Když se charismatický kovboj Harlan Carruthers (Norton) setká se znuděnou neklidnou městskou puberťačkou, jejich životy se otočí naruby. Tobe představuje pro Harlana v současném Los Angeles jedinou čistotu a nevinnost. Harlan přitahuje Tobe svým šarmem a romantickou duší. Přes všechny své rozdíly prožívají vášnivou romanci, která trvá až do doby, kdy zjistí, že Tobe není na hloubku Harlanovi lásky připravena. Najednou se vše změní a Tobe přichází na to, že Harlan není takový, jaký se původně zdál. (oficiálny text distribútora)

kleopatra

Edward Norton se mockrát blýskl v rozličných rolích. Když se řekne jeho jméno, vybaví se postavy hodné, zlé i ošklivé, v drtivé většině však mají silné charisma. Postava kovboje Harlana je velmi zvláštní. Přestože neoplývá ničím moc z vnějšku, zaujme vnitřním pošahaným světem, který ač se neprojevuje násilně, naopak Harlan je tichý, přemýšlivý a laskavý, citíme něco zneklidňujícího. A rodina, do které se přimotá, má dost starostí i bez něj - otec, dcera, syn jsou mimochodem výborně obsazení a harmonie mezi herci potěší. Koho přiláká po předešlých zkušenostech právě Nortonovo jméno, bude možná zaskočen a dokonce i zklamán, film je to totiž nenápadný, pomalý a velmi pocitový, nejsou v něm kladní ani záporní, jen milující a milovaní a špatně pochopení. ()

Radiq

Vůbec ne špatnej film, kterej je natočenej tak, abyste drželi palce i tomu, komu byste neměli. Norton není žádnej AntiVirus a umí dobře zahrát cokoliv - tady ve svejch 36 letech hrál roli Harlana, ve které vypadal mnohem mnohem mladší. A přestože scénář mu ze začátku moc nepřál a vypadalo to na romantiku, postupně se to změnilo a konec byl okořeněnej pohledem na Harlanovy stinné stránky, i když ve skutečnosti to byla asi i naivita a jinej pohled na svět, co z něho dělalo takovýho divnýho kocoura. Morse nemusí umět morseovku a stejně vždycky všechno odehraje stejně. A mladičká kráska Evan Rachel Wood bude asi jednou hvězda... Co říct závěrem: asi že bych chtěl umět taky tak dobře střílet od boku. A je možný, že i když to často nedělám tak se na tohle někdy kouknu zase... ()

castor

V regálech videopůjčoven se dá občas vyhrabat něco, co se sice ocitlo v propadlišti filmových dějin, ale minimálně pozornost si zaslouží. Kovboj Harlan jakoby přišel odjinud.. S jiným žebříčkem hodnot a ojedinělým pohledem na současný pokřivený svět poznává čistou Tobe, doma ukrutně se nudící puberťačku, které jeho snivý šarm podlomí kolena. Netradiční spojení však záhy narazí na Harlanův zvláštní smysl pro spravedlnost a ostře nabitou bouchačku. Edward Norton, diváky léta přesvědčující, že dokáže zahrát prakticky cokoli, se opět obešel bez velkých gest a pouhým výrazem ve tváři dokázal divákům přiblížit svého nejednoznačného hrdinu. Ohlédneme-li se ale zpět, jakoby si vybíral slabší období (upřímně ani Iluzionista, natož Barevný závoj ve mně nenechali to, co bych si zřejmě přál). Začíná to více než slušně, vzájemná chemie mezi ústřední dvojicí funguje spolehlivě, ale průběhem děje se Norton a spol. (rozhodně potěší i talentovaná Evan Rachel Wood) zasekne v žánrové hluchotě a nejednoznačné scény naopak nemohou celkové hodnocení poslat k jednoznačnějšímu nadprůměru. ()

genetique

Znova, ale už sa nad tým ani nepozastavujem, nechápem názov filmu distribútorov. „Dole v údolí“ by bol oveľa trefnejší názov, no sú aj horšie prípady. Ale k filmu. Cudzinec mi poskytol ako film netradičný zážitok. Netradičný hlavne svojou obsahovou a žánrovou stránkou. Dostal som totiž úplne niečo iné ako som čakal. A pokiaľ ani vás dopredu nebude zaujímať podrobný obsah, pochopíte, čo som tým myslel. Spojenie drámy, romantiky a westernu v súčasnom prevedení bol odvážny ťah a na mňa zabral. Spočiatku nenápadné plynutie ma doslova pohltilo štylistickou stránkou, o ktorú sa dokonale opiera druhá, dramatická polka. No a Norton s Morsem bola fakt podarená voľba. 80%. ()

jhrasko odpad!

Meganasierací a s prehľadom najhorší Edwardov film. Stratený v časopriestore, v akejkoľvek psychológii Harlana (je schizofrenik, dement alebo "len" ďalší cowboy ???), pričom pomenovanie charizmatický v obsahu vychádza z charizmy herca a nie ním stvárnenej postavy. Vyjma civilného prejavu Evan Rachel Wood žiaľ nemá v sebe ani náznak autorskej invencie a to sa mi píše neľahko, berúc do úvahy fakt, ako Eda uznávam. A ešte si k tomu niekto celú dobu megatrápne vybrnkáva "westernové" sóla. Fuj. Vlastne Fuck. ()

• Celý rozpočet čítající 8 milionů amerických dolarů byl zaplacen producentem Samem Nazarianem. (slatkac)
  • Inspirací pro napsání filmového scénáře bylo pro režiséra Davida Jacobsona jeho vlastní dětství, které strávil v San Fernando Valley (Van Nuys). (HarrietBosse)