější verzí (říci remake by bylo urážlivé) tohoto filmu, včetně určité podobnosti některých vedlejších linek a scén. ()

zorro

H.M.S. Defiant nenápadný film, který by si zasloužil vetší pozornost diváků. Tento film je pečlivě natočené dobrodružné drama odehrávajícím na lodi jejího veličenstva. Alec Guinness v roli Kapitána Crawforda je naprosto impozantní a k němu stačí připojit dělostřelecké přestřelky a divák dostane přesně to, co chce. Tak že komu se líbil Master and Commander: The Far Side of the World tomu doporučuji H.M.S. Defiant. 80% ()

Adm.Nelson

Príjemný dobrodružný film, kde sa mi najviac páčila súkromná vojna medzi kapitánom, ktorý je až príliš "mäkký", a prvým dôstojníkom, ktorý je despotom na lodi. Oba charaktery sú skutočne dobre vykreslené, pričom nezaostávajú ani vedľajšie postavy. Keď k tomu pridám dobre nasnímané námorné bitky a tiež to, že mám slabosť na námornícké filmy z tohto obdobia (veľká škoda, že ich je tak málo), tak nemôžem byť nespokojný. 8/10. Za tip na film veľmi pekne ďakujem Karlosovi80. ()