Televízny film podľa poviedky F. Švantnera. Príbeh človeka, ktorý v domnelom zápase o záchranu vlastného života a domova, zabije bezmocného človeka. Jeho obeťou je židovský lekár, ktorého ukryjú partizáni na sedliakovej samote. Chladný objektivizmus, s akým nazerá Švantner do temných zákutí ľudskej povahy, prepožičiava sugestívnu atmosféru aj filmovej adaptácií jeho novely... (oficiálny text distribútora)

gogo76

"Do nemocnice ísť nemôžem, som Žid..." Tento tv film spolu s Baladou o siedmych obesených môžme smelo zaradiť medzi to najkvalitnejšie čo v Československu v rámci tv tvorby vzniklo. Obidva filmy majú spoločného hudobného skladateľa, veľmi produktívnu legendu - Z. Lišku. Ten v obidvoch prípadoch filmy podmazal veľmi depresívnou hudbou, ktorá výborne dokresľuje dusnú atmosféru strachu. Moja obľúbená V. Strnisková toho strašne veľa zahrala očami , dialógov je všeobecne pomenej, ale vôbec to nevadí. Jozef Čierny zahral rovnako výborne, jemu tieto postavy gazdov a sedliakov vždy dokonale sedeli. Život obyčajného človeka počas vojny nebol jednoduchý a tento film ako jeden z mála ukazuje partizánov z tej horšej stránky a to je vzhľadom na rok výroby malé hrdinstvo. Prišli partizáni- zobrali si čo chceli, prišli Nemci to isté a ty chudoba zdochni...Záver je naozaj veľmi silný, doslova šokujúci, až mi mráz prebehol po chrbte a to dokopy veľa neuvidíme. Veľmi vydarený tv film, ktorému môžme vytknúť jedine to, že nikto nenašiel odvahu film trochu rozšíriť o nejakú postavu alebo dejovú linku a mohol z toho byť kultový film. Takto iba malý-veľký tv film so skromnou, ale postačujúcou stopážou 50 minút. Film 80%. ()

mchnk

Další excelentní úlovek z nevyčerpatelné studnice nadprůměrně kvalitních TV filmů ze šedesátých let. Z období SNP jsem podobných kousků viděl více (tento je obzvlášť drsný), každopádně opět jen nevěřícně a zároveň s potěšením kroutím hlavou nad neskutečně silnou výpovědí nenápadného filmečku, jenž dokáže dnešního diváka zapojit do těžko představitelných situací, ve kterých se hranice mezi životem a smrtí může počítat na hodiny a kdy se jakýkoli zbrklý, neuvážený čin, mění v tragédii...převážně lidských hodnot, které v těchto časech zažívaly těžkou krizi. Dvojice Černý - Strnisková prakticky dokonalá, a přizvat si ke spolupráci našeho geniálního, filmového dramaturga, byla bez diskuze vždy sázka na jistotu. ()

Flego

Do morku kostí zachádzajúci chlad absolútne tvrdej reality vojnových zimných dní. Príbeh muža, ktorý spácha zločin v domnení vlastného ohrozenia je absurdný ako doba, v ktorej musel čin spáchať. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 2 = 5.11.1968 - Vojnová dráma akých sa u nás nakrútili stovky ? Ani omylom vážení ! Podľa mňa to balansuje na pomedzí psychotripu a hororu. Geniálne využitie drsných exteriérov a hypnotizujúca surová kamera. Slovenská televízna PECKA, z ktorej rozhodne nebudete mať príjemné pocity. Napriek tomu vám garantujem, že oči od obrazovky neodlepíte. (26.8.2008) ()

Volodimir2

Otrasný život na samote v dobe vojny. Bolo jedno kto prišiel - partizáni, Nemci, Rusi a všetci chceli jedlo a pitie, zabíjali hydinu, dobytok a chceli ženy. A tak sa dostaneme do situácii keď v domnení záchrany života vlastného prípadne manželky, zabije nevinného človeka. Vyhrotená situácia vyžaduje aj vyhrotené reakcie. Koho odsudzovať?? ()

topi

Drsný drama z 2. světové války s hrůzostrašnou hudbou Zdeňka Lišky! Nepopsatelná atmosféra dělá z tohoto filmu unikátní záležitost!! ()

radektejkal

Film, pro nějž i proti nemuž se dá sotva co namítat či podotýkat. On byl sám, my jsme dva. Ani tato námitka zde neplatí. Vztah ženy k muži se hroutí v hodině strachu, její přirozený strach z agresorů se mění v panický strach z muže ovládného strachem. A jaký je ten jeho strach? Větší než boží zákony? Není to strach ze sebe samého? Nebo jen snaha přežít za každou cenu? Či esence všech možných strachů? Nejspíš to poslední! - Navíc vzbudil film touhu podívat se na další filmy s Jozefem Čierným ()

retroslovak

Naprosto úžasný filmový zážitok. Naozaj priam mrazivé, kruté, pravdivé. Názov filmu úplne vystihuje dej filmu. Výborní herci a k tomu skvelá hudba, ktorá robí film ešte mrazivejším a napätým. ()

mrLotus

Co je horší, nepřítel,přítel a nebo lidská zbabělost?Perfektně natočené a reálné.Blahopřeji slovákum za takový to skvost. ()

Hombre8

Tak trochu jiný pohled na protifašistický odboj a partyzány na Slovensku. Není třeba asi říkat, že tento drsně pravdivý film strávil řadu let po svém vzniku v trezoru. Čierny se vytáhl. ()